Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach będzie miało nowy pawilon dla kotów

Koty przebywające w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach będą miały nowy pawilon. Ruszył przetarg, który wyłoni wykonawcę odpowiedzialnego za budowę nowego pawilonu dla tych czworonogów. To realizacja zadania wybranego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach będzie miało nowy pawilon dla kotów

- W Katowicach opiekę nad zwierzętami domowymi, które nie mają swoich właścicieli sprawuje Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Milowickiej. W 2021 r. w schronisku wyremontowany został pawilon dla psów, teraz ogłosiliśmy przetarg na budowę osobnego pawilonu dla kotów, w którym będzie ok. 80 miejsc. Realizacja tej inwestycji przyczyni się do poprawy warunków pobytu kotów w katowickim schronisku - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Ostatnie lata to również budowa wybiegów dla psów. Zakład Zieleni Miejskiej opiekuje się 17 takimi miejscami, a ostatni z nich pod koniec ubiegłego roku został oddany do użytku na Kokocińcu – dodaje prezydent.

Więcej miejsca dla kotów

W ramach inwestycji do istniejącego już budynku zostanie dobudowane parterowe skrzydło o powierzchni około 170 m2 z korytarzem biegnącym przez środek i pomieszczeniami po jego obu stronach. Pomieszczenia te będą wykorzystywane jako kojce umożliwiające odseparowanie zwierząt - na przykład chorych od zdrowych - a także zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do opieki nad kotkami z młodymi kociętami. Co więcej, parterowy obiekt zostanie też wyposażony w zewnętrzne, częściowo osłonięte okapem wybiegi. Koty będą mogły do nich wychodzić bezpośrednio z pomieszczeń pawilonu.

- Roboty budowlane rozpoczną się od rozbiórki istniejącego budynku gospodarczego. To właśnie na jego miejscu stanie nowy obiekt dla kotów. Zostanie zintegrowany z innymi pawilonami oraz budynkiem administracji przy pomocy łącznika, ale także będzie wyposażony w osobne wejście z zewnątrz – mówi Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A. Spółka w imieniu miasta pełni rolę inwestora zastępczego.

Wykonawcy zainteresowani realizacją tego zadania mogą składać oferty do 7 lutego br. Ten, którego oferta zostanie wybrana w postępowaniu przetargowym, będzie miał 8 miesięcy na realizację robót budowlanych. Potem nastąpią odbiory, które potrwają do 2 miesięcy.

Budowa pawilonu dla kotów to zadanie ogólnomiejskie wybrane przez mieszkańców podczas głosowania w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt ten uzyskał prawie 17,9 tys. głosów i ma charakter dwuletni. W 2023 roku, w ramach jego realizacji sporządzona została dokumentacja projektowa oraz pozyskano niezbędne pozwolenia. Teraz przyszedł czas na wybór wykonawcy robót budowlanych.

Budżet Obywatelski nie tylko dla kotów

Psi wybieg przy ul. Stanisława Hadyny na Kokocińcu został oddany do użytku w połowie grudnia. To kolejna tego typu inwestycja wykonana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Podczas głosowania na zadania lokalne z dzielnicy Ligota-Panewniki projekt ten zdobył 1666 głosów.

Dzięki tej inwestycji psy mogą korzystać z różnego typu aktywności. Wśród urządzeń, które zostały zamontowane, znajduje się m.in. zestaw złożony z połączonych ze sobą bali drewna. Zwierzęta mogą dzięki temu ćwiczyć koordynację ruchową. Oprócz tego na miejscu są płotki do przeskoków o różnej wysokości, a także 2-metrowej długości tunel z rury karbowanej. Jego spód jest wyłożony matą antypoślizgową. Na wybiegu znajduje się również palisada, czyli konstrukcja składająca się z pali drewnianych o zróżnicowanej wysokości. Inne urządzenia to prawie 3-metrowa równoważnia czy slalom składający się z 4 słupków. Wybieg ma powierzchnię prawie 3,5 tys. m2. Zasadzono również 11 drzew, a sam wybieg jest wyposażony w takie elementy jak psia toaleta, kosze na psie odchody, 5 ławek oraz dwie bramki wejściowe ze śluzami. Całość kosztowała 275 tys. zł.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon