Nowa siedziba Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego już otwarta. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Po 30 latach obecności w budynku przy placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Uniwersyteckiej 4. Zobaczcie, w jakich świetnych warunkach będą się uczyć studenci (galeria zdjęć na końcu tekstu).

W budynkach przy Uniwersyteckiej 4 w Katowicach do 2018 r. znajdował się Instytut Fizyki. Został przeniesiony do kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie.

Nowa siedziba Wydziału Humanistycznego UŚ

1 października 2021 r. w tym miejscy otwarto nową siedzibę Wydziału Humanistycznego, który przeniósł się tu z pl. Sejmu Śląskiego.

Wcześniej pisaliśmy: Nowa lokalizacja Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. Będą tu aule, taras z pergolą, pokój wyciszeń czy sale z zabudowanymi antresolami

Kompleks o szarej elewacji robi wrażenie. Złożony z 3 segmentów: A, B i C, mieści nie tylko trzy aule - w tym największą na 270 miejsc i dwie mniejsze na 107 miejsc, ale też salę kinową na 32 miejsca, dwie sale wykładowe (na 130 osób każda, z zabudowanymi antresolami) czy sale dydaktyczne.

Wiele udogodnień dla studentów UŚ

Nowa siedziba Wydziału Humanistycznego ma też wiele udogodnień dla studentów, w tym piękny taras na dachu przewiązki między budynkami. Z tarasu, wyposażonego w automatyczne rolety chroniące przed deszczem i słońcem, rozciąga się piękny widok m.in. na najwyższy w Katowicach budynek .KTW II oraz dachy centrum Katowic. W środku znajdują się też miejsca odpoczynku dla studentów z zielonymi ścianami z roślin i projektorami czy pokój wyciszeń.

- To jest dla nas niebywała zmiana. Budynek przy pl. Sejmu Śląskiego ma dla nas wartość sentymentalną. Był jednak niefunkcjonalny jako siedziba wydziału, bo był typowym biurowcem. Cieszym się z tej zmiany. Po raz pierwszy Wydział Humanistyczny ma miejsce wyjątkowo komfortowe. Wszystko tu zostało przemyślane pod kątem funkcjonalności dla naszego wydziału, tak by dobrze służył studentom. Osobiście jestem zachwycony salą kinową i przestrzeniami dla studentów, tymi mikroagorami. Na placu Sejmu Śląskiego tego w ogóle nie było - mówi Dziekan Wydziału Humanistycznego UŚ, prof. dr hab. Adam Dziadek

Przebudowa trwała prawie 3 lata, kosztowała 45 mln złotych. 11 mln z tej kwoty pochodzi z dofinansowania z: Urzędu Miasta Katowice (2 mln), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2 mln zł), Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (7 mln zł).

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon