Nowy skwer w centrum Katowic powstanie z Budżetu Obywatelskiego w miejscu asfaltowego boiska

W centrum Katowic, pomiędzy ulicami Gawliny, Kubiny, Kominka i Lisieckiego (między ul. Adamskiego i Mikołowską) powstanie nowy skwer. Teraz w środku placu z blokami jest małe boisko z asfaltu. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach otworzył właśnie oferty w przetargu na wykonanie nowej zielonej przestrzeni w tej części miasta.

Projekt pn. „Zielona oaza w Śródmieściu”, zostanie zrealizowany w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Do realizacji zadania, na które KZGM ma zabezpieczone prawie 181 tys. zł, zgłosiło się 7 wykonawców. Oferty opiewają na kwoty od nieco ponad 170,5 tys. zł do przekraczających 450 tys. zł. Oferty złożone w przetargu przejdą teraz proces weryfikacji formalno-merytorycznej, w wyniku której zostanie wybrany wykonawca zadania. Po podpisaniu z nim umowy będzie on miał 60 dni na realizację inwestycji, co oznacza, że nowa przestrzeń zostanie udostępniona mieszkańcom jeszcze w te wakacje.

900 roślin oraz miejsca dla owadów i ptaków

Najpierw wybrany w przetargu wykonawca będzie miał za zadanie wykonać prace rozbiórkowe – usunąć istniejącą nawierzchnię asfaltową boiska oraz zlikwidować ścieżki szutrowe. Następnie wykonane zostaną chodnik i plac oraz nowe ścieżki z nawierzchni naturalnej mineralnej, która musi być także przepuszczalna. Na miejscu zamontowane zostaną hotele dla owadów i budki lęgowe dla ptaków.

Nie zabraknie też zieleni, zakres prac obejmuje zasadzenie prawie 900 sztuk roślin - krzewów i bylin, a całość dopełni zasiany trawnik o powierzchni 664 m2. Na skwerze zamontowane zostaną również lampy solarne, co pozytywnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa użytkowników tej przestrzeni po zmroku.

Budżet Obywatelski pomaga zazieleniać miasto

W ubiegłym tygodniu zakończył się nabór wniosków do XI edycji Budżetu Obywatelskiego i V edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Łącznie mieszkańcy zgłosili 565 wniosków: 313 do Budżetu Obywatelskiego oraz rekordowe 252 do Zielonego Budżetu. Obecnie trwa analiza zgłoszonych zadań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: bo.katowice.eu.

– Budżet Obywatelski i Zielony Budżet to dla nas ważny głos mieszkańców. Takie zadania wykonujemy z wielką przyjemnością, ponieważ płyną one z konkretnych potrzeb lokalnych społeczności i przyczyniają się do bardziej atrakcyjnego wizualnie otoczenia naszych budynków. To oczywiście pozytywnie wpływa na jakość życia mieszkańców, którzy za progiem własnego domu mają piękną przestrzeń – podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor KZGM Katowice.
Minibus autonomiczny blees testy katowice

Może Cię zainteresować:

Autonomiczny minibus wraca do Katowic. Będzie można się nim przejechać. Test potrwa 4 tygodnie

Autor: Katarzyna Pachelska

16/04/2024

Farma fotowoltaiczna MPGK

Może Cię zainteresować:

Farma fotowoltaiczna MPGK Katowice z korzyścią dla środowiska. Ponad 2,1 tys. sztuk paneli i elektrownia o mocy 1 MW

Autor: Redakcja

12/04/2024

Przejscie dla pieszych katowice steslickiego

Może Cię zainteresować:

Katowice doświetlają kolejne przejścia dla pieszych. Efekty prac widać już np. przy ul. Stęślickiego

Autor: Redakcja

11/04/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon