Od 27 kwietnia duże zmiany w kursowaniu pociągów z Katowic do Rybnika i Raciborza

25 kwietnia 2002 r. rozpoczęła się przebudową wiaduktu kolejowego w centrum Mikołowa. To oznacza, że od 27 kwietnia 2022 r. pociągi nie jadą już linią kolejową z Piotrowic przez Mikołów do Rybnika. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową albo objazdy.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
PKP Katowice Ligota

Poważna przebudowa wiaduktu kolejowego w centrum Mikołowa przynosi duże zmiany w kursowaniu pociągów z Katowic na południe regionu, do Rybnika i Raciborza.

Pisaliśmy o tym: Zamiast pociągów - autobusy. Remont wiaduktu kolejowego w Mikołowie. Zmiany w kursowaniu pociągów z Katowic

Duże zmiany dla podróżujących koleją

Efektem prac mają być sprawniejsze przejazdy pociągów. Obiekt zostanie dostosowany do jazdy cięższych składów. Poprawi się komunikacja drogowa w centrum miasta. Pod wiaduktem zostanie zbudowana droga z czterema pasami jezdni, chodnikiem i ścieżką rowerową. Likwidacja „wąskiego gardła” usprawni komunikację w mieście.

Stary obiekt zostanie rozebrany. Tymczasowa konstrukcja pozwoli utrzymać ruch pociągów po jednym torze. W obszarze sąsiedniego wybudowany będzie nowy obiekt, ułożone tory i zamontowana sieć trakcyjna. Będzie nowa konstrukcja obiektu w formie łuku, o szerokości 28 m. Na wiadukcie pozostaną trzy tory.

Jednak przebudowa wiąże się z dużymi zmianami dla podróżnych. Od 27 kwietnia do 26 maja muszą skorzystać z zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Katowice – Orzesze Miasto lub jechać pociągami, które kursują zmienioną, okrężną trasą przez Tychy, Wyry i Łaziska Średnie.

Pociągi Katowice - Orzesze/ Orzesze Miasto odwołane lub ze zmienioną trasą

W związku z przebudową wiaduktu w Mikołowie oraz remontem peronów w Łaziskach Górnych, na odcinku Katowice – Orzesze / Orzesze Miasto od 27 kwietnia do 26 maja 2022 r. niektóre pociągi są kierowane drogą okrężną z pominięciem odcinka Mikołów Jamna – Orzesze (czyli w praktyce od Katowic Piotrowic pociągi pojadą nie torem na Mikołów, a na Tychy).

Pozostałe pociągi zostały odwołane na całym odcinku Katowice – Orzesze. Za pominięty odcinek została zorganizowana zastępcza komunikacja autobusowa.

Pociągi skierowane objazdem obsługują dodatkowo przystanki:

  • Tychy,
  • Wyry,
  • Łaziska Średnie,
  • Orzesze Miasto.

Komunikacja zastępcza na odcinku Katowice dworzec PKP/Orzesze

Autobusy komunikacji zastępczej pomijają okolice przystanków:

  • Katowice Brynów,
  • Katowice Ligota

Dojazd do pominiętych przystanków jest możliwy poprzez przesiadkę w Piotrowicach lub w Katowicach do pociągów innych linii komunikacyjnych.

Miejsca zatrzymania zastępczej komunikacji autobusowej

Nazwa przystankuLokalizacja
Katowice
Przystanek autobusowy „Katowice Andrzeja Dworzec” (Katowice, ul. Andrzeja)
Katowice Piotrowice
Przystanek autobusowy „Piotrowice Fabryka Maszyn” (Katowice, ul. Kościuszki)
Mikołów Jamna
Przystanek autobusowy „Kamionka Szkoła” (Mikołów, ul. Katowicka)
Mikołów
Przystanek autobusowy „Mikołów Dworzec”, stanowisko nr 1
Łaziska Górne
Przystanek autobusowy „Łaziska Górne Dworzec PKP”
Łaziska Górne Brada
Przystanek autobusowy „Brada I”
Orzesze
Przystanek autobusowy „Orzesze Dworzec PKP”
Orzesze Miasto
Przystanek autobusowy „Orzesze Apteka” / zatoka przy ul. Rybnickiej 15

Łatwiejszy przejazd samochodów ulicą Owsianą w Katowicach

To też ważna informacja dla kierowców. Od 27 kwietnia do 26 maja pociągi nie będą jeździć przez przejazd kolejowy w Katowicach na ulicy Owsianej, co pewnie ułatwi choć przez miesiąc podróżowanie drogą łączącą DK81 z dzielnicą Panewniki oraz dalej - Kochłowicami w Rudzie Śląskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon