Miód z Katowic będzie promował miasto. Ule są na dachach basenu i NOSPR-u

Coraz więcej miejskich uli na dachach katowickich budynków. Miód z Katowic ma teraz promować miasto. Okazuje się, że jest w nim prawie pięć razy mniej żelaza i dwa razy mniej rtęci niż w miodzie komercyjnym.

W Katowicach miejskie pasieki robią coraz większą furorę. Do tej pory ule postawiono w trzech miejscach w budynkach należących do miasta, na dachach lub na terenie:

  • basenu Brynów,
  • basenu Burowiec,
  • Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Strefie Kultury

Każdy z miejskich uli zamieszkuje łagodna rasa pszczół miodnych. Przygotowano miejsce dla 120 000 owadów. Ich podstawowym zadaniem jest zapylanie roślin i upowszechnianie wiedzy o roli zapylaczy w przyrodzie. Produkcja miodu to tylko słodki skutek uboczny.

Szacuje się, że ponad 75% roślin uprawianych w Europie rozmnaża się dzięki zapylaniu przez pszczoły i inne owady. Paradoksalnie to właśnie miasta mogą być dla nich wymarzonym siedliskiem. W przeciwieństwie do obszarów wiejskich nie używa się tutaj aż tylu pestycydów, a i różnorodność roślin jest dużo większa – zauważa Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Potwierdzają to analizy przeprowadzone przez laboratoria i2 FAST. Porównywano w nich miód zebrany w centrum Katowic (z dachu NOSPR-u) z losowo wybranym miodem ze sklepowej półki.

Katowicki miód lepszy od wiejskiego

Okazuje się, że katowicki miód w ogóle nie zawiera pozostałości pestycydów. W miodzie komercyjnym oznaczono obecność chlorku didecylodimetyloamonu (DDAC) na poziomie 0,02 mg/kg, jednak jest to wartość pięciokrotnie niższa od dopuszczalnej, która wynosi 0,1 mg/kg.

Nasze badania potwierdzają, że w miodzie z centrum Katowic nie zaobserwowano zwiększonej zawartości pierwiastków ciężkich. W porównaniu z miodem komercyjnym zawiera on prawie pięć razy mniej żelaza i dwa razy mniej rtęci – informuje Monika Partyka, dyrektor ds. wdrożeń w i2 Analytical Limited.

Z badań wynika także, że katowicki miód zawiera dużo fruktozy, dzięki czemu będzie się wolniej krystalizował. Znajdziemy w nim tylko 2% sacharozy (norma 10%), co świadczy o tym, że pszczoły nie były dokarmiane cukrem. Wartość energetyczna stu gramów katowickiego miodu wynosi 341 kcal.

Miód z wierzb i kasztanowców

Analizy przeprowadzone na zlecenie miasta przez Zakład Pszczelarstwa w Puławach wykazują, że miód zbierany na terenach basenów powstaje głównie z różnych gatunków wierzb i kasztanowców (51% pyłków), znajdziemy w nim także gatunki śliw i koniczyny. W miodzie z dachu NOSPR-u pyłki kasztanowców stanowią aż 62% całości. Reszta to między innymi pyłki głogu, klonów, maliny czy winobluszczów.

Miejskie ule to wprawdzie bardzo widoczna, ale jednak tylko mała część działań prowadzonych w Katowicach z myślą o dobrostanie owadów. Nie zapominamy o wysiewaniu łąk kwietnych w centrum miasta, jeśli to możliwe zmieniamy częstotliwość i zasady koszenia traw, pamiętamy o ciągłym wysiewaniu i pielęgnacji roślin. Zachęcamy też mieszkańców do szukania w swoim otoczeniu starych, nieużywanych donic i do adoptowania ich na kwietne łąki – zauważa dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz.

Katowickie pasieki są prowadzone zgodnie z ekologicznymi wytycznymi. Nawet drewno i farby użyte do produkcji uli są starannie wybrane. Ule są już przygotowane do chłodniejszych miesięcy, pszczoły otrzymały leki przeciw warrozie, a w każdym z uli jest też około 20 kilogramów pokarmu.

Miód zebrany w tym roku znów posłuży do promocji miasta. Aby zwrócić uwagę na miejsce zbioru na etykietach zapisano, że jest to „Miód z kroplą Katowic” oraz „Miód z nutą Katowic”.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Urodziny Katowic 2022

Urodziny Katowic 2022. Przypomnijmy je sobie

Bezpłatna szkoła rodzenia w Katowicach? Jest taki pomysł

Radni chcą bezpłatnej szkoły rodzenia w Katowicach

Julia Drabek, Kamila Psiuk

Dwie katowiczanki w finale konkursu Miss Śląska 2021

Sklep z pamiątkami Ajncla 2.0

Nowy sklep z pamiątkami na osiedlu Nikiszowiec