Nowe kamery obrotowe monitoringu miejskiego zainstalowano w pięciu dzielnicach Katowic

System kamer monitoringu miejskiego w Katowicach jest ciągle rozbudowywany. 10 nowych kamer obrotowych pojawiło się w pięciu dzielnicach Katowic. Zostały włączone do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA).

D Czapla
Centrum monitoringu, Katowice

Zadaniem nowych kamer obrotowych jest zwiększenie bezpieczeństwa w mieście. Jednocześnie trwa rozstrzyganie przetargu na 20 nowych kamer, które mają zostać zamontowane w śródmieściu Katowic.

10 kamer pojawiło się już w pięciu dzielnicach:

 1. Murckach,
 2. Bogucicach,
 3. Zawodziu,
 4. Dąbrówce Małej,
 5. Koszutce

w ramach zadania pn.: „Zaprojektowanie i wykonanie 3 monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA)”. To kamery obrotowe – monitorujące wszystko to, co dzieje się wokół urządzenia. Koszt tej rozbudowy systemu to 687 tys. zł.

- Bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z naszych priorytetów. W mieście działa Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy, umożliwiający poprawę bezpieczeństwa publicznego, w tym drogowego, efektywne gospodarowanie zasobami ludzkimi i sprzętem straży miejskiej, a także sprawne działanie w sytuacjach kryzysowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Tylko w 2021 roku straż miejska podjęła 3517 interwencji na podstawie zapisów z KISMiA, a policja wykorzystała do prowadzonych postępowań materiały z monitoringu 624 razy. Widząc, że system monitoringu spełnia swoje zadania, podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie. Zresztą również projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego wskazują, że takie są oczekiwania mieszkańców – dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że w 2016 roku liczba kamer w trakcie uruchomienia KISMIA wynosiła 211 sztuk. W kolejnych latach był rozbudowywany o:

 • 7 kamer w 2017,
 • 18 w 2018,
 • 38 w 2019,
 • 3 w 2020,
 • 15 w 2021,
 • 54 (20 stacjonarnych, 8 z wniosków złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego i przez radnych, 26 z nowych inwestycji miejskich) w 2022

Nowe kamery pojawią się także w śródmieściu

Trwa rozstrzygnięcie przetargu dotyczącego zainstalowania nowych kamer w centrum Katowic. Zgłosiło się do niego dwóch oferentów. Po podpisaniu umowy o wartości 300 tys. zł, wykonawca będzie miał na zrealizowanie inwestycji 90 dni. Tym razem mowa o kamerach rejestrujących obszar stały. 20 kamer pojawi się w 15 miejscach w ścisłym centrum Katowic. To realizacja obietnicy prezydenta Marcina Krupy z ubiegłego roku.

- Wszystkie kamery podłączone zostaną do systemu KISMiA – mówi Tomasz Kępa, zastępca naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego. - Zastosowana technologia informatyczna wspomaga wykrywanie szeregu zdarzeń, takich jak np. kolizja pojazdów czy zbiegowisko ludzi; wówczas po zarejestrowaniu zdarzenia przez kamery, system, za pomocą alertów, powiadamia o nim dyspozytorów monitoringu. W najbliższych miesiącach do systemu zostaną włączone kolejne kamery rejestrujące stały obszar. Będą one stanowić istotne uzupełnienie naszego systemu, monitorującego newralgiczne rejony miasta. Wszystkie działania inwestycyjne w obszarze rozbudowy systemu to działania bezpośrednio skierowane na poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz zwiększenie efektywności działania służb – mówi Tomasz Kępa, zastępca naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego.

W kolejnych miesiącach tego roku miasto przejmie także 25 kamer zlokalizowanych w rejonie DK 81 i DK 86. Kamery będą monitorować natężenie ruchu i ewentualne niepożądane zdarzenia w ich przebiegu.

Rozszerzanie zakresu miejskiego monitoringu, to inwestycje których oczekują mieszkańcy. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego pojawiły się 2 zadania o charakterze ogólnomiejskim i 10 zadań lokalnych, które zakładają także m.in. instalację nowych kamer monitoringu.

300 kamer śledzi życie Katowic

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) działa od początku 2017 roku. To nowoczesny system, w skład którego wchodzi niemal 300 kamer na ponad 160 km2 miasta liczącego prawie 300 tysięcy mieszkańców. Kamery wchodzące do systemu są zarówno obrotowe, jak i rejestrujące stały obszar. Równolegle z projektem KISMiA powstała sieć światłowodowa łącząca miejskie jednostki (np. budynki Urzędu Miasta, szkoły, biblioteki itd.). Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy ma szereg zastosowań. W 2021 roku operatorzy na podstawie zarejestrowanego obszaru z kamer zainicjonowani łącznie 3517 zdarzeń. 339 sprawców zostało ukaranych mandatem po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających. 69 osób zostało ukaranych mandatem karnym w czasie i miejscu ujawnienia wykroczenia.

CZYTAJ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Patrol Straży Miejskiej w Katowicach

Nowy sposób działania straży miejskiej w centrum Katowic

Centrum chemii katowice us wizualizacje 2

Nowy budynek Uniwersytetu Śl. powstanie przy Moniuszki

Budowa stadion miejski Katowice 122

Budowa nowego stadionu miejskiego w Katowicach

Koszykowa Katowice droga 4

Nowa droga powstanie w Katowicach

Węgiel

Ucieczka od węgla trwa. Mieszkańców przestraszyły ceny?

Protest Mikołów

Będą protestować przeciwko kolei CPK. Zablokują ważną drogę

Ul. Dobrowolskiego, Katowice

Nowa droga przez Strefę Kultury ma odciążyć Rondo im. Ziętka