Nowe miejsca dla nastolatków w Katowicach. To KATO4U. Młodzi ludzie mogą się tu spotkać ze znajomymi i zrelaksować

Nowość w Katowicach. KATO4U to miejsce, w którym nastolatkowie, przy wsparciu dorosłych, mogą spędzać czas tak, jak chcą. W dwóch katowickich placówkach oświaty powstały właśnie takie przestrzenie.

KATO4U to nowa przestrzeń dla nastolatków w Katowicach. W mieście na razie powstały dwa takie miejsca.

- To projekt, o który Młodzieżowa Rada Miasta prosiła prezydenta Katowic. To miejsce spotkań, w którym młodzi ludzie będą mogli być ze sobą. Dorosły będzie tu w roli asystenta, osoby współtowarzyszącej, to młodzi będą tworzyli to miejsce. To ich zadanie. Dzięki współpracy z UNICEF-em możemy zagwarantować funkcjonowanie tego miejsca przez kolejny rok – tłumaczyła w trakcie otwarcia Grażyna Burek, zastępczyni naczelnika wydziału edukacji i sportu Urzędu Miasta Katowice.

- Nasza współpraca z Katowicami polega na wsparciu systemowym. To jest coś, z czego inne miasta mogą czerpać. Jesteśmy pod wrażeniem tego, w jaki sposób Katowice integrują dzieci, które przyjechały tutaj w związku z wojną i muszą odnaleźć się w nowej szkole, zapoznać się z nowym językiem i z nowymi kolegami. Te dzieci mają szansę tutaj rozkwitnąć – podkreśla Agnieszka Perla-Pospiszyl, specjalistka ds. mediów w biurze UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Tak zwane Youth Space’y to miejsca, w których nastolatkowie, przy wsparciu dorosłych, mogą spędzać czas tak jak chcą, realizować własne pomysły, pasje, inicjatywy, współkreując i współzarządzając powierzoną im przestrzenią. Takim aktywnościom mają służyć strefy młodzieżowe ,,KATO4U”, uruchomione przy dwóch placówkach oświatowych:

  • Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 24,
  • VII Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic.
- Mamy wydarzenia cykliczne, takie jak wieczory filmowe, zapraszamy młode kapele, robimy spotkania i warsztaty. Mamy też eventy jednorazowe. Jeśli ktoś ma zapotrzebowanie lub pomysł na jakieś działania wystarczy, że zgłosi to do nas – zachęca Szymon Sidło, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Katowice.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) wspomaga Katowice w zakresie integracji społeczności polsko-ukraińskiej. Program wsparcia oparty jest na sześciu filarach - ochrona dziecka, zdrowie, higiena i żywienie, edukacja, rozwój i partycypacja młodzieży, polityka społeczna i rozwój wczesnodziecięcy.

Strefa platnego parkowania Katowice

Może Cię zainteresować:

Dziesiątki tysięcy nielegalnych postojów w katowickiej strefie płatnego parkowania

Autor: Michał Wroński

03/06/2024

Esplendor geometrico sheik aljama katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice muzą hiszpańskiej legendy muzyki industrialnej. Grupa nagrała nawet utwór o... katowickim dworcu

Autor: Marcin Zasada

01/06/2024

Katowice rower

Może Cię zainteresować:

Katowice po raz drugi powalczą o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja startuje 1 czerwca 2024 r.

Autor: Redakcja

01/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon