Nowy pomnik stanął w centrum Katowic, na placu przy kościele Mariackim. Upamiętnia powstańców śląskich ze Lwowa

Katowicom przybył nowy pomnik. Stanął na placu Szramka, przy kościele Mariackim. Upamiętnia uczniów szkół wojskowych ze Lwowa, którzy walczyli w powstaniach śląskich.

Patryk Osadnik
Pomnik Katowice

Uroczystość odsłonięcia nowego pomnika w Katowicach odbyła się 20 czerwca, w dopiero co ustanowionym Narodowym Dniu Powstań Śląskich.

To pomnik Orląt i Kadetów Lwowskich, którzy wzięli udział w powstaniach na Śląsku. Byli to dezerterzy z Korpusu Kadetów we Lwowie (ale też w Modlinie), którzy, nie zważając na grożące im w szkole wojskowej konsekwencje, przyjechali na Górny Śląsk, by pomóc powstańcom. Kadeci, młodzi chłopcy w wieku nawet tylko 10 lat, ale też 16, 17 czy 18 lat, brali udział m.in. w bitwie o Górę Św. Anny.

W uroczystości wzięli udział dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

Inicjatorami postawienia na placu ks. Emila Szramka w centrum Katowic, tuż obok kościoła Mariackiego i przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Damrota takiego pomnika był Śląski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9 mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Po jej zakończeniu nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Uroczystość zwieńczyło zasadzenie dębu papieskiego, który na okazję 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Polski został specjalnie poświęcony przez papieża Franciszka. Uroczystość uświetnił Zespół Muzyczno-Taneczny „Promyki Krakowa” oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach.

Pomnik został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Panteon

Może Cię zainteresować:

Teresa Semik: Panteon od środka? Natłok nazwisk, banalne życiorysy, brak scenariusza

Autor: Teresa Semik

20/06/2022

Piotr Gliński. Wmurowanie aktu erekcyjnego

Może Cię zainteresować:

Akademia Muzyczna będzie miała nowy budynek. Wmurowano akt erekcyjny

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2022

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Może Cię zainteresować:

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach. Posadzą 100 dębów. Wcześniej wycięli 1500 drzew

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon