Panewnicka nekropolia. Lekcja historii jednego z głównych cmentarzy Katowic

O historii Cmentarza Komunalnego przy ul. Panewnickiej, a także znanych i mniej znanych postaciach tam spoczywających opowiadali dwaj znawcy historii Ligoty i Panewnik, Grzegorz Płonka i Dariusz Seniejko.

Miejscem spotkania w poniedziałek 24 października była Galeria pod Łukami w Miejskim Domu Kultury Ligota

Grzegorz Płonka i Dariusz Seniejko opisali początki nekropolii (powszechnie zwaną panewnicką, mimo iż znajduje się na historycznych gruntach Ligoty), a następnie jej dzieje poprzez pryzmat historii osób tam pochowanych i ich rodzin. Zdjęcia i komentarz prowadzących przeplatały się ze wspomnieniami uczestniczących w spotkaniu mieszkańców Ligoty i Panewnik oraz badaczy historii tych części Katowic.

Cmentarz panewnicki jest miejscem spoczynku wielu znanych osobistości śląskiej kultury i nauki oraz postaci historycznych. Znajduje się tam m.in. grób Stanisława Jarosa, zamachowca, który usiłował zabić Nikitę Chruszczowa i Władysława Gomułkę. Ujęty i osądzony, został skazany na karę śmierci i stracony, a po egzekucji pochowany właśnie w Panewnikach. Na tym samym cmentarzu spoczywa Józef Czekalski, jeden z górników poległych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". A ponadto ofiary nazistowskiego i komunistycznego reżimu. Znajdują się tam także mogiły poległych i zamordowanych we wrześniu 1939 roku.

W Panewnikach pochowano również znanego aktora Bernarda Krawczyka, muzyka Bolesława Szabelskiego, fotografa Krzysztofa Niesporka, legendarnych harcerzy Alfonsa Burzyńskiego i Adelę Korczyńską-Jackiewicz.

Poza tym wspomniano osławione, lecz niechlubnej pamięci osoby pochowane przed laty w Panewnikach, po których mogiłach nie został tam już nawet ślad: straconych za morderstwa Bogdana Arnolda i Zdzisława Marchwickiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości na cmentarzu w Katowicach 1 marca 2022

Autor: Redakcja

01/03/2022

80. rocznica powstania AK

Może Cię zainteresować:

80 lat Armii Krajowej: uroczystości również w Katowicach. Na Cmentarzu Komunalnym uczciliśmy żołnierzy AK

Autor: Tomasz Borówka

14/02/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon