Ministerstwo Finansów przekonuje, że nauczyciele zyskają na Polskim Ładzie. Albo przynajmniej nie stracą

Nauczyciele, jako jedna z nielicznych grup zawodowych, które wynagrodzenie dostają "z góry", pierwsi przekonują się na własnej skórze, a właściwie na portfelu, z czym wiążą się zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu. Skarżą się, że dostali za styczeń wypłaty mniejsze o kilkaset złotych. Tymczasem Ministerstwo Finansów przekonuje, że... nauczyciele skorzystają na Polskim Ładzie, a rzecznik rządu ogłasza, że nauczyciele dostaną wyrównania. Totalne zamieszanie.

Pixabay
Nauczyciel (zdjęcie ilustracyjne)

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów przesłało komunikat, w którym przekonuje, że "nauczyciele skorzystają na Polskim Ładzie". A przynajmniej nie stracą.

W Polsce jest blisko 611,5 tys. etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela.

Największą grupę (przeszło 60 proc.) stanowią nauczyciele dyplomowani.

Nauczycieli mianowanych jest niemal 19 proc., a kontraktowych 17 proc. a 3 proc. – stażyści.

Stażyści, kontraktowi i mianowani mają zyskać na Polskim Ładzie

Obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 3 538 zł brutto miesięcznie. Taki nauczyciel, jak przekonuje Ministerstwo Finansów, zyska na Polskim Ładzie 144 zł miesięcznie „na rękę”, czyli 1 728 zł rocznie.

Obecnie przeciętne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego wynosi 3 927 zł brutto miesięcznie. Taki nauczyciel ma skorzystać na Polskim Ładzie 118 zł miesięcznie „na rękę”, czyli 1 416 zł w skali roku.

Nauczyciel mianowany ma obecnie 5 094 zł wynagrodzenia przeciętnego brutto miesięcznie. Dzięki reformie Polskiego Ładu ma mieć co miesiąc w portfelu 40 zł więcej, a rocznie zyska 480 zł „na rękę”.

Nauczyciel dyplomowany – ma obecnie wynagrodzenie brutto w kwocie 6 510 zł brutto miesięcznie. Dla takiego nauczyciela reforma ma być neutralna – dzięki preferencji dla klasy średniej.

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. wyższe wynagrodzenie netto otrzymają nauczyciele stażyści, kontraktowi oraz mianowani. W przypadku nauczycieli dyplomowanych zmiany w sposobie naliczania wynagrodzenia netto będą neutralne.

Czytaj też:

"Lex Czarnek", czyli wzmocnienie roli kuratora. Michał Sporoń: "Będą patrzeć nam na ręce"

Szacowany przez Ministerstwo Finansów wzrost wynagrodzenia netto otrzymywanego przez ww. nauczycieli, w skali roku to kwota ok. 240 mln zł.

Wypłaty nauczycieli o kilkaset złotych mniejsze

Tymczasem nauczyciele skarżą się, że dostali wypłaty o kilkaset złotych mniejsze niż zwykle. Minister edukacji Przemysław Czarnek postuluje, żeby dziennikarze zamiast informować o pojedynczych przypadkach pozyskiwali wiedzę z rządowych komunikatów, albo tez, które on sam stawia.

A rzecznik rządu Piotr Müller mówi: - Ze względu na pewne rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie.

Jak widać, początki obowiązywania Polskiego Ładu są najeżone minami. Rząd próbuje je detonować na bieżąco, ale chyba bez konsultacji jednego ministra z drugim.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dr Bartłomiej J. Gabryś

Ekonomista o Polskim Ładzie: Pierwsze wrażenie fatalne

Katowice

Katowice mają otrzymać 76 mln złotych z Polskiego Ładu

Agata Jagodzińska, przewodnicząca MZZ Związkowa Alternatywa

Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju

Marcin Wilk o Europejskim Forum Przyszłości. Wideo

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Inwestycja przy ul. Grundmanna w Katowicach

Biura, mieszkania i hotel nad brzegiem Rawy