Nowy bebok w Katowicach. W Galerii Katowickiej stanie kolejna figurka. Imię będzie wybrane w konkursie

29 września to Dzień Beboków w Katowickiej. Z tej okazji w strefie food court na poziomie +2 zamieszka bebok – kompan Frelki i Miglanca, których rzeźbę odsłonięto przed wejściem do Galerii rok temu. Imię dla nowego stworka ponownie wymyślą mieszkańcy regionu w internetowym konkursie.

Nowy bebok akwarela Grzegorza Chudego

Od roku przechodniów i klientów Galerii Katowickiej, przy wejściu od strony ul. 3 Maja, witają… beboki. Zaproszenie beboków Grzegorza Chudego z Nikiszowca do Katowickiej zapoczątkowało rozwój katowickiego szlaku tych postaci w centrum miasta.

Pisaliśmy o tym: Nowe beboki w Katowicach. Tym razem figurki pojawiły się w samym centrum miasta

Nowy bebok w Galerii Katowickiej

Galeria chce kontynuować przygodę z bebokami, dlatego w strefie food court już w czwartek 29 września 2022 roku w Dniu Beboków w Katowickiej, pojawi się kolejny stworek nawiązujący do śląskich legend.

– Nie da się ukryć, że wszyscy polubili nasze beboki. To przy nich umawiają się na spotkania, robią sobie z nimi zdjęcia, zdarzyło się nawet, że ktoś ubrał je w wydziergane specjalnie dla nich szaliki i czapki – mówi Anna Szczerkowska, marketing manager Galerii Katowickiej. – Teraz do Frelki i Miglanca dołączy nowy bebok, smakosz z łyżką i widelcem. O tym, jak będzie miał na imię, zdecydujemy wspólnie z mieszkańcami w konkursie ogłoszonym na facebooku – dodaje.

Nie taki straszny bebok

Grzegorz Chudy zinterpretował postać beboka najpierw w akwarelach, a potem w rzeźbach, na swój własny, odbiegający od tradycji sposób. Stwory, którymi straszono niegrzeczne dzieci, w wersji artysty są sympatycznymi towarzyszami mieszkańców miasta, które nieprzyjazne wydają się tylko wtedy, kiedy potrzebują spokoju. Ta reinterpretacja zainteresowała i zainspirowała otwartą na twórcze działania w przestrzeni miejskiej Galerię Katowicką do tego, by zaprosić artystę do zaprojektowania odważnych beboków, które zdecydowały się opuścić Nikiszowiec i wyruszyć do centrum na zakupy.

– Staramy się być w dialogu z Katowicami i lokalną społecznością. Wynika to nie tylko z usytuowania Katowickiej w samym sercu tętniącego energią, zmieniającego się miasta, ale także z chęci aktywnego współtworzenia opowieści o miejscu, w którym funkcjonujemy. Poprzez Dzień Beboków w Katowickiej przypominamy mieszkańcom o tym elemencie śląskiej kultury, ale też zachęcamy do wspólnej zabawy – tym razem przy wymyślaniu imienia dla nowego gościa w naszej Galerii – mówi Joanna Bagińska, dyrektorka Galerii Katowickiej.

Konkurs na imię dla nowego beboka wystartuje na facebooku Galerii Katowickiej 29 września. Autorzy najciekawszych propozycji mogą wygrać karty podarunkowe i okolicznościowe bebokowe kubki.

Jarmark, Katowice Rynek

Może Cię zainteresować:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Katowicach będzie rekordowo długi. Potrwa aż do 8 stycznia 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

28/09/2022

Silesia City Center

Może Cię zainteresować:

Sklep Primark Katowice szuka pracowników. Tyle można zarobić. Dokładne stawki brutto

Autor: Katarzyna Pachelska

26/09/2022

Mieszkanie do sprzedaży, Nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie w familoku na Nikiszowcu za pół miliona. Osiedle staje się coraz bardziej popularne

Autor: Katarzyna Pachelska

27/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bebok w Fabryce Porcelany, Katowice

Nowy, już 12. Bebok, w Katowicach, w Fabryce Porcelany

Bebok z Fabryki Porcelany

Nowy bebok z filiżanką w Katowicach w Fabryce Porcelany

Mural dworzec PKP Katowice

Na ścianie dworca PKP w Katowicach powstaje ekomural

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Mieszkanie Katowice Os Tysiąclecia

Prawie milion zł kosztuje to mieszkanie w kultowym bloku