Otwarto Aleję Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach. "Symbol na kilkaset lat"

W Katowicach oficjalnie otwarto Aleję Polskiego Dziedzictwa Śląska. Wzdłuż drogi zasadzono sto dębów z okazji setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Ustawiono też sto tabliczek z patronami drzew. Walory estetyczne? Wątpliwe.

W środę, 16 listopada, odbyło się oficjalne otwarcie Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach.

To ostatnia inicjatywa, która ma upamiętnić setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Pierwszy ze stu dębów zasadzono 20 czerwca 2022 roku, czyli w dopiero co ustanowionym Narodowym Dniu Powstań Śląskich.

- Głęboko wierzę w to, że ten symbol, jakim jest sto posadzonych dębów, będzie symbolem na kilkaset lat i wartością do wielu pokoleń, które wyprzedzają nasze wyobrażenia. Cieszę się, że każdy, kto będzie tutaj spacerował, będzie mógł zobaczyć tę drogę od Mieszka I do Wojciecha Korfantego - powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek.

Odczytany został przez niego także list od premiera Mateusza Morawieckiego, który nie mógł przyjechać na uroczystość.

Paradoksalnie Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie odbywa się w rocznicę wybuchu lub zakończenia któregokolwiek z tzw. powstań śląskich (1919. 1920, 1921), dla których określania historyk Ryszard Kaczmarek stworzył termin „nieznana wojna polsko-niemiecka”, ale w rocznicę wkroczenia do Katowic Wojska Polskiego z gen. Stanisławem Szeptyckim na czele, co wydarzyło się w roku 1922 roku.

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Może Cię zainteresować:

Patryk Osadnik: Polska zaatakowała mnie symbolicznie. Obuchem patriotyzmu w śląski łeb

Autor: Patryk Osadnik

16/11/2022

Wątpliwe walory estetyczne Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska wywołuje wiele kontrowersji w regionie, którego historia jest skomplikowana, wielonarodowa i wielokulturowa.

- Mnie inne dziedzictwa nie interesują (…) Nie przejmujemy się tym, co kto mówi. Mówimy to, co my uważamy i co powinniśmy powiedzieć o historii tego regionu - oświadczył wprost pomysłodawca Czesław Sobierajski (PiS) w rozmowie z Teresą Semik na łamach ŚLĄZAG-a.

Zwolenników Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska nie przysparzają także jej wątpliwe walory estetyczne. Wzdłuż krótkiego odcinka drogi zasadzono sto dębów, przed którymi ustawiono szpaler identycznych tablic. Na każdej pojawiła się tylko krótka wzmianka o patronie dębu (postaci, instytucji, wydarzeniu historycznym) z identyczną oprawą graficzną, co tworzy nadmiar mało atrakcyjnych wizualnie treści. Zabrakło zapowiadanych kodów QR, które miały odsyłać do szczegółowych informacji.

Ponadto przypomnijmy, że sto dębów zasadzono wzdłuż drogi, która powstała kilka lat temu kosztem wycinki 1500 drzew.

Sobierajski 1

Może Cię zainteresować:

Sobierajski: Mnie interesuje tylko polskie dziedzictwo Śląska. Inne dziedzictwa mnie nie interesują

Autor: Teresa Semik

24/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon