Most powietrzny ONZ do Pyrzowic z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Na lotnisku Wojciecha Korfantego lądują samoloty z żywnością

W Pyrzowicach lądują kolejne samoloty z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Most powietrzny do lotniska im. Wojciecha Korfantego uruchomiła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Piotr Adamczyk/ PR KTW
ONZ uruchomiła do Pyrzowic most powietrzny z pomocą humanitarną dla Ukrainy

Jak informuje Katowice Airport, od 12 marca, w ramach trzech rotacji pomiędzy Port Sudan a pyrzowickim lotniskiem, na pokładzie Airbusa A340-300 dostarczono około 150 ton wysokoenergetycznej żywności. Kolejne operacje z pomocą humanitarną dla mieszkańców Ukrainy, która została zbrojnie napadnięta przez Rosję, zaplanowane są na najbliższe dni.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu trzy lotniska na południu Polski wizytowali przedstawiciele ONZ. Wybrali Katowice Airport, do którego uruchomili most powietrzny z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Pierwszy samolot z Port Sudan przyleciał do Pyrzowic w sobotę, 12 marca – miał na pokładzie 46 ton wysokoenergetycznej żywności. Żywność jest przeładowywana na lotnisku im. Wojciecha Korfantego, po czym trafia na Ukrainę.

W Pyrzowicach lądują też inne samoloty z pomocą dla Ukrainy i nie są to rejsy ONZ – na przykład w poniedziałek Kazachstan przysłał medykamenty.

Dodajmy, że od 28 lutego do 13 marca z lotniska im. Wojciecha Korfantego odleciało do swoich krajów 6 948 cudzoziemców, którzy – po rosyjskiej agresji – ewakuowali się drogą lądową z Ukrainy. Wśród nich było 235 dzieci poniżej drugiego roku życia. – Czartery ad-hoc organizowane są przez ambasady poszczególnych państw i obsługiwane przez narodowych przewoźników – informuje Katowice Airport. W ten sposób odbyły się 34 rejsy, w tym 24 do Uzbekistanu, 4 do Kazachstanu, 3 do Azerbejdżanu, 2 do Egiptu i jeden do Iranu. Jak zapowiadają na lotnisku, kolejne loty odbędą się w najbliższych dniach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon