Opolskie na weekend i na wakacje. Co warto zobaczyć u sąsiadów, gdzie nocować, co robić

Piękne zamki i pałace, unikatowe zabytki techniki, urocze jeziora, oazy odpoczynku i niesamowite krajobrazy. To wszystko znajdziesz tak niedaleko naszego regionu, w sąsiednim województwie opolskim. W dodatku do tych atrakcji jest od nas niedaleko, wystarczy kilka godzin, by znaleźć się nad potężnym zalewem, przemierzyć Szlak Złotych Górników, popływać kajakiem po spokojnej rzece, wybrać się na przejażdżkę górską hulajnogą czy zażyć relaksu nad basenem albo na plaży. Sami sprawdźcie!

Opolskie na weekend na wakacje

Województwo opolskie nie jest może naturalnym pomysłem na weekend czy wakacje, ale to tylko dlatego, że jeszcze nie odkryliśmy, jako mieszkańcy woj. śląskiego, jakie ciekawe i fajne miejsca można tu znaleźć. Zamiast ruszać po raz "n-ty" do Wisły, Ustronia, Szczyrku warto podążyć na zachód, w opolskie. To też Górny Śląsk, też kultywuje się tu górnicze tradycje - już tylko tradycje, ale sporo tu też atrakcji sprzyjających wypoczynkowi - czy to aktywnemu, czy relaksowi nad wodą. Sprawdźcie, gdzie warto pojechać na Opolszczyznę, co zobaczyć i co robić. No i gdzie nocować. Polecamy!

Głuchołazy – zabytkowe miasto o niewyczerpanym potencjale

Głuchołazy
Szlak Złotych Górników w Głuchołazach

W województwie opolskim istnieje miejsce, w którym bogata historia przeplata się z 800-letnią tradycją. Mowa tu o Głuchołazach - jedynym mieście na świecie z tytułem „Miasta Orderu Uśmiechu”. Cóż, lokalizacja Głuchołaz nie mogła być lepsza. Gmina położona jest w urokliwej dolinie Białej Głuchołaskiej, u podnóża Góry Parkowej, należącej do pasma Gór Opawskich. Co ewidentnie przekłada się na jej turystyczny potencjał. Górskich pejzaży jest pod dostatkiem, a liczne szlaki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności (m.in. Główny Szlak Sudecki), trasy rowerowe (np. R-9, Szlak Czarownic) oraz rozbudowana infrastruktura rekreacyjna (kąpielisko „nad Białką”, pumptruck, plac street workout) sprawiają, że w tym miejscu odnajdzie się każdy miłośnik aktywności.

Oczywiście pasjonaci historii również nie będą zawiedzeni. Dobrym przykładem są losy średniowiecznego górnictwa złota na terenie Gór Opawskich. To właśnie w obrębie Góry Parkowej wydobywano złoto. Z pewnością warto przemierzyć Szlak Złotych Górników, aby na własne oczy zobaczyć pozostałości po górniczych sztolniach i wyrobiskach. Naturalnie, obok takich zabytków jak: Wieża Bramy Górnej, zespół dawnego wójtostwa, fragment murów miejskich, kościół św. Wawrzyńca, kościół św. Rocha, kościółek gimnazjalny św. Franciszka oraz kaplica św. Anny na Górze Chrobrego (otwarta dla wiernych wyłącznie w wakacyjne niedziele) nie można przejść obojętnie.

Warto podkreślić, że Głuchołazy do 1945 roku pełniły rolę uzdrowiska. Dziś miasto wciąż przyciąga kuracjuszy, chętnie odwiedzających wieżę tężni solankowej w Parku Zdrojowym, w którym sporo się dzieje, zwłaszcza w wakacje.

Głuchołazy zapraszają!

WWW | FACEBOOK

KLUCZBORK MIODEM PŁYNĄCY KOŁOCZEM PACHNĄCY

Miód zawdzięczamy pracowitym pszczołom, które szczególnie upodobały sobie pola i lasy Ziemi Kluczborskiej. Odkrywcą tajników życia pszczół był ks. dr Jan Dzierżon światowej sławy pszczelarz, urodzony w Łowkowicach koło Kluczborka.

Kołocz, zwany też kołaczem – pachnący i pyszny symbol Śląska Opolskiego. To drożdżowe ciasto z posypką ma maślany zapach, kremową barwę i występuje w czterech smakach. W 2011 roku śląski kołocz został oficjalnie zaakceptowany przez Unię Europejską jako produkt regionalny.

Gmina Kluczbork liczy 35 tys. mieszkańców, w tym 24 tys. mieszka w Kluczborku, a 11 tys. w 23 sołectwach.

Kluczbork to tradycyjna gościnność zapadająca głęboko w pamięć, to aktywny wypoczynek (115 km tras rowerowych, trasy biegowe i Nordic Walking, camping w Bąkowie, zbiornik „Kluczbork”), liczne imprezy sportowe i kulturalne oraz bogactwo tradycji okolicznych miejscowości przyciągające turystów z kraju i Europy. To miasto, które wciąż się rozwija - najważniejsze przedsięwzięcia to Zbiornik „Kluczbork”, Kampus Sportowo-Rekreacyjny STOBRAWA, południowa obwodnica miasta, rewitalizacja miasta oraz parku miejskiego, Centrum „Kluczborska Bajka”.

Mieszkańcy mówią o Kluczborku jako o mieście spokojnym, zielonym, w którym czują się bezpiecznie i mogą miło spędzić czas.

Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi są: Szlak miejski po zabytkach Kluczborka, Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, Pasieka zarodowa i Pałac w Maciejowie, Park miejski w Kluczborku, Szlak Drewnianych Kościółków, spływy kajakowe, gospodarstwa ekologiczne i agroturystyczne, Chałpka Starzików w Bogacicy oraz Zacisze Edukacyjno-Wypoczynkowe w Krężlu.

Urząd Miejski w Kluczborku
ul. Katowicka 1
46-200 Kluczbork
tel. (77) 418-14-81
um@kluczbork.pl
WWW FACEBOOK

Góry Opawskie alternatywnie, na hulajnodze górskiej! Osada Chmielaki zaprasza

Osada Chmielaki
Osada Chmielaki


Odkryj Góry Opawskie na nowo, z hulajnogą górską pod nogami. Spróbuj czegoś nowego i daj się porwać tej niecodziennej przygodzie!

Góry Opawskie, pełne malowniczych krajobrazów i dzikiej natury, to prawdziwe eldorado dla miłośników aktywnego wypoczynku. Osada Chmielaki, położona w sercu tych górskich terenów, wprowadza innowacyjne i bezpieczne rozwiązanie dla całej rodziny - hulajnogi górskie.

To unikalna forma eksploracji, umożliwiająca zwiedzanie zarówno na wygodnych trasach asfaltowych, jak i wyboistych szlakach górskich. Hulajnogi górskie są niezwykle stabilne, łatwe w obsłudze i bezpieczne - stanowią więc idealne rozwiązanie zarówno dla dorosłych, jak i młodszych odkrywców.

Zjazd z Kopy Biskupiej to prawie 7,5 km zapierającej dech w piersiach trasy. To przeżycie pełne emocji i wrażeń, które na pewno na długo zapadnie w pamięci.

Utwardzonymi i asfaltowymi drogami można zwiedzić m.in. tamę w Jarnołtówku, czeskie miasteczko Zlate Hory czy dojechać na pysznego smażonego pstrąga do Moszczanki.

Po ekscytującej przygodzie na dwóch kółkach Osada Chmielaki oferuje swoim gościom komfortowe noclegi w domkach oraz miejsca dla kamperów i namiotów, pyszne jedzenie jak i relaks w podgrzewanym basenie. Osoby nocujące w ośrodku mogą skorzystać z hulajnóg za darmo, standardowa cena wypożyczenia pojazdu to 8 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Kaski są dostępne do wypożyczenia na miejscu.

Hulajnogi górskie to doskonała atrakcja dla całej rodziny, umożliwiająca połączenie relaksu z dawką adrenaliny i niezapomnianymi widokami. Może taka forma wypoczynku to świetny pomysł na kolejny rodzinny weekend w Pokrzywnej?

Osada Chmielaki
Pokrzywna 27
48-267 Jarnołtówek
tel.: +48 698 133 363
kontakt@osadapokrzywna.pl

INSTAGRAM FACEBOOK YOUTUBE

Miodowa Sadyba – ucieknij od zgiełku dnia codziennego nad Zalew Kluczborski

Miodowa Sadyba
Miodowa Sadyba

Miodowa Sadyba to miejsce, w którym odnajdziecie relaks i spokój. Komfortowe domki całoroczne otulą Was przyjaznymi wnętrzami i pięknem natury.

Otoczenie Miodowej Sadyby sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Liczne trasy rowerowe i biegowe w pobliżu ośrodka zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Plaża nad Zalewem to idealne miejsce zarówno na relaks i błogie oderwanie się od codzienności, jak i uprawianie sportów wodnych, czy wędkarstwo. Właśnie teraz odbywają się u nas Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Spławikowym.

Z myślą o różnorodnych potrzebach gości, domki zapewniają komfortowe, dobrze wyposażone wnętrza, hamaki, leżaki oraz grille – wszystkie akcesoria umożliwiające udany odpoczynek na świeżym powietrzu. Do dyspozycji są basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą, plac zabaw dla najmłodszych, bawialnię i saunę. Oferta ośrodka skierowana jest przede wszystkim do rodzin, chcących w ramach wypoczynku mieć swoją własną przestrzeń.

Kluczbork to urokliwe miasto położone na północ od Opola o ponad 750-letniej historii. Słynie z licznych otaczających go pasiek i postaci ks. Jana Dzierżona – pioniera współczesnego pszczelarstwa, do tradycji tej nawiązuje nazwa ośrodka. Poza Zalewem w mieście można podziwiać rozliczne zabytki, odwiedzić muzeum, a w okolicach wybrać się na spływ kajakowy rzeką Stobrawą, zwiedzić park krajobrazowy, czy odwiedzić Pasiekę Zarodową w Maciejowie.

Ofertę Miodowej Sadyby znajdą Państwo na stronie internetowej, a bieżące życie ośrodka można śledzić na Facebooku Miodowa Sadyba i Instagramie.

Miodowa Sadyba – Domki całoroczne
ul. Letniskowa 3 a-f
46-200 Ligota Górna
Tel.: 789 050 818
www.miodowasadyba.pl
Email: kontakt@miodowasadyba.pl


Wiszący most żeliwny w Ozimku to też świadek hutniczej tradycji miasta

Most w Ozimku
Most w Ozimku

Wiszący, a do tego żeliwny, most? To ewenement. A taki oryginał można znaleźć w Ozimku, nad Małą Panwią. Ozimek to nieduża miejscowość położona około 20 km na wschód od Opola. Konstrukcja została zbudowana na miejscu, w 1927 roku, w działającej tu Hucie Malapane. Projektantem budowli, która do dziś zachwyca lekkością, ale i stylem, był królewski inspektor hutniczy Karl Schottelius.

Do budowy tego łańcuchowego mostu o długości 31,5 m i szerokości 6,6 m, zużyto ponad 57 ton odlewów żeliwa i ponad 14 ton stali. Podczas próby nośności, do której wykorzystano stado bydła, okazało się, że most wytrzymuje 5-krotnie większe obciążenie niż zakładano.

Dziś ten prawie 200-letni most (najstarszy w kontynentalnej Europie żelazny most wiszący) jest w świetnym stanie, dzięki gruntownej modernizacji, jaką przeszedł 13 lat temu. To jedna z głównych atrakcji Ozimka i Pomnik Historii RP. Dziś jest dostępny tylko dla ruchu pieszego. Szczególnie zjawiskowo prezentuje się o zmierzchu, kiedy rozbłyska specjalnie zaprojektowana iluminacja świetlna. Pod mostem przepływa rzeka Mała Panew, na której panują idealne warunki do spływów kajakowych - co oczywiście zależne jest od warunków atmosferycznych. Tuż za mostem znajduje się Muzeum Hutnictwa w Ozimku, które warto odwiedzić i zapoznać się z najstarszą, nieprzerwanie działająca hutą w Polsce.

Most żeliwny
Ozimek, ul. Hutnicza 1/5
Wstęp wolny


Polskie Carcassone. To określenie Paczkowa nie jest na wyrost

Paczków
Paczków

Zachowane średniowieczne mury obronne, miejscami wysokie na 7 m, okalające miasto regularnym owalem o długości 1,2 km, 19 baszt oraz 3 wieże bramne (Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka) oraz brama Nyska to największe atrakcje założonego w 1254 r. Paczkowa, dumnie nazywanego "polskim Carcassone".

Unikatowość zabudowy i murów miejskich sprawia, że można tu poczuć średniowieczny klimat. Paczków uhonorowany jest statusem Pomnika Historii RP, najważniejszego odznaczenia w klasyfikacji polskich zabytków. Dominantą Paczkowa oraz symbolem warownego charakteru miasta jest kościół pw. w. Jana Ewangelisty. W XVI wieku przekształcony został on po części w obiekt obronny, co zauważyć można do dzisiaj. Podczas spaceru warto zobaczyć owiany legendami i tajemnicami Dom Kata. Według legend, to właśnie tu przez setki lat mieszkał kat miejski, wraz ze swoją rodziną. W Paczkowie warto także zobaczyć paczkowski ratusz z udostępnioną do zwiedzania wieżą ratuszową wyposażoną w lunety panoramiczne, zabytkowe kamieniczki w rynku ze średniowiecznym układem ulic, Muzeum Gazownictwa - unikatowe na skalę europejską muzeum posiadające w swoich zbiorach największą kolekcję gazomierzy w Europie, czy Metamuzeum motoryzacji. W lecie - pod koniec lipca - koniecznie trzeba tu zobaczyć Aeropiknik i balonowe mistrzostwa Polski!

Paczków
Powiat nyski
paczkow.pl

Moszna Zamek

Może Cię zainteresować:

Opolski Bifyj – prawdziwy smak regionu!

Autor: Reklama

28/02/2023

Raciborska toskania

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak o włosko-śląskich powidokach. Lędziny to śląska Toskania, a Opole to Florencja

Autor: Marcin Nowak

24/07/2024

Rod schafgostchow

Może Cię zainteresować:

Śląskie "Downton Abbey". Tak się żyło w pałacu w Kopicach, posiadłości Schaffgotschów, właścicieli m.in. kopalni w Szombierkach

Autor: Redakcja

29/04/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon