Nowe kamery obrotowe monitoringu miejskiego zainstalowano w pięciu dzielnicach Katowic

System kamer monitoringu miejskiego w Katowicach jest ciągle rozbudowywany. 10 nowych kamer obrotowych pojawiło się w pięciu dzielnicach Katowic. Zostały włączone do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA).

D Czapla
Centrum monitoringu, Katowice

Zadaniem nowych kamer obrotowych jest zwiększenie bezpieczeństwa w mieście. Jednocześnie trwa rozstrzyganie przetargu na 20 nowych kamer, które mają zostać zamontowane w śródmieściu Katowic.

10 kamer pojawiło się już w pięciu dzielnicach:

 1. Murckach,
 2. Bogucicach,
 3. Zawodziu,
 4. Dąbrówce Małej,
 5. Koszutce

w ramach zadania pn.: „Zaprojektowanie i wykonanie 3 monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA)”. To kamery obrotowe – monitorujące wszystko to, co dzieje się wokół urządzenia. Koszt tej rozbudowy systemu to 687 tys. zł.

- Bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z naszych priorytetów. W mieście działa Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy, umożliwiający poprawę bezpieczeństwa publicznego, w tym drogowego, efektywne gospodarowanie zasobami ludzkimi i sprzętem straży miejskiej, a także sprawne działanie w sytuacjach kryzysowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Tylko w 2021 roku straż miejska podjęła 3517 interwencji na podstawie zapisów z KISMiA, a policja wykorzystała do prowadzonych postępowań materiały z monitoringu 624 razy. Widząc, że system monitoringu spełnia swoje zadania, podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie. Zresztą również projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego wskazują, że takie są oczekiwania mieszkańców – dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że w 2016 roku liczba kamer w trakcie uruchomienia KISMIA wynosiła 211 sztuk. W kolejnych latach był rozbudowywany o:

 • 7 kamer w 2017,
 • 18 w 2018,
 • 38 w 2019,
 • 3 w 2020,
 • 15 w 2021,
 • 54 (20 stacjonarnych, 8 z wniosków złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego i przez radnych, 26 z nowych inwestycji miejskich) w 2022

Nowe kamery pojawią się także w śródmieściu

Trwa rozstrzygnięcie przetargu dotyczącego zainstalowania nowych kamer w centrum Katowic. Zgłosiło się do niego dwóch oferentów. Po podpisaniu umowy o wartości 300 tys. zł, wykonawca będzie miał na zrealizowanie inwestycji 90 dni. Tym razem mowa o kamerach rejestrujących obszar stały. 20 kamer pojawi się w 15 miejscach w ścisłym centrum Katowic. To realizacja obietnicy prezydenta Marcina Krupy z ubiegłego roku.

- Wszystkie kamery podłączone zostaną do systemu KISMiA – mówi Tomasz Kępa, zastępca naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego. - Zastosowana technologia informatyczna wspomaga wykrywanie szeregu zdarzeń, takich jak np. kolizja pojazdów czy zbiegowisko ludzi; wówczas po zarejestrowaniu zdarzenia przez kamery, system, za pomocą alertów, powiadamia o nim dyspozytorów monitoringu. W najbliższych miesiącach do systemu zostaną włączone kolejne kamery rejestrujące stały obszar. Będą one stanowić istotne uzupełnienie naszego systemu, monitorującego newralgiczne rejony miasta. Wszystkie działania inwestycyjne w obszarze rozbudowy systemu to działania bezpośrednio skierowane na poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz zwiększenie efektywności działania służb – mówi Tomasz Kępa, zastępca naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego.

W kolejnych miesiącach tego roku miasto przejmie także 25 kamer zlokalizowanych w rejonie DK 81 i DK 86. Kamery będą monitorować natężenie ruchu i ewentualne niepożądane zdarzenia w ich przebiegu.

Rozszerzanie zakresu miejskiego monitoringu, to inwestycje których oczekują mieszkańcy. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego pojawiły się 2 zadania o charakterze ogólnomiejskim i 10 zadań lokalnych, które zakładają także m.in. instalację nowych kamer monitoringu.

300 kamer śledzi życie Katowic

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) działa od początku 2017 roku. To nowoczesny system, w skład którego wchodzi niemal 300 kamer na ponad 160 km2 miasta liczącego prawie 300 tysięcy mieszkańców. Kamery wchodzące do systemu są zarówno obrotowe, jak i rejestrujące stały obszar. Równolegle z projektem KISMiA powstała sieć światłowodowa łącząca miejskie jednostki (np. budynki Urzędu Miasta, szkoły, biblioteki itd.). Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy ma szereg zastosowań. W 2021 roku operatorzy na podstawie zarejestrowanego obszaru z kamer zainicjonowani łącznie 3517 zdarzeń. 339 sprawców zostało ukaranych mandatem po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających. 69 osób zostało ukaranych mandatem karnym w czasie i miejscu ujawnienia wykroczenia.

CZYTAJ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon