Na os. Tysiąclecia powstaną tężnia solankowa i ogród sensoryczny. Ofertę złożyła tylko jedna firma

W 2023 roku ma być oddana do użytku kolejna w Katowicach tężnia solankowa. Tym razem powstanie na osiedlu Tysiąclecia, i to w sąsiedztwie również nowego ogrodu sensorycznego. Do postępowania mającego na celu wyłonienie wykonawcy zgłosiła się tylko jedna firma.

Trwa postępowanie przetargowe Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach na budowę tężni solankowej wraz z ogrodem sensorycznym. Rekreacyjna i prozdrowotna inwestycja ma powstać na terenie osiedla Tysiąclecia. W postępowaniu oferty złożył jeden wykonawca.

Tężnia i ogród na osiedlu Tysiąclecia za prawie 3 mln zł

- Cały czas realizujemy ważne z perspektywy mieszkańców inwestycje tworzące miejsca przyjazne odpoczynkowi i rekreacji: niedawno otwarliśmy stanicę żeglarską w Szopienicach, a za kilka tygodni będzie gotowy trzeci już basen miejski. Nasi mieszkańcy uwielbiają również wypoczywać w tężni solankowej, która od 2019 roku działa w Parku Zadole, a w przyszłym roku podobne miejsce będzie gotowe na osiedlu Tysiąclecia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Planowana inwestycja to efekt pomysłu zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego. Był to projekt ogólnomiejski. Zakłada on budowę obiektu, w którym poddawać będzie można się inhalacjom solankowym, mającym liczne właściwości zdrowotne. Inhalacje pomagają m.in. w leczeniu chorób zatok i górnych dróg oddechowych, chorób reumatycznych, są też zalecane osobom zmagającym się z alergiami. Oprócz budowy tężni, inwestycja obejmuje także stworzenie ogrodu sensorycznego. Całość mają dopełniać elementy małej architektury, a do tężni będzie można dojechać np. rowerem i pozostawić go na przygotowanym w tym celu parkingu.

W postępowaniu przetargowym swoją ofertę zgłosił jeden wykonawca – Adam Goniwiecha Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ADAGON na kwotę 2,9 mln zł. Zakład Zieleni Miejskiej zdecydował się wybrać tego wykonawcę, obecnie jest przygotowywana umowa. Od momentu jej zawarcia wykonawca będzie miał 48 tygodni na zrealizowanie prac.

- Rekreacyjne tereny zielone czy właśnie takie miejsca, jak tężnie solankowe mają ogromne znaczenie zarówno dla samopoczucia ludzi, jak i ich zdrowia. Dlatego ważne jest, by mieszkańcy mieli dostęp do tego typu przestrzeni i mogli w nich odpocząć od codziennego życia w biegu – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Kolejna inwestycja w solankę

Planowana tężnia na osiedlu Tysiąclecia to kolejna z miejskich inwestycji, wykorzystujących solankę. Podobny obiekt działa już z powodzeniem w Parku Zadole. Powstał w 2019 roku i był jednym z pierwszych tego typu w regionie. Tężnia cieszy się popularnością wśród mieszkańców, czego dowodem są liczne wizyty, ale także kolejne pomysły na tego typu obiekty. Dotyczyły one zarówno tężni na os. Tysiąclecia, jak również budowy fontanny solankowej, która powstaje obecnie w Giszowcu.

ZOBACZ TEŻ:

Do pieca

Może Cię zainteresować:

Katowicka pizzeria w centrum miasta zamyka się. Istniała prawie siedem lat

Autor: Katarzyna Pachelska

21/08/2022

Osiedle Tysiaclecia, Katowice

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia. Symbol niezależności w czasach PRL. „Zaprojektowane i zbudowane na przekór czasom”

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Plac budowy wiezowce tysiaclecie katowice 02

Zaczęła się budowa nowych wieżowców na osiedlu Tysiąclecia

Nowe bloki tysiaclecie katowice medusa

Tak mają wyglądać nowe wysokie bloki na osiedlu Tysiąclecia

Budowa tężni na Tysiącleciu

Budowa tężni na osiedlu Tysiąclecia jest na ukończeniu

Ulica gospodarcza katowice

Nowe układ dróg w Katowicach za 148 mln zł

Teznia park zadole katowice 1

Od 1 kwietnia znowu działa tężnia solankowa na Zadolu

Mieszkanie Katowice Os Tysiąclecia

Prawie milion zł kosztuje to mieszkanie w kultowym bloku

Straż pożarna Katowice (zdjęcie ilustracyjne)

Tragiczny pożar w bloku na na osiedlu Tysiąclecia