Parking w Strefie Kultury zostanie bezpłatny do 15 września, ale często będzie zamykany

Do 15 września 2022 r. nie będą pobierane opłaty za postój w katowickiej Strefie Kultury na terenie parkingów A, B i C. Ratusz tłumaczy, że ze względu na liczne, planowane w Strefie wydarzenia, tamtejszy parking i tak będzie często wyłączany z użytkowania.

K. Kalkowski / UM Katowice
Parkingi w strefie kultury Katowice

We wtorek (26 lipca) minęły dokładnie dwa miesiące, odkąd katowiccy radni, po prawie dwóch latach przymiarek, przegłosowali wprowadzenie strefy płatnego parkowania na trzech parkingach w Strefie Kultury.

Parkingi w Strefie Kultury wciąż bezpłatne

Wiadomo było, że na pobór pierwszych opłat przyjdzie trochę poczekać i to nie tylko dlatego, że uchwała musiała zostać najpierw opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, a nadzór prawny wojewody ostatnimi czasy niejeden raz blokował decyzje katowickich rajców (ostatecznie akurat ta uchwała została opublikowana już 1 czerwca).

Ze względu Światowe Forum Miejskiej oraz odbywający się od 21 do 24 lipca Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice parkingi zostały bowiem wyłączone z użytkowania do 29 lipca, a że ostatnie dwa dni lipca wypadały w weekend, kiedy – zgodnie z decyzją katowickiej rady - w Strefie Kultury po staremu można parkować za darmo, więc wyglądało to, że płatne postoje w tym miejscu zaczną się od poniedziałku, 1 sierpnia.

Parkingi będą często wyłączane z użytkowania

Nic z tych rzeczy. We wtorek (26 lipca) katowicki ratusz powiadomił, że w związku z demontażem miasteczka festiwalowego, od 1 sierpnia parking w Strefie Kultury będzie ponownie udostępniony mieszkańcom – tymczasowo bezpłatne. I ten stan rzeczy utrzymywać się będzie przez kolejne półtora miesiąca.

- Z uwagi na planowane w Strefie Kultury w najbliższych tygodniach liczne wydarzenia, m.in. Red Bull Car Park Drift, Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn, czy Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, parking będzie często wyłączany z użytkowania. Dlatego do 15 września nie będą pobierane opłaty za postój w Strefie Kultury na terenie parkingów A, B i C – informuje Sandra Hajduk, rzeczniczka katowickiego ratusza.

Urząd nadal zachęca osoby dojeżdżające samochodem do pracy w centrum miasta do zostawienia swoich aut na bezpłatnych parkingach przy centrach przesiadkowych (Zawodzie i Brynów) oraz skorzystania z komunikacji publicznej, choć przy braku opłat za parkowanie w Strefie Kultury skuteczność tych apeli wydaje się wątpliwa.

Zakładając, że w końcu jednak przyjęte przez radę opłaty zaczną być pobierane przypominamy, iż ich wysokość ustalono na 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę parkowania dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca i 10 zł dla wszystkich pozostałych. Za parkowanie trzeba będzie zapłacić w dni robocze, między godziną 6.30 a 17.

Abdo Feghali podczas Red Bull Car Park Drift w Dubaju

Może Cię zainteresować:

Red Bullowi spodobało się w Katowicach. Zorganizuje u nas zawody w samochodowym drifcie - Red Bull Car Park Drift

Autor: Katarzyna Pachelska

26/07/2022

Piotr Uszok jako prezydent Katowic 2010 rok

Może Cię zainteresować:

Były prezydent Piotr Uszok honorowym obywatelem Katowic? Obecny prezydent tego chce

Autor: Katarzyna Pachelska

26/07/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon