Olbrzymie drzewo w Parku Kościuszki poszło pod topór. - Dlaczego? Przecież było zdrowe! - lamentują ludzie. Zakład Zieleni Miejskiej wyjaśnia

Jedno z największych drzew w Parku Kościuszki w Katowicach dzisiaj (9 lutego 2023 r.) zostało ścięte. Pień ma kilka metrów średnicy. Zakład Zieleni Miejskiej tłumaczy, dlaczego wycięto ten dorodny okaz.

Grażyna Szczurkowska alarmuje, że w Parku Kościuszki w Katowicach zostało dziś około godz. 11.30 wycięte wielkie drzewo.

Wielkie drzewo wycięto w Parku Kościuszki w Katowicach

"W Parku Kościuszki dziś wycięto największe i jedno z najstarszych drzew. Nie wiadomo dlaczego, bo jak widać jest ( było !!!) całkiem zdrowe. Jeżeli jakieś gałęzie groziły spacerowiczom, można było po prosty obciąć te gałęzie. Pracownicy ZZM (Zakład Zieleni Miejskiej - przyp. red.) nie potrafili udzielić odpowiedzi dlaczego je wycinają. Dostali takie polecenie. Podobno zgodę wydał konserwator wojewódzki, bo w efekcie silnego wiatru złamały się trzy gałęzie."

Pani Grażyna nie rozumie, dlaczego od wielu lat wycinane są w tym parku duże, stare drzewa. "To zrozumiałe, jeżeli są zmurszałe i wyschnięte. Kompletnie niezrozumiałe jednak jest wycinanie zdrowych drzew. A najgroźniejsze dla nas i dla parku jest to, że na miejsce wyciętych drzew nikt nie sadzi nowych. Jeżeli są jakieś sporadyczne nasadzenia, to tylko malutkich owocowych drzewek".

Katowiczanka postuluje: Pora na stworzenie obywatelskiej koalicji ochrony Parku Kościuszki i jego drzew.

Zakład Zieleni Miejskiej wyjaśnia: Drzewo było martwe

Nieoficjalnie dowiadujemy się w Urzędzie Miasta Katowice, że drzewo ścięte dzisiaj w Parku Kościuszki było martwe. Radny Łukasz Borkowski pisze: Dowiadywałem się o powody wycinki w Zakładzie Zieleni Miejskiej. Niestety, drzewo było częściowo spróchniałe, gałęzie już wcześniej połamane, co zagrażało bezpieczeństwu. Zgodę na wycinkę wydał wojewódzki konserwator zabytków".

- Drzewo zostało wycięte za zgodą konserwatora – było martwe. Choć na dole nie widać spróchnienia, to w koronie było już bardziej widoczne - mówi w imieniu Zakładu Zieleni Miejskiej Malwina Kaczor.- Jutro pozostałości zostaną wyfrezowane. Do wycięcia drzewa ZZM musi zawsze uzyskać zgodę konserwatora. Drzewa do wycięcia podlegają zawsze najpierw oględzinom, a potem ocenie. Dopiero potem zgodę wydaje wojewódzki konserwator zabytków. W zamian za wycięte drzewa wykonywane są nasadzenia zastępcze - dodaje Kaczor.
w COP drzewo Fot D Czapla

Może Cię zainteresować:

Kolejne drzewa z aplikacji wCOP-ane w Katowicach. Posadzono m.in. pięć śliw w ogrodzie przedszkola

Autor: Redakcja

08/12/2022

Donice pod WUG

Może Cię zainteresować:

Zamiast samochodów - donice. Na chodniku przed Wyższym Urzędem Górniczym pojawiła się zieleń

Autor: Katarzyna Pachelska

18/10/2022

Historyczny ślazag

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Podziemia w parku Kościuszki w Katowicach. Co kryje się pod wzgórzem Beaty?

Autor: Tomasz Borówka

28/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon