Mieszkańcy Mikołowa będą protestować przeciwko CPK. Zablokują DK 81, czyli wiślankę

Kolejny protest przeciwko budowie trasy kolejowej szybkiej kolei od Centralnego Portu Komunikacyjnego w stronę Czech odbędzie się w piątek 10 czerwca 2022 r. Mieszkańcy dzielnicy Mikołowa zablokują DK 81, czyli wiślankę.

Bartłomiej J. Gabryś
Protest Mikołów

To będzie kłopot dla kierowców, którzy chcą pojechać z Katowic w Beskidy na weekend. W piątek, 10 czerwca 2022 r. mieszkańcy dzielnicy Mokre w Mikołowie będą protestować przeciwko budowie przez ich dzielnicę tzw. szprychy, czyli trasy szybkiej kolei z Centralnego Portu Komunikacyjnego na południe, w stronę Czech.

Protest przeciwko szybkiej kolei CPK w Mikołowie

Akcja rozpocznie się o godz. 17. Mieszkańcy Mokrego będą przechodzić przez przejście dla pieszych przez DK81 na wysokości skrzyżowania z ulicą Lipcową w Mikołowie.

Organizator wydarzenia, Sławomir Fudala, sołtys sołectwa Mokre, zapowiada, że nie jest to tylko akcja samych mikołowian. Ma to być protest mieszkańców wszystkich gmin znajdujących się na szlaku wywłaszczeń przebiegu linii 170 KDP.

"To już nie tylko protest przeciw bezsensownej, złodziejskiej i megalomańskiej inwestycji. Przeciwko bandyckim wywłaszczeniom i niszczeniu naszego środowiska naturalnego" - pisze Fudala na Facebooku.


To nie pierwszy taki protest. Mieszkańcy Mokrego wyszli na wiślankę np. 28 stycznia 2022 r. 8 lutego podobna akcja odbyła się na rondzie u zbiegu Kościuszki i Armii Krajowej w Katowicach Piotrowicach.

Trzy warianty przebiegu trasy z Katowic na południe

Przypomnijmy, że projekt pt. "Centralny Port Komunikacyjny" to nie tylko budowa hubu transportowego w centralnej Polsce, ale również budowa 1600 km nowych linii kolejowych, tzw. szprych, "odchodzących" z CPK. Pociągi na tych nowych trasach mają jeździć z szybkością nawet 250 km/h.

Centralny Port Komunikacyjny zaprezentował trzy możliwe warianty przebiegu trasy przez Katowice (konkretnie zaczynając od stacji Katowice Piotrowice) w kierunku granicy polsko-czeskiej. Jedna z nich ma iść przez Lasy Panewnickie i Mikołów.

W powiecie mikołowskim od ponad 2 lat trwa akcja przeciwko proponowanym wariantom budowy linii CPK, które mają przeciąć m.in. dzielnicę Mokre i Śląski Ogród Botaniczny.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon