Milion złotych na pomysły katowiczan. 11. edycja Inicjatywy Lokalnej. Nabór do 15 listopada 2022

W Katowicach do 15 listopada trwa nabór do jedenastej edycji Inicjatywy Lokalnej. Od 2013 r., kiedy po raz pierwszy uruchomiono tę formę współpracy miasta z mieszkańcami, wsparcie w ramach tego programu uzyskało 535 inicjatyw, w tym 120 pomysłów z ostatniej edycji.

Do 15 listopada trwa nabór do jedenastej edycji Inicjatywy Lokalnej.

Inicjatywa lokalna to sprawdzony, obok budżetu obywatelskiego, instrument włączania się katowiczan w kształtowanie przestrzeni publicznej oraz wzmacniania sąsiedzkiego współdziałania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To narzędzie społecznej aktywizacji nie spełniałoby swojej roli bez pomysłów i zaangażowania mieszkańców, którzy są kluczem do jego sukcesu. To przede wszystkim nasi mieszkańcy tworzą i rozwijają nasze miasto, a znając potrzeby lokalnych społeczności, chętnie korzystają m.in. z Inicjatywy Lokalnej, bo widzą efekty swojego zaangażowania – dodaje prezydent.

Praca społeczna to kluczowy element inicjatyw

Nie byłoby Inicjatywy Lokalnej bez silnego zaangażowania mieszkańców. Przykładowo, w 2021 roku, w 105 inicjatywach mieszkańcy wnieśli 26 552 godziny pracy społecznej. Warto to podkreślić, bo praca społeczna jest kluczowym elementem zgłaszanych inicjatyw. Łącznie praca ta została wyceniona na kwotę ponad 720 tys. zł, a wkład rzeczowy wniesiony przez mieszkańców wyceniony został na kwotę 664 tys. zł. W ramach tego programu możliwy jest również wkład finansowy, ten wyniósł 42 tys. zł.

W 2021 roku mieszkańcy zgłosili 196 pomysłów, z czego do realizacji trafiło 120 inicjatyw wartych milion zł.

Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Zawodzia i Giszowca, zgłaszając po 14 inicjatyw, a następnie Szopienice i Burowiec skąd wpłynęło ich 12 oraz Ligota-Panewniki, Załęże i Bogucice - po 9 – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Nabór wniosków do 15 listopada 2022

Inicjatywy adresowane są do osób w różnym wieku. Wśród pomysłów mieszkańców najczęściej zgłaszane były np. konkursy i warsztaty dla młodzieży, muzyczne wydarzenia, aktywizacja seniorów, festyny sąsiedzkie, warsztaty rękodzieła, akcje sprzątania oraz inicjatywy sportowe.

Warto korzystać z narzędzia jakim jest program Inicjatywa Lokalna. W tym roku realizujemy trzy projekty: Zazieleń Szopienice, W Kręgu Natury – cykl biegów i marszów Nordic Walking oraz Żubry Murckowskie – powrót do korzeni. Dzięki otrzymanemu wsparciu mamy szansę na zrealizowanie naszych planów i zamierzeń. Z pewnością będziemy składać kolejne wnioski, by działać lokalnie! – mówi Piotr Łączniak, jeden z wnioskodawców.

Nabór wniosków na 2023 rok już trwa i zakończy się 15 listopada. Wnioski można zgłaszać w formie papierowej oraz elektronicznej, przy czym należy pamiętać, że opinia Rady Dzielnicy, której dotyczy dana inicjatywa, jest jednym z kryteriów oceny.

Więcej informacji, w tym wzór wniosku, jest dostępnych na stronie: https://bit.ly/3dVoCtW.

Akademia Muzyczna Katowice 22

Może Cię zainteresować:

Ta przestrzeń ciągle zachwyca. Akademia Muzyczna. Kąsek Bolonii w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

05/10/2022

Lokal na kulturę

Może Cię zainteresować:

Trzy lokale w centrum Katowic do wynajęcia z programu "Lokal na kulturę". Niski czynsz przez minimum 5 lat

Autor: Katarzyna Pachelska

05/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon