OSP w Katowicach bardziej ekologiczne. Remizy zasili energia z paneli fotowoltaicznych

Zakończył się przetarg na zaprojektowanie, dostawę i montaż nowych źródeł energii dla siedzib druhów ochotników. Pięć katowickich remiz zasilą panele. To w ramach programu finansowanego przez WFOŚiGW wspierającego proekologiczne inwestycje.

Fotowoltaika dla remiz? Czemu nie

Spośród 199 ofert komisja wybrała propozycje firm, które zajmą się montażem paneli na budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach. Przetarg został podzielony na pięć części. Wykonawcy będą odpowiadać za zaprojektowanie, a także zamontowanie instalacji.

- Chcąc dawać przykład w zakresie ekologicznej transformacji Katowic podjęliśmy decyzję, by wszystkie budynki OSP wyposażyć w panele fotowoltaiczne. Rozwiązanie to pozwoli zmniejszyć tzw. ślad węglowy i ograniczyć emisję szkodliwych związków. Jednocześnie, w dobie rosnących cen energii, będzie to dodatkowa oszczędność – mówi prezydent Marcin Krupa.

Z nowego źródła obiekty będą korzystały w 2025 roku. Panele pojawią się na remizach przy:

  • ul. Strzelców Bytomskich 33 w Dąbrówce Małej, wykonawca: firma Soleko Polska Sp. z o.o., koszt: 86 tys. zł
  • ul. Szarych Szeregów 62 w Kostuchnie, wykonawca: firma Soleko Polska Sp. z o.o., koszt: 45,5 tys. zł.
  • ul. Uniczowskiej 64 w Kostuchnie, wykonawca: firma Solight, koszt: 59 tys. zł.
  • ul. Morawa 119a w Szopienicach, wykonawca: firma Pagra, koszt: 73 tys. zł.
  • ul. Grota-Roweckiego 20a w Zarzeczu, wykonawca: firma Solight, koszt: 46 tys. zł
- Pozyskiwanie energii z ekologicznych źródeł, nieemitujących szkodliwych substancji do atmosfery, to bardzo popularny trend, z którego korzystamy wszyscy. Do atmosfery nie trafiają zanieczyszczenia, a więc oddychamy czystszym, świeższym powietrzem. Montaż takich paneli na jednostkach, które służą ochronie mieszkańców, jest znaczący. Służby mogą nas chronić nie tylko w sposób, do jakiego zostały wyznaczone, ale także wpływać na nasze otoczenie szerzej – podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

W każdej z remiz ilość wykorzystanych paneli zależy od zapotrzebowanie jednostki na energię oraz możliwości budynku. Dzięki nowej inwestycji Katowice, które są właścicielem strażackich obiektów, chcą zmniejszyć ilość zanieczyszczeń pochodzących z tradycyjnych źródeł energii. Miasto zamierza także zaoszczędzić na rosnących kosztach. Przedsięwzięcie fotowoltaiczne jest prowadzone w ramach akcji Ekoremiza. Program finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Aktualnie w mieście służy około 460 ochotniczych druhen i druhów. 208 z nich jest czynnymi ratownikami biorącymi udział w akcjach i służącymi lokalnej społeczności.

Sarny w kanalach cieplowniczych katowice 3

Może Cię zainteresować:

Sarny hasały w kanałach ciepłowniczych elektrociepłowni w Katowicach. Uratowali je strażacy

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2023

Schorowany kon w katowicach

Może Cię zainteresować:

Strażacy ratowali w Katowicach schorowanego konia. Zwierzę nie miało siły, żeby wstać

Autor: Arkadiusz Nauka

25/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon