Nowy bebok w Katowicach. W Galerii Katowickiej stanie kolejna figurka. Imię będzie wybrane w konkursie

29 września to Dzień Beboków w Katowickiej. Z tej okazji w strefie food court na poziomie +2 zamieszka bebok – kompan Frelki i Miglanca, których rzeźbę odsłonięto przed wejściem do Galerii rok temu. Imię dla nowego stworka ponownie wymyślą mieszkańcy regionu w internetowym konkursie.

Nowy bebok akwarela Grzegorza Chudego

Od roku przechodniów i klientów Galerii Katowickiej, przy wejściu od strony ul. 3 Maja, witają… beboki. Zaproszenie beboków Grzegorza Chudego z Nikiszowca do Katowickiej zapoczątkowało rozwój katowickiego szlaku tych postaci w centrum miasta.

Pisaliśmy o tym: Nowe beboki w Katowicach. Tym razem figurki pojawiły się w samym centrum miasta

Nowy bebok w Galerii Katowickiej

Galeria chce kontynuować przygodę z bebokami, dlatego w strefie food court już w czwartek 29 września 2022 roku w Dniu Beboków w Katowickiej, pojawi się kolejny stworek nawiązujący do śląskich legend.

– Nie da się ukryć, że wszyscy polubili nasze beboki. To przy nich umawiają się na spotkania, robią sobie z nimi zdjęcia, zdarzyło się nawet, że ktoś ubrał je w wydziergane specjalnie dla nich szaliki i czapki – mówi Anna Szczerkowska, marketing manager Galerii Katowickiej. – Teraz do Frelki i Miglanca dołączy nowy bebok, smakosz z łyżką i widelcem. O tym, jak będzie miał na imię, zdecydujemy wspólnie z mieszkańcami w konkursie ogłoszonym na facebooku – dodaje.

Nie taki straszny bebok

Grzegorz Chudy zinterpretował postać beboka najpierw w akwarelach, a potem w rzeźbach, na swój własny, odbiegający od tradycji sposób. Stwory, którymi straszono niegrzeczne dzieci, w wersji artysty są sympatycznymi towarzyszami mieszkańców miasta, które nieprzyjazne wydają się tylko wtedy, kiedy potrzebują spokoju. Ta reinterpretacja zainteresowała i zainspirowała otwartą na twórcze działania w przestrzeni miejskiej Galerię Katowicką do tego, by zaprosić artystę do zaprojektowania odważnych beboków, które zdecydowały się opuścić Nikiszowiec i wyruszyć do centrum na zakupy.

– Staramy się być w dialogu z Katowicami i lokalną społecznością. Wynika to nie tylko z usytuowania Katowickiej w samym sercu tętniącego energią, zmieniającego się miasta, ale także z chęci aktywnego współtworzenia opowieści o miejscu, w którym funkcjonujemy. Poprzez Dzień Beboków w Katowickiej przypominamy mieszkańcom o tym elemencie śląskiej kultury, ale też zachęcamy do wspólnej zabawy – tym razem przy wymyślaniu imienia dla nowego gościa w naszej Galerii – mówi Joanna Bagińska, dyrektorka Galerii Katowickiej.

Konkurs na imię dla nowego beboka wystartuje na facebooku Galerii Katowickiej 29 września. Autorzy najciekawszych propozycji mogą wygrać karty podarunkowe i okolicznościowe bebokowe kubki.

Jarmark, Katowice Rynek

Może Cię zainteresować:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Katowicach będzie rekordowo długi. Potrwa aż do 8 stycznia 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

28/09/2022

Silesia City Center

Może Cię zainteresować:

Sklep Primark Katowice szuka pracowników. Tyle można zarobić. Dokładne stawki brutto

Autor: Katarzyna Pachelska

26/09/2022

Mieszkanie do sprzedaży, Nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie w familoku na Nikiszowcu za pół miliona. Osiedle staje się coraz bardziej popularne

Autor: Katarzyna Pachelska

27/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon