Modernizacja Hotelu Katowice coraz bliżej. Kultowy obiekt zmieni nazwę

W towarzystwie Altusa, KTW i innych, coraz to nowszych budynków w Katowicach hotel przy alei Korfantego wypada coraz gorzej. Najlepsze czasy ma już za sobą. Czy na pewno? Wkrótce PRL-owski gmach ma przejść dużą metamorfozę.

Hotel Katowice powstał w 1965 roku w ramach szeroko zakrojonej przebudowy centrum miasta. To właśnie w tamtym okresie przy alei Korfantego wyrosło wiele nowoczesnych budynków, które dodały Katowicom wielkomiejskiego charakteru, ale jednocześnie zastąpiły wiele przedwojennych zabudowań. Spora część tych obiektów dziś już jest odnowiona, inne z kolei zniknęły z powierzchni ziemi, natomiast Hotel Katowice wciąż czeka na lepsze czasy.

Budynek upodobali sobie filmowcy, którzy traktują go trochę, jak skansen i co rusz wykorzystują jego przestrzenie do kręcenia scen osadzonych w minionej epoce. Całkiem niedawno nagrywano w nim zdjęcia do filmu "Dziennik z wycieczki do Budapesztu". Często jednak da się w nim spotkać również biznesmenów. Hotel bowiem przeżywa oblężenie za każdym razem, gdy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy.

Obecnie Hotel Katowice sprawia wrażenie zawieszonego między PRL-em a współczesnością. Część pokoi nadal wygląda, jakby zatrzymał się w nich czas - jeśli nie na okresie wczesnego Gierka, to przynajmniej na początku tego millenium. Z kolei pozostałe doczekały się modernizacji w ostatnich latach i spełniają już bardziej współczesne standardy.

Już nie Katowice, lecz VOCO

Wiele wskazuje na to, że już niebawem Hotel Katowice doczeka się kompleksowej odnowy. Jego właściciel - Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych będące częścią Polskiego Holdingu Hotelowego - 29 kwietnia ogłosił przetarg na modernizację budynku i dostosowanie go do standardów franczyzodawcy. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami Hotel Katowice ma stać się pierwszym w Polsce hotelem marki VOCO należącej do sieci InterContinental Hotels Group.

W wyniku planowanych inwestycji obiekt ma zyskać 4 gwiazdki (obecnie część pokoi ma standard trzech gwiazdek, a pozostałe dwóch). Wewnątrz ma się znaleźć się 167 pokoi, restauracja, sale konferencyjne oraz strefa fitness z siłownią. Prace obejmą też m.in. elewację, zagospodarowanie terenu i wymianę wyposażenia. Roboty mają być realizowane w etapach, by zachować ciągłość funkcjonowania hotelu.

Polski design we wnętrzach VOCO Katowice

– Jesteśmy przekonani, że marka VOCO da nową jakość hotelowi Katowice, w którym – ze względu na doskonałą lokalizację – będą mogli zatrzymać się zarówno goście biznesowi, jak i turystyczni. Wierzę, że dzięki podjętym działaniom nasz hotel będzie wyróżniał się na tle innych obiektów i umocni swoją pozycję na turystycznej mapie Katowic – stwierdził Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.

Pracownia architektoniczna FBT w swoim projekcie modernizacji hotelu postawiła na podkreślenie obecnej architektury i nawiązanie do lat, w których powstał budynek. We wnętrzach mają się znaleźć dzieła polskiego designu, natomiast całość ma wpisywać się w modną obecnie stylistykę, która całymi garściami czerpie z dawnych wzorców projektowania.

Architekci zaprojektowali bar w lobby zlokalizowany przy oknach, aby w okresie letnim po ich rozsunięciu można było korzystać z baru od strony tarasu. Projekt przewiduje również wykorzystanie terenu patio oraz powiększenie przestrzeni restauracji, dzięki czemu światło będzie do niej wpadać od dwóch stron. W podziemiach zaplanowano przestrzeń dla gości konferencyjnych, która zostanie udostępniona za pośrednictwem wind i klatki schodowej. Sale mają być utrzymane w kolorystyce powtarzającej się w całym hotelu. Na tym poziomie znajdzie się także strefa fitness i siłownia.

Pokoj hotelowy

Może Cię zainteresować:

Zmiany w hotelu Katowice. Będzie tu pierwszy hotel nowej marki w Polsce

Autor: Adam Bochenek

24/09/2021

Dziennik z wycieczki do budapesztu 08

Może Cię zainteresować:

Katowice jak PRL, bez nadmiernych przeróbek. Film "Dziennik z wycieczki do Budapesztu" powstaje w naszym mieście

Autor: Katarzyna Pachelska

06/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokoj hotelowy

Zmiany w hotelu Katowice. Pierwszy hotel nowej marki

Ul. Dobrowolskiego, Katowice

Nowa droga przez Strefę Kultury ma odciążyć Rondo im. Ziętka

Kompleks sportowy przy Asnyka Katowice, budowa

Kompleks sportowy przy ul. Asnyka. Trwa modernizacja

Basen Zadole w budowie, Katowice

Basen Zadole prawie gotowy. Jest już nawet napis

Blok KTBS na Osiedlu Witosa w Katowicach

52 chętnych na jedno mieszkanie w bloku TBS-u. To rekord!

Węzeł Giszowiec, Katowice, przebudowa

20 kwietnia otwarcie dwóch nowych łącznic na węźle Giszowiec

Dziennik z wycieczki do budapesztu 08

Filmowcy będą kręcić sceny z lat 80. w Katowicach