Ministerstwo Finansów przekonuje, że nauczyciele zyskają na Polskim Ładzie. Albo przynajmniej nie stracą

Pixabay
Nauczyciel (zdjęcie ilustracyjne)

Nauczyciele, jako jedna z nielicznych grup zawodowych, które wynagrodzenie dostają "z góry", pierwsi przekonują się na własnej skórze, a właściwie na portfelu, z czym wiążą się zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu. Skarżą się, że dostali za styczeń wypłaty mniejsze o kilkaset złotych. Tymczasem Ministerstwo Finansów przekonuje, że... nauczyciele skorzystają na Polskim Ładzie, a rzecznik rządu ogłasza, że nauczyciele dostaną wyrównania. Totalne zamieszanie.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów przesłało komunikat, w którym przekonuje, że "nauczyciele skorzystają na Polskim Ładzie". A przynajmniej nie stracą. 

  W Polsce jest blisko 611,5 tys. etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela.

  Największą grupę (przeszło 60 proc.) stanowią nauczyciele dyplomowani.

  Nauczycieli mianowanych jest niemal 19 proc., a kontraktowych 17 proc. a 3 proc. – stażyści.

  Stażyści, kontraktowi i mianowani mają zyskać na Polskim Ładzie

  Obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 3 538 zł brutto miesięcznie. Taki nauczyciel, jak przekonuje Ministerstwo Finansów, zyska na Polskim Ładzie 144 zł miesięcznie „na rękę”, czyli 1 728 zł rocznie.

   Obecnie przeciętne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego wynosi 3 927 zł brutto miesięcznie. Taki nauczyciel ma skorzystać na Polskim Ładzie 118 zł miesięcznie „na rękę”, czyli 1 416 zł w skali roku.

    Nauczyciel mianowany ma obecnie 5 094 zł wynagrodzenia przeciętnego brutto miesięcznie. Dzięki reformie Polskiego Ładu ma mieć co miesiąc w portfelu 40 zł więcej, a rocznie zyska 480 zł „na rękę”.

     Nauczyciel dyplomowany – ma obecnie wynagrodzenie brutto w kwocie 6 510 zł brutto miesięcznie. Dla takiego nauczyciela reforma ma być neutralna – dzięki preferencji dla klasy średniej.

      W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. wyższe wynagrodzenie netto otrzymają nauczyciele stażyści, kontraktowi oraz mianowani. W przypadku nauczycieli dyplomowanych zmiany w sposobie naliczania wynagrodzenia netto będą neutralne. 

      Czytaj też:

      "Lex Czarnek", czyli wzmocnienie roli kuratora. Michał Sporoń: "Będą patrzeć nam na ręce"

      Szacowany przez Ministerstwo Finansów wzrost wynagrodzenia netto otrzymywanego przez ww. nauczycieli, w skali roku to kwota ok. 240 mln zł.

      Wypłaty nauczycieli o kilkaset złotych mniejsze

      Tymczasem nauczyciele skarżą się, że dostali wypłaty o kilkaset złotych mniejsze niż zwykle. Minister edukacji Przemysław Czarnek postuluje, żeby dziennikarze zamiast informować o pojedynczych przypadkach pozyskiwali wiedzę z rządowych komunikatów, albo tez, które on sam stawia. 

      A rzecznik rządu Piotr Müller mówi: - Ze względu na pewne rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie.

      Jak widać, początki obowiązywania Polskiego Ładu są najeżone minami. Rząd próbuje je detonować na bieżąco, ale chyba bez konsultacji jednego ministra z drugim. 

      Subskrybuj 24kato.pl

      google news icon

      czytaj więcej:

      Agata Jagodzińska, przewodnicząca MZZ Związkowa Alternatywa

      Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

      Osoba z niepełnosprawnością

      Renta socjalna. Od 2022 r. można więcej dorobić

      MOPS Katowice

      Dodatek osłonowy w Katowicach w 2022. Wnioski przyjmuje MOPS

      Policja

      Rozpoczął się nabór do śląskiej policji. Ile można zarobić?

      Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)

      500 plus po nowemu. To się zmienia od 1 stycznia 2022 roku

      ŚCP

      Fundusze to ludzie, nie tylko pieniądze

      Dworczyk

      Pieniądze i nagrody za zaszczepienie się na COVID