Otwarto Ministerstwo ds. Samotności w Katowicach. Bistro społeczne z obiadami za 15 zł, kawiarnia, salka gimnastyczna i bezpłatna pomoc psychologów

W Katowicach powstało miejsce, które ma ambicję zaopiekowania się ludźmi samotnymi - w każdym wieku, nie tylko seniorami. W kamienicy na rogu Mikołowskiej i Poniatowskiego na parterze są bistro społeczne i kawiarnia oraz salka gimnastyczna, a na piętrze - sala do spotkań. To Ministerstwo do spraw Samotności.

Społeczne Ministerstwo do spraw Samotności zostało dziś (w czwartek 12 października 2023 r.) oficjalnie otwarte w kamienicy na rogu ulic Poniatowskiego i Mikołowskiej - adres to Mikołowska 44, gdzie kiedyś były restauracja Patria (gościła tu nawet Magda Gessler ze swoimi "Kuchennymi Rewolucjami") i bistro Ważne Miejsce.

Ministerstwo do spraw Samotności w Katowicach już otwarte

To miejsce stworzone przez Fundację Wolne Miejsce (znaną m.in. z prowadzenia sklepów społecznych Spichlerz oraz organizacji Wigilli i Wielkanocy dla Samotnych) na wzór podobnych ośrodków tworzonych od lat na Zachodzie. Wnętrze bistro urządziła IKEA Katowice, a salkę gimnastyczną wyposażył w sprzęt katowicki Decathlon. Lokal zaś przyznało miasto Katowice.

- Na parterze jest bistro socjalne Spichlerz, w którym od godz. 12 do 16 są serwowane obiady (codziennie zupa i drugie danie). - Z oferty bistro mogą skorzystać wszyscy, nie trzeba mieć zaświadczenia z MOPS-u czy innych zaświadczeń - tłumaczy Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce. - Zupa kosztuje 5 zł, drugie danie - 10 zł. Do tego można skorzystać z oferty kawiarni, również z niskimi cenami. Gotujemy z naszych lokalnych sklepów socjalnych sieci Spichlerz, zgodnie z zasadą niemarnowania żywności, jednocześnie edukując w zakresie idei #zerowaste - dodaje.

Bezpłatna pomoc psychologów

Na parterze znajduje się też salka gimnastyczna, która będzie pełnić również funkcję sali tanecznej. Pierwsza dyskoteka już w sobotę 14 października od godz. 14.00. Wstęp wolny - jak na wszystkie zajęcia i warsztaty, które będą się tu odbywać.

Na części pierwszego piętra jest już gotowe miejsce na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobami.

- Jednym z najważniejszych elementów będzie codzienna dostępność profesjonalnego wsparcia: psychologicznego, terapeutycznego, prawnego - mówi Marta Wilczyńska, dyrektor generalny Fundacji Wolne Miejsce.

Więcej informacji o bieżącej działalności Ministerstwa i Fundacji:

https://www.facebook.com/ministerstwosamotnosci
https://www.facebook.com/wolnemiejsce

Mama syn pixabay

Może Cię zainteresować:

Strefa Rodzica w Galerii Katowickiej. Psychologowie będą doradzać rodzicom dwa razy w miesiącu. Bezpłatnie

Autor: Katarzyna Pachelska

10/10/2023

Owce kosza trawe katowice 03

Może Cię zainteresować:

Owce koszące zakończyły okres próbny. Katowice zatrudnią je na stałe. Czeka na nie 10 hektarów zieleni do skubania

Autor: Katarzyna Pachelska

09/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon