Peron 1 na dworcu PKP w Katowicach już czynny, choć przebudowa jeszcze trwa. Jest znacznie dłuższy niż kiedyś

Peron nr 1 katowickiego głównego dworca PKP jest już czynny dla podróżnych, choć - jak przyznaje PKP PLK - jego przebudowa jeszcze się nie zakończyła.

Niejeden podróżny, czekając na jednym z peronów katowickiego dworca na pociąg, żałuje, że nie wziął ze sobą zatyczek do uszu (bo zapowiedzi pociągów i tak nie słychać). Trwa przebudowa peronu 1 dworca, a co za tym idzie - poziom hałasu na dworcu znacząco wzrósł.

Peron 1 katowickiego dworca otwarty dla podróżnych

Świdrujące mózg dźwięki ciężkich maszyn będą nam jeszcze towarzyszyć, mimo że dzisiaj, 2 lipca (pewnie na inaugurację bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach), PKP już udostępniło podróżnym peron nr 1, zamknięty od października 2024 r. Miał być co prawda gotowy już na początku 2025 roku, ale remont się wydłużył o kilka miesięcy.

Peron 1 jest przeznaczony do obsługi pociągów kończących lub rozpoczynających bieg w Katowicach - regionalnych kursujących w i z kierunku Krakowa i Oświęcimia, a także pociągów dalekobieżnych jadących od strony Sosnowca.

Jak informuje PKP PLK, peron 1 jest dostępny dla wszystkich podróżnych – działa dotychczasowa platforma przyschodowa dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. W środkowym tunelu są również schody ruchome. Nowa nawierzchnia z wypukłą fakturą umożliwia korzystanie ze stacji osobom słabowidzącym i niewidomym.

Obiekt został wydłużony do ok. 300 m, głównie w stronę ul. św. Jana. Dzięki temu przy jednym peronie mogą się zatrzymywać się dwa pociągi, co ma zwiększyć przepustowość stacji Katowice.

Teraz czas na modernizację peronu 2

To nie znaczy, że peron jest już skończony. Budowane są jeszcze dwie windy, w tym jedna większa, umożliwiająca przewóz rowerów, nie ma jeszcze wszystkich ławek i poręczy do odpoczynku na stojąco.

To by było na tyle dobrych informacji z dworca. Bo wraz z połowicznym otwarciem peronu 1 został zamknięty peron 2, który również ma przejść podobną modernizację.

Remont peronów katowickiego dworca to część przebudowy linii kolejowej na szlaku Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice (to z kolei część wielkiej inwestycji na szlaku Będzin-Katowice Piotrowice). Cała inwestycja ma potrwać około 3-4 lat i kosztować ok. 7 mld złotych, jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Pociag Kolei Slaskich Pyrzowice

Może Cię zainteresować:

Ruszyły długo wyczekiwane pociągi do Pyrzowic z Gliwic, Katowic i Sosnowca

Autor: Katarzyna Pachelska

02/07/2025

Wiadukt Katowice Załęska

Może Cię zainteresować:

Katowice. Już we wrześniu 2025 otwarcie dwóch pierwszych wiaduktów kolejowych po modernizacji. Ale to i tak nic nie da

Autor: Katarzyna Pachelska

23/06/2025

Centrum Rehabilitacji SUM Ligota wizualizacje

Może Cię zainteresować:

Katowice. Tak ma wyglądać Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej ŚUM. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny

Autor: Katarzyna Pachelska

17/06/2025

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon
Reklama