Nowe zasady parkowania w Katowicach do zmiany. To efekt konsultacji społecznych

Rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do otrzymania Parkingowej Karty Mieszkańca, zmiana w nazewnictwie stref, upoważnienie posiadaczy PKM dla dla ścisłego centrum do parkowania na jej podstawie także na terenie sąsiedniej strefy – to tylko niektóre ze zmian, jakie władze Katowic zdecydowały się wprowadzić do założeń nowej polityki parkingowej.

fot. Dariusz Czapla / UM Katowice
Parking w Katowicach

Nie minął jeszcze miesiąc od zaprezentowania przez katowicki ratusz założeń nowej polityki parkingowej, a już urząd miasta powiadomił o zmianie tychże założeń.

- Prezentując założenia nowej polityki parkingowej miasta Katowice zaznaczałem, że prezydent Marcin Krupa jest otwarty na głosy katowiczan w tej sprawie – stwierdza w rozesłanej do mediów informacji Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. Jak tłumaczy uwagi i propozycje zmian napłynęły zarówno ze strony mieszkańców, jak też różnych podmiotów i instytucji. Pod ich wpływem władze miasta zdecydowały się dokonać korekty przedstawionej przez siebie propozycji.

I tak, zamiast Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania i Strefa Płatnego Parkowania mają po prostu funkcjonować strefy „A” i „B”. Tak ma być czytelniej dla kierowców. Ponadto:

- do otrzymania Parkingowej Karty Mieszkańca uprawnione będą także osoby, które są zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach w granicach obu stref oraz rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Katowicach (oba te czynniki muszą występować łącznie)

- osoby posiadające Parkingową Kartę Mieszkańca wydaną dla Strefy A będą mogły na jej podstawie parkować także na terenie Strefy B

- zakup abonamentów ma być możliwy przed datą rozpoczęcia poboru opłat i kontroli ich uiszczania

- pojawić ma się możliwość zakupu Parkingowej Karty Mieszkańca na 6 miesięcy oraz „Abonamentu półrocznego”. W przypadku PKM koszt dla Strefy A ma wynieść 100 zł a dla Strefy B – 50 zł, dla mieszkańców spoza stref parkowania wysokość opłaty półrocznej ma natomiast wynosić odpowiednio 1500 i 1000 zł.

- pojawić ma się możliwość zakupu abonamentów przez internet (za wyjątkiem zastrzeżonego stanowiska postojowego – koperty)

- wysokości opłaty miesięcznej w przypadku „Parkingowej karty przedsiębiorcy” ma zostać obniżona z 900 zł do 700 zł


Zmiany te zostały wprowadzone do projektu uchwały, który w lipcu zostanie poddany pod głosowanie Rady Miasta. Jeśli po przegłosowaniu zastrzeżeń do uchwały nie wniesie nadzór prawny wojewody śląskiego, to przepisy będą mogły wejść w życie pod koniec tego roku.

- Wprowadzone poprawki mają na celu uzyskanie lepszych efektów w zakresie podwyższenia wskaźnika rotacji w obszarze SPP, aby zapewnić wyższą dostępność miejsc parkingowych w Śródmieściu Katowic dla mieszkańców oraz zniechęcanie przedsiębiorców i pracowników do wielogodzinnego parkowania pod miejscem pracy poprzez kształtowanie opłat za zastrzeżone miejsca parkingowe oraz abonamenty. Wprowadzając poprawki kierowaliśmy się przede wszystkim interesem osób mieszkających i rozliczających się w Katowicach oraz przedsiębiorców, którzy w mieście prowadzą swoją działalność gospodarczą, tak by w przyszłości łatwiej było im znaleźć miejsce parkingowe – mówi Roman Buła, naczelnik wydziału dróg i budynków Urzędu Miasta Katowice.

Jak podał ratusz, w toku konsultacji pojawiły się głosy wzywające do podniesienia wysokości abonamentu dla katowiczan, którzy mieszkają poza strefami płatnego parkowania, ale prezydent miasta się na to nie zgodził.

Parkingi katowice

Może Cię zainteresować:

Zmiana polityki parkingowej w Katowicach. Rozszerzenie strefy, zmiana wysokości opłat, preferencyjne abonamenty dla mieszkańców Katowic

Autor: Redakcja

24/05/2023

Parkomat nowy katowice

Może Cię zainteresować:

Wielkie porządki na ulicach centrum Katowic. Będzie mniej miejsc parkingowych. Drogowcy stawiają nowe znaki i likwidują stare

Autor: Katarzyna Pachelska

05/06/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon