Ostatni drewniany most na Rawie w Katowicach zostanie rozebrany. Utrudnienia w ruchu na ulicy Żelaznej, wraz z zamknięciem fragmentu drogi

Drewniany most nad rzeką Rawą, ostatni taki obiekt w Katowicach, idzie do rozbiórki. Przestarzałą konstrukcję w ciągu ulicy Żelaznej ma zastąpić nowa, żelbetowa. Na czas prac budowlanych wprowadzono duże zmiany w ruchu w tej okolicy.

Katowicki MZUiM planuje budowę nowego mostu nad Rawą przy ul. Żelaznej w Załężu. W miejsce starej, drewnianej konstrukcji ma powstać nowy, żelbetowy most. Zadanie jest realizowane w ramach funduszy pozyskanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a jego koszt to ponad 3,6 mln złotych.

- Most nad Rawą stojący przy ul. Żelaznej to ostatnia drewniana konstrukcja tego typu w mieście. Nie spełnia on już wymogów dla tego typu obiektu w otoczeniu, które tak dynamicznie się zmienia. W okolicy mostu powstają nowoczesne biurowce, może także zostać wybudowane duże osiedle mieszkaniowe, co zwiększy i tak już coraz intensywniejszy ruch na moście. Dlatego właśnie w tym miejscu musi powstać nowy obiekt z szerszą jezdnią, ścieżką rowerową i wygodnym chodnikiem – mówi Piotr Handwerker, dyrektor katowickiego MZUiM.

Drewniany most do rozbiórki!

Istniejący drewniany most nad Rawą zostanie rozebrany, a w jego miejsce zostanie wybudowany nowy, o konstrukcji jednoprzęsłowego sklepienia, ze ścianami bocznymi wykończonymi jak beton architektoniczny o fakturze ciosów kamiennych.

Na obiekcie zostanie wykonana droga oraz po stronie zachodniej - ścieżka pieszo-rowerowa, a po stronie wschodniej - chodnik. Przebudowie podlegają również dojazdy do obiektu, zostanie zlikwidowane zwężenie i na całej długości ulicy będą dwa pasy ruchu. Zostanie także wykonana ścieżka pieszo-rowerowa (strona zachodnia) oraz chodnik (strona wschodnia).

Zmiana organizacji ruchu od końca sierpnia

W ramach planowanych robót od dzisiaj (31.08) została wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu polegająca na całkowitym zamknięciu ul. Żelaznej w obrębie prowadzonego zadania. Tą ulicą wielu kierowców skracało sobie drogę między Gliwicką i Załężem a ulicą Chorzowską. Teraz już nie przejadą, muszą zawracać. Dzisiaj wielu z nich było zaskoczonych tą zmianą.

Ruch pieszo-rowerowy będzie mógł odbywać się w sposób ciągły dzięki wykonanej tymczasowej kładce. Wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu umożliwia również dojazd do budynków z dwóch stron rzeki, ponieważ zamknięcie ulicy będzie obejmowało tylko i wyłącznie obręb niezbędny do realizacji zadania.

Planowany termin rozpoczęcia prac to 31.08.2023 r., a zakończenie głównych robót konstrukcyjnych planowane jest na koniec 2023 roku. Wtedy także MZUiM planuje przywrócenie normalnego ruchu na moście. Pozostałe prace w pobliżu mostu i roboty wykończeniowe planuje się zakończyć w maju 2024 r.

Biurowiec craft katowice 08

Może Cię zainteresować:

Biurowiec Craft o elewacji "z żyletek" już gotowy. Stoi przed Silesia City Center. Rośnie katowickie city wzdłuż Chorzowskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

30/08/2023

Dolina 5 stawow katowice

Może Cię zainteresować:

Dolina 5 Stawów w Szopienicach będzie jak Starganiec albo Dolina 3 Stawów? Podpisano umowę na rewitalizację tego miejsca

Autor: Katarzyna Pachelska

28/08/2023

Zaleze katowice mieszkanie brokat 03

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W "najgorszej dzielnicy" Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon