Zamiast samochodów - donice. Na chodniku przed Wyższym Urzędem Górniczym pojawiła się zieleń

Spory chodnik przed modernistycznym gmachem Wyższego Urzędu Górniczego na rogu ul. Kościuszki i Poniatowskiego zachęcał do stawiania na nim samochodów. Teraz takie praktyki zostały ukrócone. Zamiast samochodów, w tym reprezentacyjnym miejscu stanęły donice z zielenią.

Chodnik przed modernistycznym budynkiem Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach często nie mógł w pełni służyć przechodzącym tędy pieszym. Powodem były zaparkowane na nim samochody, skutecznie utrudniające poruszanie się.

Donice z krzewami zamiast samochodów

Teraz sytuację mają zmienić donice z krzewami, które będą blokować parkowanie w tym miejscu.

- W Katowicach realizowane są zmiany, których celem jest budowanie transportu zrównoważonego – przyjaznego dla pieszych, rowerzystów, kierowców i pasażerów komunikacji publicznej. Jej elementem jest m.in. ograniczanie ruchu kołowego w Śródmieściu. Wciąż jednak wielu kierowców nie szanuje prawa – parkuje na drogach rowerowych czy zieleńcach. Dlatego podjąłem decyzję o realizacji akcji „Wyzwanie parkowanie”. W ciągu ponad roku strażnicy miejscy ujawnili blisko 20 tys. wykroczeń przeciwko porządkowi w komunikacji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Uzupełnieniem działań straży miejskiej jest tworzenie barier architektonicznych dla kierowców, takich jak ustawienie donic bądź barierek w miejscach, w których regularnie łamany jest zakaz postoju czy rozjeżdżana jest zieleń – dodaje prezydent.

Katowiccy urzędnicy wyszkli z założenia, że wzajemny szacunek kierowców, pieszych i rowerzystów to fundament wygodnego i bezpiecznego korzystania z przestrzeni miejskiej. - Niestety nie wszyscy o tym pamiętają, dlatego w niektórych miejscach trzeba podejmować radykalne działania dla wprowadzenia porządku - wyjaśniają.

Tak stało się przed Wyższym Urzędem Górniczym, gdzie umieszczono przygotowane przez Zakład Zieleni Miejskiej tuje. Donice blokują wjazd na zabrukowaną przestrzeń przed budynkiem, a jednocześnie stanowią zieloną, całoroczną ozdobę tego miejsca.

Więcej zieleni w przestrzeni miejskiej

To nie pierwsze tego typu działanie Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, który uczestniczy w przeciwdziałaniu parkowaniu w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Podobne akcje były realizowane między innymi na osiedlu Tysiąclecia oraz ul. Misjonarzy Oblatów, gdzie ZZM posadził krzewy, a Miejski Zarząd Ulic i Mostów ustawił dodatkowo słupki blokujące wjazd samochodów.

Zarówno ZZM, jak i MZUiM biorą udział w działaniach skupionych wokół miejskiej akcji „Wyzwanie: parkowanie!”, której celem jest przeciwdziałanie nieprawidłowym zachowaniom kierowców, zakłócającym porządek w przestrzeni publicznej. Oprócz blokowania pozostawiania samochodów w nieprzeznaczonych do tego miejscach – np. poprzez nasadzenia nowych roślin – ZZM również rewitalizuje już zniszczone tereny, jak m.in. rozjeżdżone zieleńce wymagające odnowienia trawników.

- Realizując takie działania osiągamy podwójną korzyść. Nie tylko uniemożliwiamy kierowcom parkowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych, ale tym samy zapobiegamy utrudnianiu przemieszczania się pieszym i rowerzystom. Istotne jest także to, że wprowadzamy jeszcze więcej zieleni do przestrzeni miejskiej. To dla nas priorytet, dlatego zawęziliśmy i zazieleniliśmy al. Korfantego, realizujemy rewitalizację ul. Warszawskiej, prowadzimy przetarg na stworzenie nowych przestrzeni parkowych na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Katowicka Moderna

Może Cię zainteresować:

Dlaczego do Katowic pielgrzymują fani architektury? Wabi ich Szlak Moderny. Zapraszamy na fotowycieczkę po Szlaku

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon