Otwarcie wystawy plenerowej „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata” 30 marca 2022. IPN Katowice zaprasza

30 marca o godzinie 12.00 pod pomnikiem Harcerzy Września na placu Obrońców Katowic (rejon katowickiego rynku) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

materiały IPN Katowice
Wystawa plenerowa o AK

W wydarzeniu wezmą udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Katowicach.

Armia Krajowa była konspiracyjnym Wojskiem Polskim, częścią Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Wystawa prezentuje jej genezę na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, struktury Polskiego Państwa Podziemnego, a także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono powstaniu warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu AK, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a później Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Katowice są trzecim miastem w Polsce, zaraz po Krakowie i Kielcach, w trwającym do lutego 2023 r. ogólnopolskim tournée wystawy. Ekspozycja będzie prezentowana w Katowicach do 22 kwietnia 2022 r.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon