Piech do Gramatyki: Szczepionki to „eksperyment”. Gramatyka do Piecha: Szczepienie się to odpowiedzialność za innych

Kilka dni temu w Siemianowicach Śląskich pojawiły się plakaty, które wprost określały szczepionki mianem „eksperymentów medycznych”. W tej sprawie poseł Michał Gramatyka napisał do znanego ze swoich kontrowersyjnych poglądów dotyczących szczepionek Rafała Piecha, prezydenta Siemianowic Śląskich, pytając o to, czy plakaty – wiszące na miejskich słupach – mają jakiś związek z Urzędem Miasta. Rafał Piech odpowiedział swoim pismem.

fot. FB Rafał Piech/ FB Michał Gramatyka
Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śl. i poseł Michał Gramatyka

W poniedziałek, 10 stycznia w Siemianowicach Śląskich pojawiły się plakaty na słupach miejskich, które przedstawiały brutalną scenę – szczepionki służyły jako broń kierowaną do dzieci. Nie brakowało również określeń, że szczepionki powinny być nazwane „eksperymentalnym preparatem”.

Czytaj więcej: Plakaty antyszczepionkowców w Siemianowicach Śląskich

„Czy Pan lub urzędnicy wyrazili zgodę na kłamliwe materiały?”

– pytał poseł Gramatyka. Poseł posiłkował się wypowiedziami prezydenta z Siemianowic, sprzecznych z naukowymi faktami.

– Używane przez pana sformułowania o „eksperymencie medycznym”, skuteczności amantadyny i inwermektyny w leczeniu COVID-19, oraz samej definicji szczepionki, są nieprawdziwe – podkreśla Gramatyka.

Zdaniem posła takie wypowiedzi podważają zaufanie społeczeństwa do szczepionek i mogą zwiększyć tym samym liczbę zgonów.

„Urząd miasta nie był odpowiedzialny za ekspozycję plakatów”

– odpowiedział Rafał Piech. Prezydent Siemianowic twierdzi, że może polemizować z grafiką na plakacie, jednak z treścią merytoryczną się utożsamia. Odwołuje się do określenia „eksperyment medyczny”.

– Można by zgodzić się z Pana stwierdzeniem jedynie w przypadku, gdyby zarówno Ministerstwo Zdrowia oraz producenci preparatów aplikowanych jako szczepionki przeciw Covid-19 przyjęli pełną odpowiedzialność za ewentualne długofalowe skutki uboczne powstałe wskutek ich stosowania – komentuje Piech.

Piech twierdzi, że jeżeli „preparaty zwane szczepionką mRNA”, są podawane społeczeństwu i nadal są w fazie badań i testów, to fakt ten potwierdza prawdziwość stwierdzenia „eksperyment”. Piech powołuje się ponadto na bieżące aktualizacje ulotki produktowej preparatu szczepiennego.

Korzystanie z preparatów i lekarstw, które nie zakończyły fazy testów nazywa się powszechnie w świecie medycyny eksperymentalnymi. Preparaty, które zakończyły fazy testowe posiadają zwykle jedną niezmienną w treści ulotkę.

„Szczepienie to wyraz odpowiedzialności”

Prezydent Siemianowic Śląskich pod koniec pisma zestawia wypowiedzi prof. Horbana oraz ekspertów wyjaśniające definicję słowa „zachorowanie” i „skuteczność preparatów”.

Michał Gramatyka określił pismo Rafała Piecha jako niedorzeczne. I zaznaczył, że jedyną sensowną odpowiedzią jest powołanie się na słowa papieża Franciszka:

Zaszczepienie się jest wyrazem miłości do bliskiego, a przekonywanie do szczepień jest jeszcze większym wyrazem miłości bliźniego. Jest wyrazem odpowiedzialności za tych wokół nas.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon