OSP w Katowicach zostaną wyposażone w panele fotowoltaiczne. Koszt inwestycji to ponad 650 tys. zł

Katowickie OSP będą bardziej eko? Miasto chce wyposażyć budynki w panele fotowoltaiczne. Koszt inwestycji to ponad 650 tys zł.

W latach 2015-2023 Katowice przeznaczyły na działalność 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych kwotę 23 mln zł, a środki wydatkowano m.in. na utrzymanie obiektów, badania specjalistyczne strażaków, ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczych czy specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Miasto Katowice jest właścicielem wszystkich obiektów, w których działają jednostki OSP.

Katowickie OSP będą bardziej eko? Miasto chce wyposażyć budynki w panele fotowoltaiczne

Podjęto decyzję, by wszystkie budynki OSP wyposażyć w panele fotowoltaiczne. Pozwoli to zmniejszyć tzw. ślad węglowy i ograniczyć emisję szkodliwych związków. Koszt inwestycji to ponad 650 tys. zł, z czego 390 tys. zł stanowią środki pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Obecnie trwa przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej oraz zakup i montaż instalacji.

Inwestycje na wszystkich budynkach zostaną ukończone w 2025 roku. Wybrany wykonawca najpierw stworzy dokumentację projektową, obejmującą audyt energetyczny, koncepcję modernizacji dachu i projekt technologiczny. Będzie on również odpowiedzialny za pozyskanie wszelkich niezbędnych zezwoleń.

- Opracowywanie tych dokumentów ma się zakończyć w drugim kwartale tego roku. Z kolei w przyszłym roku zrealizowane zostaną już właściwe roboty budowlane. Oprócz zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych zakres prac obejmie także roboty elektryczne, ogólnobudowlane i demontażowe, zarówno w obrębie samej instalacji fotowoltaicznej, jak i licznika energii – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Katowickie OSP to kawał historii miasta. W 5 jednostkach służy dziś 460 osób

Ochotnicze Straże Pożarne towarzyszą Katowicom niemal od początku historii miasta. Pierwsza straż pożarna, wtedy jako Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratunkowej, została założona w 1875 r., a więc 10 lat po uzyskaniu przez Katowice praw miejskich. W 1903 roku Rada Miejska podjęła decyzję o powołaniu straży zawodowej i zapewnieniu jej niezbędnej infrastruktury, w postaci nieruchomości, sprzętu oraz środków na utrzymanie strażaków. Dziś w mieście oprócz Państwowej Straży Pożarnej działa 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej: OSP Dąbrówka Mała, OSP Kostuchna, OSP Podlesie, OSP Szopienice i OSP Zarzecze. Służy w nich łącznie około 460 druhen i druhów, spośród których 208 to czynni ratownicy, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

- Dla rozwoju naszych jednostek ważna jest też umiejętność korzystania z narzędzi, które oferuje miasto Katowice. Dlatego razem z innymi jednostkami ustalamy, kto z nas będzie w danej edycji budżetu obywatelskiego ubiegał się o samochody czy konkretny sprzęt. Dzięki temu każde z katowickich OSP jest wyposażone, zarówno w pojazdy, jak i inne narzędzia – – mówi Krzysztof Beczała, prezes zarządu OSP Katowice-Zarzecze, która w tym roku obchodzi 110-lecie istnienia.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon