Najstarsza Polka mieszka na Śląsku. Tekla Juniewicz skończyła 115 lat! Jest piątą najstarszą osobą na świecie

Materiały wojewody śląskiego
Tekla Juniewicz, Gliwice

Dzisiaj, 10 czerwca 2021, urodziny obchodzi najstarsza Polka. Tekla Juniewicz ma 115 lat! Mieszka w Gliwicach. Jest nie tylko najbardziej wiekowym Polakiem, ale też jedną z najstarszych osób na świecie.

To jest wiek niewyobrażalny dla większości ludzi. 115 lat skończyła 10 czerwca 2021 r. Tekla Juniewicz z Gliwic. Choć nie jest rodowitą Ślązaczką, to mieszka na Śląsku od 76 lat.

Jej recepta na długowieczność? Kieliszek koniaczku i chleb "z tłustym".

Tekla Juniewicz urodziła się na wsi pod Lwowem

Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku. wsi w pobliżu Lwowa, w ówczesnych Austro-Węgrzech. 

Jak podaje Wikipedia, Tekla została ochrzczona w dniu narodzin w  lokalnej parafii greckokatolickiej. Jej ojciec, Jan Dadak, pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów. Matka Tekli, Katarzyna z domu Szkwyrko, zajmowała się domem, zmarła w okresie I wojny światowej. 

Tekla wychowała się w szkole sióstr szarytek w Przeworsku. W 1927 poślubiła w tym mieście Jana Juniewicza, po czym przeprowadziła się z nim do Borysławia. W 1928 przyszła na świat jej pierwsza córka Janina, a rok później druga córka - Urszula. 

Przybyła na Śląsk w 1945 roku

W listopadzie 1945, podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami opuściła terytorium Związku Radzieckiego i zamieszkała w Gliwicach.

Tekla Juniewicz jest tak zwaną superstulatką. 20 lipca 2017 została najstarszą żyjącą Polką. Jest pierwszą osobą w Polsce, która osiągnęła kolejno wiek: 112, 113, 114 i 115 lat.

Polka jest piątą najstarszą żyjącą osobą na świecie. Obecnie najstarszym żyjącym człowiekiem jest 118-letnia Japonka Kane Tanaka (ur. 2 stycznia 1903). 

Z urodzinowymi życzeniami odwiedzili 10 czerwca solenizantkę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wojewoda śląski  Jarosław Wieczorek. Podczas spotkania solenizantka otrzymała list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.

Tekla Juniewicz, Gliwice

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej: