Najstarsza Polka doczekała się praprawnuczki. Przyszła na świat w dniu urodzin pani Tekli

Życie pisze najlepsze scenariusze. W dniu 115. urodzin pani Tekli Juniewicz z Gliwic, najstarszej Polki, na świat przyszła jej praprawnuczka. Praprababcia i praprawnuczka niedawno spotkały się po raz pierwszy.

Tekla

Tekla Juniewicz skończyła 115 lat niedawno, bo 10 czerwca 2021 roku. Tego samego dnia na świat przyszła jej praprawnuczka. W niedzielę, 27 czerwca, praprababcia po raz pierwszy spotkała się ze swoją praprawnuczką.

Tekla Juniewicz mieszka w Gliwicach. Choć nie jest rodowitą Ślązaczką, to mieszka na Śląsku od 76 lat.

Tekla Juniewicz urodziła się na wsi pod Lwowem

Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku. wsi w pobliżu Lwowa, w ówczesnych Austro-Węgrzech.

Jak podaje Wikipedia, Tekla została ochrzczona w dniu narodzin w lokalnej parafii greckokatolickiej. Jej ojciec, Jan Dadak, pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów. Matka Tekli, Katarzyna z domu Szkwyrko, zajmowała się domem, zmarła w okresie I wojny światowej.

Tekla wychowała się w szkole sióstr szarytek w Przeworsku. W 1927 poślubiła w tym mieście Jana Juniewicza, po czym przeprowadziła się z nim do Borysławia. W 1928 przyszła na świat jej pierwsza córka Janina, a rok później druga córka - Urszula.

W listopadzie 1945, podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami opuściła terytorium Związku Radzieckiego i zamieszkała w Gliwicach.

Tekla Juniewicz to superstulatka

Tekla Juniewicz jest tak zwaną superstulatką. 20 lipca 2017 została najstarszą żyjącą Polką. Jest pierwszą osobą w Polsce, która osiągnęła kolejno wiek: 112, 113, 114 i 115 lat.

Polka jest piątą najstarszą żyjącą osobą na świecie. Obecnie najstarszym żyjącym człowiekiem jest 118-letnia Japonka Kane Tanaka (ur. 2 stycznia 1903).

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon