„Warszawa była tylko miejscem pracy. Kochał Śląsk”. Kamila Durczoka wspomina Witold Pustułka

Kamil Durczok zmarł niespodziewanie w wieku 53 lat. - Warszawa była dla niego tylko miejscem pracy, ale każdy wolny dzień spędzał na Śląsku. Tutaj miał serce - wspomina jego wieloletni przyjaciel Witold Pustułka. Pogrzeb dziennikarza odbędzie się w piątek, 19 listopada.

FB: Kamil Durczok
Projekt bez tytułu 16

Witold Pustułka poznał Kamila Durczoka przeszło trzydzieści lat temu. Obaj stawiali pierwsze kroki w zawodowej karierze. Byli młodzi i chcieli z tej młodości korzystać.

- Poznaliśmy się, kiedy ja miałem 24 lub 25 lat, on 22 lub 23. Byliśmy kawalerami i wtedy było nam wolno dużo więcej. Pamiętajmy, że to był szalony początek lat 90. Zupełnie inne standardy. Ale każdy młodość wspomina z sentymentem - mówi Pustułka.

Durczok zawsze lubił być w centrum uwagi, miał niezwykłą charyzmę, co wielu młodym dziennikarzom imponowało. Jego kariera rozwijała się błyskawicznie. Wiele zawdzięczał Krystynie Bochenek, która w Radiu Katowice dostrzegła w nim niezwykły talent. - Dodała mu skrzydeł. Był jej wychowankiem, którego traktowała jak młodszego brata - wspomina Pustułka.

„Warszawa była dla niego tylko miejscem pracy”

Wyróżniający się dziennikarz szybko został redaktorem naczelnym TOP FM. Później trafił do TVP Katowice, a stamtąd na antenę ogólnopolską. W 2000 roku odebrał nagrodę Grand Press dla dziennikarza roku. Zdobył liczne Telekamery oraz Wiktory. Był na fali. Nie powstrzymał go nawet nowotwór, z którym się zmierzył i wygrał.

W 2006 roku Durczok został redaktorem naczelnym Faktów TVN. Rok później „Forbes” umieścił go na trzecim miejscu wśród najbardziej wpływowych ludzi show-biznesu w Polsce. Kontaktu ze Śląskiem jednak nie stracił.

- Dla mnie zawsze był przyjacielem. Był taki sam jako stażysta w Radiu Katowice i jako gwiazda TVN-u. Nie miało to dla mnie kompletnie żadnego znaczenia. Lubiłem Kamila, a nie jego zaszczyty, tytuły i honory, chociaż jak wchodziłem do jego gabinetu, to zawsze imponowały mi te wszystkie statuetki, które leżały na biurku - opowiada Pustułka.

Co prawda spotykali się rzadziej, Durczok wziął ślub, urodził mu się syn, ale kontaktu nigdy nie zerwali.

- Warszawa była dla niego tylko miejscem pracy, ale każdy wolny dzień spędzał na Śląsku. Tutaj miał serce - przyznaje wieloletni przyjaciel Durczoka.

„Nobody’s perfect. (...) Najhuczniejsze w historii Śląska otwarcie”

Dlaczego Kamil Durczok zawsze wracał na Śląsk?

- Uwielbiał wyjścia na karczmy piwne - śmieje się Pustułka. - Po prostu kochał tutejszych ludzi, kochał ten język. Ile trzeba nad sobą pracować, aby wyzbyć się śląskiego akcentu? U każdego Ślązaka to słychać, a u niego wcale. Potrafił gŏdać po ślōnsku, a za chwilę perfekcyjnie mówić po polsku. To efekt ciężkiej pracy.

A pracował naprawdę ciężko i przecierał szlaki. Pokazał, że dziennikarz ze Śląska może zrobić niebotyczną karierę w Warszawie. Prowadził debaty prezydenckie i wieczory wyborcze, niemal każdego dnia był na ekranach telewizorów w domach milionów Polaków.

Po tym, jak w atmosferze skandalu rozstał się z Faktami TVN, próbował otworzyć własny portal. Oczywiście na Śląsku. Niestety Silesion okazał się niewypałem.

- Nobody’s perfect - przyznaje Pustułka. - Sam mówił o tym, że jest świetnym dziennikarzem, ale fatalnym menadżerem, dlatego ten projekt się nie udał. Za to było najhuczniejsze w historii Śląska otwarcie - przypomina. Rzeczywiście, gościom na powitanie podawano kieliszki wódki z ciekłym azotem, a film promocyjny portalu przypominał hit wielkiego ekranu z Jamesem Bondem.

Durczok w ostatnich latach nie miał łatwego życia. Usłyszał wyrok za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, pojawiły się oskarżenia o podrobienie podpisów byłej żony na dokumentach bankowych. Mimo to chciał dalej realizować własne projekty dziennikarskie. We wrześniu 2021 roku założył własną aplikację Durczokracja.

- Przesyłał mi teksty przed publikacją. Pisał literackim językiem. Nie znam innego dziennikarza, który byłby tak zdolny zarówno w formie radiowej, telewizyjnej, jak i prasowej. Miał niezwykły umysł. Był najlepszy - uważa Pustułka.

Na pogrzebie Kamila Durczoka zagra orkiestra górnicza

Kamil Durczok zmarł niespodziewanie we wtorek, 16 listopada, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Jak podała placówka, doszło u niego do zaostrzenia przewlekłej choroby i zatrzymania akcji serca.

Pogrzeb dziennikarza zaplanowano na piątek, 19 listopada, godz. 9.00. Uroczystość odbędzie się w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie. Na organach zagra wybitny multiinstrumentalista ze Śląska Józef Skrzek. W ostatnim pożegnaniu dziennikarzowi będzie także towarzyszyła orkiestra górnicza.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon