Nowy harmonogram odbioru odpadów w Katowicach. Jak sprawdzić, kiedy wywożą śmieci

Od 1 stycznia 2022 r. w Katowicach zmienił się harmonogram odbioru odpadów. Warto wiedzieć też, gdzie i jak legalnie wyrzucić starą lodówkę albo zeschniętą choinkę.

Pixabay
Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej chwali się, że system przetwarzania odpadów w Katowicach jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Obecnie operator oferuje szereg udogodnień ułatwiających mieszkańcom korzystanie z usług w formie zdalnej. Pomaga w tym m.in.: harmonogram odbioru odpadów z generatorem, umożliwiającym dołączenie informacji o terminie do własnego kalendarza.

Warto też przeczytać: 12 ważnych pytań o spalarnię śmieci w aglomeracji. Odpowiada Tomasz Nowicki z Grupy ENERIS

Jakiś czas temu unowocześniona została strona internetowa MPGK, na której znajduje się m.in. formularz do elektronicznego zgłaszania odbioru kontenerów i worków typu big-bag oraz przyjazny informator o zasadach selektywnej zbiórki odpadów.

Co ważne, od początku 2022 roku zmienił się harmonogram odbioru odpadów - można go sprawdzić na stronie www.mpgk.com.pl. Harmonogram w prosty sposób można dodać też do kalendarza w telefonie komórkowym, by nie przegapić terminu odbioru śmieci.

Co zrobić z choinką po świętach?

Początek roku to też dobry moment, by przypomnieć o tym, co zrobić z choinką po świętach. Choinki naturalne są w Katowicach odbierane z nieruchomości jednorodzinnych w lutym, przy pierwszym terminie odbioru odpadów ulegających biodegradacji. W przypadku nieruchomości wielorodzinnych ma to miejsce w lutym przy pierwszym terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Zebrane choinki trafiają do należącego do MPGK Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. Drzewka naturalne zostają rozdrobnione i po przejściu odpowiednich procesów technologicznych stają się składnikiem środka poprawiającego właściwości gleby. Ten zaś trafia zwykle jako nawóz pod trawniki i rośliny ozdobne na użytkach zielonych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych. Drzewka sztuczne są z kolei traktowane jak złom i przechodzą typową dla nich drogę recyklingu.

Odbiór elektroodpadów

Przy okazji MPGiK przypomina, że od 2021 roku mieszkańcy Katowic mogą bezpłatnie korzystać z bezpośredniego odbioru zużytych sprzętów z mieszkań i domów jednorodzinnych. Wysłużone pralki, lodówki, telewizory i inne zalegające elektroodpady, można sprawnie usunąć z gospodarstw domowych - usługę w ramach tzw. opłaty śmieciowej na zlecenie Urzędu Miasta uruchomiło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach.

Mieszkańcy mają dwie możliwości skorzystania z nowej usługi:

  • poprzez kontakt telefoniczny (pod numerem telefonu 12/292 66 66)
  • za pomocą formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na stronie internetowej www.elektrosmieciarka.pl.

W 2021 roku odebrano w Katowicach ponad 300 ton zużytych urządzeń elektrycznych
i elektronicznych. Statystyczny Polak generuje obecnie prawie 10 kilogramów elektrośmieci rocznie, a liczby te regularnie rosną. Dzieje się tak za sprawą skróconej żywotności sprzętów elektronicznych i coraz atrakcyjniejszych promocji sprzętów w sklepach RTV/AGD.
Za pozbywaniem się uszkodzonej elektroniki przemawiają również koszty naprawy – to sprawia, że Polacy coraz chętniej kupują nowe sprzęty, a te stare, niestety nie zawsze zgodnie
z zasadami recyklingu i gospodarowania odpadami, trafiają do altan śmietnikowych.

Gminne Punkty Zbiórki Odpadów w Katowicach

Możliwość pozbycia się zużytego sprzętu elektronicznego bez wyjścia z domu to spore udogodnienie. Elektroodpady (a także m.in. opony z samochodów osobowych, odpady wielkogabarytowe, czy gruz) wciąż można także w każdej chwili zawieźć do jednego z czterech, funkcjonujących na terenie Katowic, Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów.:

  • Katowice, ul. Milowicka 7B - tel. 32 35 87 671
  • Katowice, ul. Obroki 136 - tel. 32 35 87 600
  • Katowice ul. Zaopusta 70 - tel. 668 654 659
  • Katowice ul. Bankowa 10 - tel. 788 020 325

Punkty są czynne:

  • poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godzinach 6:00 - 17:00
  • wtorek w godzinach 9:00 - 20:00
  • soboty w godzinach 8:00 - 13:00

Zużyty sprzęt RTV/AGD można także oddawać w sklepach podczas zakupu nowego sprzętu. Wówczas koszt odbioru jest wliczony w jego cenę.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon