Katowice po raz drugi powalczą o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja startuje 1 czerwca 2024 r.

1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Przez 30 dni mieszkańcy miast i gmin, które dołączyły do zabawy, będą kręcić kilometry dla siebie i tych ośrodków. Rywalizacja to nie tylko konkurs samorządów, to także małe wyścigi w ramach samych miast, indywidualne i pomiędzy grupami. Katowice zapraszają do drużyny!

1 czerwca startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Przed nami szósta już edycja wydarzenia.

– W Katowicach ciągle rozwijamy infrastrukturę rowerową, aktualnie trwa m.in. budowa pierwszej w naszym mieście velostrady o długości ponad 4 km, która połączy Brynów z Giszowcem. Walka o Puchar Rowerowej Stolicy Polski wpisuje się w nasze dotychczasowe działania, związane z promocją roweru wśród mieszkańców, pracowników Urzędu Miasta i instytucji miejskich oraz firm. A przy tym jest to dobra zabawa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Taki jest też cel projektu, w który angażują się rowerzyści amatorzy, pasjonaci dwóch kółek i osoby lubiące zdrową, sportową rywalizację. Dlatego nie o wynik tutaj chodzi, ale o aktywizację mieszkańców, mobilizację i integrację środowisk rowerowych, propagowanie aktywnego wypoczynku, promocję turystyki rowerowej i roweru, jako alternatywnego i zrównoważonego środka transportu. Dla trzech najlepszych kobiet i trzech najlepszych mężczyzn w klasyfikacji ogólnej lokalnie przewidziano nagrody, podobnie jak dla 20 najlepszych kolarzy w zwycięskiej grupie i dla trójki najmłodszych uczestników wyścigu. Jak zawsze w poszczególnych kategoriach do zdobycia będą również nagrody ogólnopolskie.

Udział w zabawie, zarówno dla samorządów jak i indywidualnych użytkowników, jest bezpłatny. W miastach do zabawy przystępują niemal wszystkie organizacje i stowarzyszenia rowerowe, instytucje, firmy, szkoły, grupy dzielnicowe i koleżeńskie.

Wykorzystaliśmy narzędzie, które mobilizuje do codziennej aktywności. Rowerzyści kręcą kilometry dla samych siebie, ale przez swoje zaangażowanie czują się też odpowiedzialni za sukces swoich małych ojczyzn w ogólnopolskiej rywalizacji. Obserwujemy, że aplikacja pełni rolę integrującą, a ludzie poznają się dzięki łączącej ich pasji i wzajemnie się nakręcają. To jest najważniejszy efekt tego projektu – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

W tegorocznym treningu przed właściwą rywalizacją, który trwał od 21 marca do 21 maja wzięło udział 211 katowiczanek i katowiczan, którzy przejechali łącznie ponad 95 tys. km.

Jak dołączyć do Rywalizacji?

Znajdź i pobierz aplikację „Aktywne Miasta” z właściwego dla siebie sklepu (Google Play lub AppStore). Dokonaj rejestracji użytkownika i z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Publiczne” – „Rowerowa Stolica Polski dla Miast”. Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Katowice. W kolejnym kroku wybierz grupę z którą się identyfikujesz i przyłącz się lub zaproponuj swoją i razem z przyjaciółmi weźcie udział w rywalizacji! Można też po prostu kręcić kilometry w grupie ogólnej.

O Rowerowej Stolicy Polski

Rowerowa Stolica Polski to ogólnopolski projekt, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Miasto Bydgoszcz. Polega na organizacji rywalizacji rowerowej pomiędzy miastami prezydenckimi oraz miastami i gminami w oparciu o bezpłatną aplikację mobilną, stworzoną z inicjatywy i na zlecenie Bydgoszczy, pn. „Aktywne Miasta”.

Ubiegłoroczna rywalizacja rozegrała się pomiędzy 162 samorządami z całej Polski. Była to największa, jak do tej pory, odsłona zmagań o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W ubiegłym roku, wśród miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców Katowice uplasowały się na czwartej pozycji za „Metropolią Bydgoszcz”, Poznaniem i Gdynią. Dla stolicy województwa śląskiego kilometry kręciło ponad 600 rowerzystów, którzy w finałowej rozgrywce przejechali 137 299 km.

Ulica warszawska katowice

Może Cię zainteresować:

Prezydent Katowic przedstawił raport o stanie miasta, czyli dokument podsumowujący działania podejmowane przez miasto w 2023 roku

Autor: Redakcja

31/05/2024

Wodny plac zabaw dolina trzech stawow

Może Cię zainteresować:

Dzień Dziecka w Katowicach potrwa trzy dni, od 1 do 3 czerwca. Sprawdźcie, co się będzie działo w mieście z tej okazji

Autor: Redakcja

29/05/2024

GKS Katowice awans

Może Cię zainteresować:

GieKSa w Ekstraklasie: 2 miliony złotych premii dla piłkarzy. Trener dostanie nowy kontrakt, a prezes... przejdzie na dietę

Autor: Grzegorz Lisiecki

28/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon