Peaky Blinders po śląsku. Zobaczcie świetne zdjęcia Śląskich Piyknych Bindrów w Fabryce Porcelany i na Nikiszowcu

Lubicie serial "Peaky Blinders"? Na pewno nie tak jak oni. Na Śląsku działa grupa Piykne Bindry, składająca się z ludzi, którzy nie tylko znają tę produkcję na wylot, ale i przenoszą jej klimat w przemysłowe zakątki Katowic i okolic. Zobaczcie zdjęcia śląskich Blindersów zrobione w Fabryce Porcelany i na osiedlu Nikiszowiec.

Wszyscy, którzy 11 lutego 2023 roku byli na terenie Fabryki Porcelany w Katowicach musieli się czuć jak w wehikule czasu. Po dziedzińcu kompleksu przechadzali się ludzie żywcem wyjęci z lat 20. XX-wiecznej Anglii, z tej stylowej, ale i awanturniczej części Anglii.

Piykne Bindry, czyli śląscy Peaky Blinders

W Fabryce Porcelany tego dnia realizowano sesję zdjęciową grupy Piykne Bindry, czyli ludzi określających siebie jako "śląską ekipę foto-Bindrów, inspirowana serialową rodziną Shelbych z Peaky Blinders".

"Peaky Blinders" to angielski serial, który cieszył się wielkim powodzeniem. Zrealizowano aż 6 sezonów. Akcja produkcji rozgrywa się w Birmingham w latach 20. XX wieku. Opowiada o perypetiach gangu Peaky Blinders, którego przywódcą jest Thomas Shelby.

W roli modelek i modeli w czasie sesji w Fabryce Porcelany wystąpili:

 • Piotr Widuch,
 • Damian Biernacki,
 • Bartłomiej Korus,
 • Kamil Rogalski,
 • Kinga Białek,
 • Przemysław Bujarowicz,
 • Artur Zając,
 • Dominika Drozdowska.

To nie była ich pierwsza sesja, a już trzecia. W styczniu 2023 r. dwa razy pozowali w plenerach osiedla Nikiszowiec. Przygotowania do takiej sesji to nie bułka z masłem. Jak piszą Bindry na swoim profilu na Facebooku: "Po niemal miesiącu szukania odpowiednich ludzi i przeglądania zdjęć ich stylizacji, rozmów i planowania - udało na się spotkać pierwszy raz w słoneczny dzień 11 stycznia w zabytkowym osiedlu górniczym Nikiszowiec w Katowicach".

Wtedy pozowali:

 • Miłosz Czechowicz,
 • Piotr Widuch,
 • Katarzyna Buła,
 • Olaf Wojownik,
 • Kamil Rogalski,
 • Baśka Wilczyńska

Damian Biernacki, spiritus movens grupy Piykne Bindry wspomina: "Kiedy wrzucałem pierwsze ogłoszenie na stronę foto w listopadzie, by zrobić większą sesję w klimacie Peaky Blinders coś takiego nawet mi się nie śniło... Tymczasem grupa już zmieniła nazwę na Piykne Bindry, jesteśmy po 3 sesji, tym razem w Fabryce Porcelany i efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Warto było poświęcić sporo czasu, by poznać takich ludzi i powstały tak filmowe kadry jak te, które dostaliśmy od Katarzyny Ledwoń-Zarzyckiej."

Damian Biernacki. Człowiek w kaszkiecie i w długim płaszczu

Damian Biernacki, który w Katowicach mieszka od 6 lat (przeprowadził się tu spod Częstochowy), na co dzień pracuje w hotelu. Również inni członkowie nieformalnej grupy Piykne Bindry nie zajmują się na co dzień fotografią czy pozowaniem. Skrzykują się na potrzeby konkretnej sesji. Sami przygotowują stylizacje i makijaże a la lata 20.

Sam Damian, zafascynowany stylizacjami z serialu i z XX-lecia międzywojennego zaczął przygodę z pozowaniem w strojach z epoki już dwa lata temu, najpierw pozował w pojedynkę (zdjęcia robił mu Karol z Novak Photo Feelings), który specjalnie przyjechał z Krakowa na Nikisz, i przyjeżdża do dziś, traktując to jako odskocznię, zabawę), później w duecie, aż pod koniec 2022 r. postanowił skrzyknąć większą grupę i zorganizować dużą sesję.

- Szybko udało się zrobić dwie sesje na Nikiszowcu z kilkoma modelami i fotografami. A w lutym była sesja w Fabryce Porcelany. Kolejną planujemy zorganizować w pubie przy ulicy Rycerskiej w Bytomiu - mówi Damian.

Warunkiem udziału w sesji jest oczywiście odpowiedni strój. - Nie jest to jednak rekonstrukcja stylizacji z lat 20., bo nie każdy ma wełniany garnitur. Chodzi o to, by strój jak najbardziej przypominał ubiór z tamtych lat. Jak widać na zdjęciach, wychodzi nam to bardzo fajnie - dodaje.

Przy okazji sesji zdjęciowych śląscy Blindersi chcą też promować ciekawe miejsca na Śląsku, pod względem architektury czy wystroju. - Gdzie jak nie na Śląsku są idealne warunki do sesji a la "Peaky Blinders". W serialu też jest ukazane przemysłowe Birmingham - mówi Biernacki.

Gdy ogląda się zdjęcia z sesji na Nikszowcu czy w Fabryce Porcelany, wydaje się, że zrobienie takich fotografii musiało trwać cały dzień. Tymczasem sesje zostały zrealizowane w 2-3 godziny każda. - Nieocenione okazało się doświadczenie Karola z Novak Photo Feelings, który wie, jak zarządzać większą grupą ludzi w czasie takiej sesji. Najpierw robiliśmy wspólne ujęcia, a potem z różnymi fotografami - zdjęcia portretowe czy pojedynczych osób. Od ogółu do szczegółu - śmieje się Damian.

Jego samego zafascynowały w serialu "Peaky Blinders" świetne zdjęcia, przemysłowy klimat lat 20-lecia międzywojennego i oczywiście sama historia gangu, który zdobywa władzę i trzyma się mocno ze sobą. Damian Biernacki przyznaje, że styl lat 20. XX-wieku tak mocno go fascynuje, że zdarza mu się chodzić tak ubranym, np. w kaszkiet na głowie i długi płaszcz, też na co dzień. Więc jeśli zobaczycie na katowickiej ulicy takiego mężczyznę, to nie zastanawiajcie się, czy czas się cofnął o 100 lat.

Fabryka Porcelany, Katowice

Może Cię zainteresować:

Dzisiaj każde miasto chce mieć swoją Fabrykę Porcelany. Kto, jak i za ile uratował tę katowicką perłę industrialu

Autor: Katarzyna Pachelska

06/08/2022

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach. Tutaj rządzi geometria. Widać to zwłaszcza z góry. Zobaczcie świetne zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

14/03/2023

Slaska prohibicja 27 11 2019 radoslaw kazmierczak 2317 male

Może Cię zainteresować:

Ofka Piechniczek: Śląska Prohibicja powstała na Nikiszowcu, bo 5 lat temu uwierzyliśmy w potencjał tego osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

19/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Industriada fabryka porcelany

Industriada 2023 w Katowicach. Atrakcje, wydarzenia 17.06

Bebok z Fabryki Porcelany

Nowy bebok z filiżanką w Katowicach w Fabryce Porcelany

Zdjęcie Główne

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wodnym już w ten weekend!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Jarmark na nikiszu rafal roguski 01

Jarmark na Nikiszu odbędzie się od 8 do 10 grudnia 2023

Diabelski młyn, Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 Katowice

Katowice z diabelskiego młyna. Zobaczcie, co widać