Oszust z Katowic z pomocą panny z Tychów oszwabili 116 osób w internecie. Oferowali telefony komórkowe, kasowali pieniądze i nic nie wysyłali

Myśleli, że są cwani. Na portalach ogłoszeniowych oferowali głównie telefony komórkowe do sprzedaży, kasowali pieniądze i na tym się kończyło. Towaru nie mieli zamiaru nigdy wysyłać. Jednak przyszła kryska na matyska.

Pixabay
Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Tychach, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach, prowadzili dochodzenie w sprawie oszustw, do których doszło w okresie od lutego 2020 do lipca 2022 roku. Sprawcy, za pośrednictwem internetu, oferowali przedmioty na sprzedaż, jednak nie mieli zamiaru wywiązać się z zawartych umów. Najczęściej przedmiotem ogłoszenia były telefony komórkowe. Potencjalni klienci opłacali zamówienie, po czym nie otrzymywały towaru, a kontakt z osobą sprzedającą się urywał.

Jednak tyscy policjanci wytropili oszustów. Okazało się, że przestępczym procederem zajmowali się

  • 27-letnia kobieta z Tychów,
  • 28-letni mężczyzna z Katowic.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że para w okresie od lutego 2020 roku do grudnia 2021 roku wspólnie dopuściła się 55 oszustw na łączną kwotę ponad 12 tysięcy złotych.

Pani oszustka okazała się jeszcze bardziej obrotna i od stycznia do lipca 2022 roku samodzielnie dokonała 62 oszustw na prawie 17 tysięcy złotych, w związku z czym usłyszała aż 117 zarzutów. Obie osoby przyznały się w całości do zarzucanych im czynów. Przeciwko nim został skierowany akt oskarżenia do sądu. W wyniku czynności dochodzeniowo-śledczych policjanci ustalili 116 osób pokrzywdzonych przestępczą działalnością oszustów.

Policja informuje:

Jeśli kupiłeś przedmiot i mimo wykonania przelewu sprzedający nie nadał paczki, spróbuj się z nim skontaktować, aby wyjaśnić sytuację. W przypadku, gdy kontakt się urwał, a Ty nadal nie masz zakupionego przedmiotu lub zwrotu wpłaconych pieniędzy, możesz zgłosić zdarzenie na Policji.

Aby to zrobić, zapisz:

  • ID ogłoszenia,
  • zrzuty ekranu wszystkich wymienionych ze Sprzedającym wiadomości,
  • dane, które posiadasz o Sprzedającym (imię i nazwisko, numer telefonu, miejscowość, numer konta bankowego),
  • dowód wykonania przelewu.
Policja (zdjęcie ilustracyjne)

Może Cię zainteresować:

Kierująca autem zaoferowała katowickim policjantom łapówkę, by odstąpili od ukarania jej mandatem

Autor: Katarzyna Pachelska

07/02/2023

Park osiedle Norma

Może Cię zainteresować:

Podpisano umowy na realizację czterech nowych parków w Katowicach. Poczekamy na nie do wiosny 2024 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

03/02/2023

Pieniadze

Może Cię zainteresować:

66-latek oszukany metodą "na policjanta". Przekazał w Katowicach oszustom 20 tysięcy złotych

Autor: Katarzyna Pachelska

22/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon