Park Śląski, kto jeszcze nie był na wiosnę?

IMG 4428 1024x683

W niedzielę tak jak większość katowiczan postanowiliśmy wybrać się na wiosenny spacer. Wybór padł oczywiście na Park Śląski, który odwiedziło w ten weekend tłumy mieszkańców naszego regionu.

Potrzebne inwestycje w infrastrukturę

Już na pierwszy rzut, po wejściu do parku widać, że potrzebne są inwestycje. Ostatnie lata to i tak okres, gdzie w Park Śląski zainwestowano bardzo duże pieniądze w porównaniu z ostatnim dziesięcioleciem. Nowe Elka, częściowo odnowione nawierzchnie dla rolkarzy przy Stadionie Śląskim i oczywiście zmodernizowany sam stadion to inwestycje, które nadały nowoczesności zielonym płucom stolicy regionu. Warto też przypomnieć, że w zeszłym tygodniu podpisano umowę na modernizacje i rozbudowę Planetarium Śląskiego, które zmieni się w nowoczesne centrum nauki.
„Planetarium Śląskie zmieni swoją funkcję i stanie się parkiem nauki. Cieszę się, że ten obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych i że poprawi się jego efektywność energetyczna. Planetarium będzie łączyć tradycyjne funkcje z nowoczesnością, a sam obiekt będzie mógł być wykorzystywany nie tylko do celów edukacyjnych, ale również konferencyjnych, stanie się naprawdę wielofunkcyjny” – mówiła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

[caption id="attachment_842" align="alignleft" width="224"] Browar Przystań[/caption]

Podczas naszej wizyty odwiedziliśmy najnowszą propozycję gastronomiczną na mapie parku. Browar „Przystań” na pewno może stać się nowym kultowym miejscem na restauracyjnej mapie Katowic. Zarówno piwo jak i jedzenie serwowane w tym lokalu przypadną katowiczanom do gustu. Niestety jest to lokal, gdzie ceny są trochę wyższe niż średni, ale za jakość i piękne wnętrza trzeba płacić. Stosunek jakości do ceny zdecydowanie na plus.

ZOO i Wesołe Miasteczko – główne atrakcje Parku Śląskiego

Powoli również zmienia się parkowe ZOO. W zeszłym roku przeprowadzono dwie duże inwestycje tworząc nowe domy dla flamingów oraz nosorożców. Niestety w dalszym ciągu potrzeba bardzo dużych nakładów inwestycyjnych aby unowocześnij ZOO aby stało się atrakcyjniejsze, szczególnie dla najmłodszych zwiedzających i bardziej przyjazne dla samych zwierząt żyjących w nim. Może ZOO powinno pójść przykładem Wesołego Miasteczka, które dzięki inwestorowi zagranicznemu spółce Tatry Mountain Resort zyskało zupełnie nowy standard. Do końca tego roku Słowacy zainwestują ponad 100 milionów złotych od momentu, kiedy pojawili się w Wesołym miasteczku. W przyszłym roku zgodnie z zapisami umowy będą mogli stać się jedynymi udziałowcami spółki. Ważne jest też, że teren, na którym znajduje się park rozrywki jest nadal własnością Parku Śląskiego i jest jedynie w dzierżawiony przez spółkę.

Rowery w cenie

Ogromną popularnością cieszy się w Parku Śląskim system wypożyczalni rowerowych. Na pewno jest to rzecz, której do tej pory brakowało w parku. Było widać, że niektóre osoby miały problem techniczny z samym procesem wypożyczania, ale wspólnymi siłami wszyscy sobie z tym radzili. Bardzo dobrym pomysłem było wprowadzenie oprócz normalnych rowerów, również tandemów oraz rowerów dla dzieci, co pozwala aktywizować całe rodziny.

Park Śląski – wiele wyzwań i ogromny potencjał

W naszej ocenie przed władzami Parku Śląskiego stoi ogrom wyzwań i pracy by w pełni wykorzystać możliwości potencjał jednego z największych i najciekawszych parków miejskich w Europie. Mamy nadzieję, że dzięki środkom zewnętrznym w znacznym stopniu uda się poprawić stan zieleni w parku. Bardzo dobrą decyzją jest również zablokowanie możliwości budowy nowych osiedlu w parku i jego najbliższym otoczeniu jakie podjęły w ostatnim czasie władze Chorzowa. Park Śląski jest bezsprzecznie wielką wartością całego regionu, który musimy chronić.
Aby zmienić park i go unowocześniać potrzebne są bardzo duże środki. Pytanie czy zarząd spółki zarządzający tym terenem wraz z władzami województwa znajda na to środki. Na pewno potrzebna jest bardzo duża aktywność na polu pozyskiwania środków zewnętrznych. Zarówno tych unijnych jak i krajowych, szczególnie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Może też warto jeszcze bardziej otworzyć się na prywatnych inwestorów, którzy uczynią teren parku jeszcze bardziej atrakcyjnych i poszerzą ofertę rozrywkowo-gastronomiczną dla odwiedzających. Jedno jest pewne. Park Śląski to miejsce, które będzie przyciągało zawsze setki tysięcy mieszkańców całego regionu jak i Polski.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: