Nocna prohibicja może objąć Osiedle Tysiąclecia. Wkrótce ruszą konsultacje

Na przełomie listopada i grudnia odbędą się konsultacje z mieszkańcami Osiedla Tysiąclecia w sprawie wprowadzenia na jego terenie nocnej prohibicji. Tego typu rozwiązanie obowiązuje w Katowicach już w śródmieściu, Załężu, Szopienicach-Burowcu, Dąbrówce Małej, Bogucicach i Koszutce.

fot. UMK / S. Rybok
Prohibicja

– Rozważania dotyczące tego czy w danej dzielnicy wprowadzić tzw. nocną prohibicję są efektem oddolnej inicjatywy – w tym przypadku Rady Dzielnicy osiedla Tysiąclecia, która podjęła stosowną uchwałę – tłumaczy prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Inicjatywa ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych jest skutkiem interwencji wielu mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, którzy nagminne zgłaszali naruszanie ciszy nocnej w rejonie całodobowych sklepów - doprecyzowuje Marek Sobczyk, przewodniczący Rady Dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy tego typu rozwiązanie pojawiło się na terenie stolicy województwa w roku 2018 (wówczas objęto nim śródmieście) i od tego czasu dzielnic z nocną prohibicją jest już sześć. Prezydent miasta powołując się na policyjne statystyki przekonuje, że rozwiązanie to przynosi efekty. Urzędnicy wskazują, że spada liczba interwencji policji i straży miejskiej, udzielanych przez funkcjonariuszy pouczeń i odwózek do izby wytrzeźwień. Przy czym pozytywy widać tam, gdzie ograniczenia w handlu alkoholem obowiązują. Tam, gdzie moc tych przepisów nie sięga perspektywa jest nieco inna.

- Tak zwana „nocna prohibicja” obowiązująca w dzielnicach pobliskich - Śródmieściu, Koszutce i Załężu – spowodowała relokacje nocnych sklepów na nasze osiedle. W ciągu kilku miesięcy powstało sześć nowych punktów handlowych, oferujących sprzedaż alkoholu. Reakcja Rady Dzielnicy oraz mieszkańców na te niekorzystne wydarzenia mogła być tylko jedna - mówi Marek Sobczyk, nawiązując do przyjętej 12 września przez radę osiedla uchwały w sprawie wprowadzenie nocnej prohibicji na jego terenie.

Czy mieszkańcy podzielą ten punkt widzenia i na os. Tysiąclecia alkoholu między godz. 22 a 6 nie będzie można kupić z wyjątkiem pubów i restauracji? Okaże się po konsultacjach społecznych (a nie są one formalnością, bo w Zawodziu mieszkańcy przy tej okazji wypowiedzieli się przeciwko takiemu rozwiązaniu i finalnie go nie wprowadzono), które mają zostać przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia.

Jak informuje ratusz konsultacje zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza ankietowego. Spotkanie odbędzie się 28 listopada (wtorek) o godz. 17 w sali Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8, natomiast ankietę online będzie można uzupełnić w terminie od 20 listopada do 4 grudnia poprzez stronę Katowice.eu/konsultacje. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostaną również przedstawiciele zarówno Straży Miejskiej, jak i Policji. Całość działań konsultacyjnych zostanie zakończona do końca grudnia.

Piwo

Może Cię zainteresować:

Nocna prohibicja w Załężu i Szopienicach stała się faktem. Tutaj alkoholu po godz. 22 nie kupisz

Autor: Magdalena Grabowska

04/02/2021

Katowice Nocna Prohibicja

Może Cię zainteresować:

Dwie dzielnice Katowic za prohibicją, jedna - przeciwko. Prezydent ma przychylić się do opinii mieszkańców

Autor: Katarzyna Pachelska

29/12/2021

Osiedle Tysiaclecia, Katowice

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia. Symbol niezależności w czasach PRL. „Zaprojektowane i zbudowane na przekór czasom”

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon