Katowice pozyskały 63 mln zł na nowe mieszkania. Wybuduje je KTBS. W najbliższych planach m.in. dwa osiedla

Katowice chwalą się pozyskaniem dziesiątek milionów złotych na realizację inwestycji mieszkaniowych. Kamienice w centrum miasta już są rewitalizowane. Powstaje też nowy blok, a w najbliższych planach są dwa nowe osiedla.

W ostatnich miesiącach Katowice otrzymały kilkadziesiąt milionów z dofinansowań na realizację inwestycji mieszkaniowych. Dzięki środkom zewnętrznym Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje kilkaset nowych mieszkań.

Z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa miastu udało się pozyskać ponad 2 mln zł na rewitalizację kamienic przy ul. Mariackiej, 4 mln zł na budowę bloku mieszkalnego przy ul. Kossutha na Osiedlu Witosa, blisko 6,5 mln złotych na budowę osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu i 9 mln złotych na nowe osiedle przy al. Korfantego w Wełnowcu.

Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa to nie jedyne źródło, z którego miastu udało się pozyskać środki na budowę nowych obiektów mieszkaniowych. Jeszcze większy zastrzyk finansowy zapewnił Katowicom Fundusz Dopłat, dzięki któremu realizacja przy ul. Mariackiej otrzymała ponad 8 mln, budowa na Kossutha niemal 13 mln, a osiedle przy ul. Kosmicznej ponad 21 mln. W tej chwili miasto czeka na decyzję w sprawie dofinansowania osiedla przy al. Korfantego.

- Ponad 63 miliony złotych pozyskanych na budownictwo w ramach KTBS to pieniądze, które pozwolą na powstanie kilkuset nowych mieszkań. Moim celem zawsze było tworzenie miasta, które będzie mogło zaoferować dobre warunki życia wszystkim mieszkańcom. Dotyczy to także kwestii mieszkaniowych. Dlatego tak ważne jest budowanie nowych lokali na wynajem dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na kredyt. Nasze działania są ukierunkowane na to, by oferta mieszkaniowa była jak najbardziej różnorodna. Stąd z jednej strony mieszkania budowane przez KTBS, z drugiej chociażby program „Mieszkanie za remont”, czy licytacje stawek czynszowych – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Aby skonsumować pozyskane pieniądze, Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło proces inwestycyjny dwóch nowych osiedli, w których powstanie w sumie ponad 300 mieszkań. Spółka ogłosiła dwa przetargi w celu wyłonienia wykonawców.

Nowe osiedle przy al. Korfantego będzie miało około 200 mieszkań

Przy al. Korfantego 179a - w miejscu dawnej bazy KZGM - ma powstać kompleks budynków mieszkalnych. W ostatnich dniach KTBS podpisało umowę na realizację tej inwestycji. Budynki będą stworzone w technologii prefabrykowanej, dzięki czemu realizacja ma być relatywnie szybka i ekonomiczna. W postępowaniu przetargowym najniższą cenę, czyli nieco ponad 66 mln zł, zaoferowała firma Pekabex Bet S.A. z Poznania. W ramach prac wykonawca będzie musiał dokonać rozbiórki istniejących obiektów dawnej bazy, a następnie zaprojektować i wybudować dwa budynki ośmiokondygnacyjne i cztery sześciokondygnacyjne. Mają one powstać w 18 miesięcy od momentu podpisania umowy, czyli na początku marca 2025 r.

W mieszkaniach przy al. Korfantego mogą zamieszkać lokatorzy kamienic.

KTBS już otrzymało dofinansowanie w wysokości 10% wartości z Krajowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Jednak dodatkowo stara się też o wsparcie w wysokości 80% z rządowego Funduszu Dopłat. Jeżeli złożony wniosek zostanie zaakceptowany, to wybudowane mieszkania zostaną zaoferowane na zasadach najmu komunalnego lokatorom kamienic wymagających renowacji. Jeżeli spółka nie uzyska dofinansowania, mieszkania będą wynajmowane na ogólnych zasadach KTBS.

Więcej o osiedlu: Nowe osiedle TBS-u w Katowicach przy al. Korfantego. Budowa ma się zacząć już w 2023 roku

Przetarg na osiedle w Giszowcu nie przyniósł rozstrzygnięcia

Przy ul. Kosmicznej KTBS planuje budowę tzw. osiedla ekologicznego, składającego się z siedmiu budynków zawierających 110 mieszkań. Ogłoszony został już pierwszy przetarg. W postępowaniu najniższą ofertę na realizację złożyła firma REMAR Renata Golonka z Gołkowic Górnych na kwotę prawie 68 mln zł. Jednak, pomimo dofinansowania budowy w wysokości ponad 27 mln złotych z funduszy rządowych, oferta przekracza o niemal o 10 mln zł założenia budżetowe KTBS dla tej inwestycji. Zarząd KTBS podjął decyzję o powtórzeniu postępowania w najbliższym możliwym terminie.

- W obecnej sytuacji rynkowej, wyłonienie wykonawcy często bywa trudne, szczególnie w realizacji niestandardowych inwestycji, a taką właśnie jest osiedle ekologiczne. Nie składamy jednak broni, bo planujemy rozstrzygnąć drugi przetarg do końca września. Mam nadzieję, że tym razem obejdzie się bez problemów - mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Blok na Osiedlu Witosa w miejscu starego biurowca i kamienice przy Mariackiej jak nowe

Cały czas trwa inwestycja KTBS przy ul. Kossutha 7. Znajdzie się tam 75 mieszkań, w tym wiele przeznaczonych dla rodzin wielodzietnych. Według harmonogramu inwestycja ma być gotowa w 3. kwartale 2024 roku.

Inną trwającą realizacją KTBS jest modernizacja 3 kamienic przy ul. Mariackiej. Powstanie tam w sumie 41 mieszkań, które będą wyposażone w ogrzewanie podłogowe a budynki dodatkowo zyskają windy. Po zakończeniu budowy przy ul. Kossutha, Kosmicznej i Korfantego liczba lokali dostępnych w KTBS zwiększy się z około 2400 do prawie 2800.

Osiedle tbs katowice kosmiczna wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle katowickiego TBS-u. Będzie tu 111 mieszkań. Ogłoszono przetarg na budowę

Autor: Katarzyna Pachelska

24/05/2023

Osiedle stacja ligocka katowice 02

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle, Stacja Ligocka, powstanie w Katowicach. Deweloper wystąpił o pozwolenie na budowę

Autor: Katarzyna Pachelska

25/07/2023

Plac budowy wiezowce tysiaclecie katowice 02

Może Cię zainteresować:

Zaczęła się budowa nowych wieżowców na osiedlu Tysiąclecia. Najwyższe będą miały 17 pięter. Zaprojektowała je pracownia Medusa Group

Autor: Katarzyna Pachelska

09/06/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon