Piech do Gramatyki: Szczepionki to „eksperyment”. Gramatyka do Piecha: Szczepienie się to odpowiedzialność za innych

Kilka dni temu w Siemianowicach Śląskich pojawiły się plakaty, które wprost określały szczepionki mianem „eksperymentów medycznych”. W tej sprawie poseł Michał Gramatyka napisał do znanego ze swoich kontrowersyjnych poglądów dotyczących szczepionek Rafała Piecha, prezydenta Siemianowic Śląskich, pytając o to, czy plakaty – wiszące na miejskich słupach – mają jakiś związek z Urzędem Miasta. Rafał Piech odpowiedział swoim pismem.

fot. FB Rafał Piech/ FB Michał Gramatyka
Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śl. i poseł Michał Gramatyka

W poniedziałek, 10 stycznia w Siemianowicach Śląskich pojawiły się plakaty na słupach miejskich, które przedstawiały brutalną scenę – szczepionki służyły jako broń kierowaną do dzieci. Nie brakowało również określeń, że szczepionki powinny być nazwane „eksperymentalnym preparatem”.

Czytaj więcej: Plakaty antyszczepionkowców w Siemianowicach Śląskich

„Czy Pan lub urzędnicy wyrazili zgodę na kłamliwe materiały?”

– pytał poseł Gramatyka. Poseł posiłkował się wypowiedziami prezydenta z Siemianowic, sprzecznych z naukowymi faktami.

– Używane przez pana sformułowania o „eksperymencie medycznym”, skuteczności amantadyny i inwermektyny w leczeniu COVID-19, oraz samej definicji szczepionki, są nieprawdziwe – podkreśla Gramatyka.

Zdaniem posła takie wypowiedzi podważają zaufanie społeczeństwa do szczepionek i mogą zwiększyć tym samym liczbę zgonów.

„Urząd miasta nie był odpowiedzialny za ekspozycję plakatów”

– odpowiedział Rafał Piech. Prezydent Siemianowic twierdzi, że może polemizować z grafiką na plakacie, jednak z treścią merytoryczną się utożsamia. Odwołuje się do określenia „eksperyment medyczny”.

– Można by zgodzić się z Pana stwierdzeniem jedynie w przypadku, gdyby zarówno Ministerstwo Zdrowia oraz producenci preparatów aplikowanych jako szczepionki przeciw Covid-19 przyjęli pełną odpowiedzialność za ewentualne długofalowe skutki uboczne powstałe wskutek ich stosowania – komentuje Piech.

Piech twierdzi, że jeżeli „preparaty zwane szczepionką mRNA”, są podawane społeczeństwu i nadal są w fazie badań i testów, to fakt ten potwierdza prawdziwość stwierdzenia „eksperyment”. Piech powołuje się ponadto na bieżące aktualizacje ulotki produktowej preparatu szczepiennego.

Korzystanie z preparatów i lekarstw, które nie zakończyły fazy testów nazywa się powszechnie w świecie medycyny eksperymentalnymi. Preparaty, które zakończyły fazy testowe posiadają zwykle jedną niezmienną w treści ulotkę.

„Szczepienie to wyraz odpowiedzialności”

Prezydent Siemianowic Śląskich pod koniec pisma zestawia wypowiedzi prof. Horbana oraz ekspertów wyjaśniające definicję słowa „zachorowanie” i „skuteczność preparatów”.

Michał Gramatyka określił pismo Rafała Piecha jako niedorzeczne. I zaznaczył, że jedyną sensowną odpowiedzią jest powołanie się na słowa papieża Franciszka:

Zaszczepienie się jest wyrazem miłości do bliskiego, a przekonywanie do szczepień jest jeszcze większym wyrazem miłości bliźniego. Jest wyrazem odpowiedzialności za tych wokół nas.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Protest przeciwko "lex TV" na Rynku w Katowicach, 19 grudnia 2021

Katowice: protest przeciw „lex TVN”. Tłum na Rynku

ZTM

ZTM zawiesza około 20 linii autobusowych

Łukasz Kohut

Rezolucja ws. uznania języka śląskiego już blisko?

Agata Jagodzińska, przewodnicząca MZZ Związkowa Alternatywa

Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

Część tryptyku Michała Krawca pt. "Lex Szyszko"

Prof. Rykała o sytuacji w Muzeum Śląskim: To skandal

Konferencja prasowa Dobromira Sośnierza, plac Sejmu Śląskiego w Katowicach

Katowice nieprzyjazne kierowcom. „Prezydent nam dokucza”

Bieg Pamięci ku czci Męczenników Stanu Wojennego 1

Z Katowic do Warszawy - pokonają 300 km w sztafecie