Pięć firm chce zaprojektować przedłużenie ulicy Bocheńskiego w Katowicach

Pięciu wykonawców jest zainteresowanych zaprojektowaniem przedłużenia ulicy Bocheńskiego w kierunku Ligoty i Panewnik. Trwa postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego planowanego odcinka drogi.

KAW
Przetarg na projekt przedłużenia Bocheńskiego

Przedłużenie ulicy Bocheńskiego to jeden z zapisów „Umowy z mieszkańcami” prezydenta Marcina Krupy. Projekt był również przedmiotem konsultacji społecznych, w których wzięło udział ponad 2 tys. katowiczan. Dwa z trzech zaproponowanych wariantów zdobyły zdecydowanie najwięcej głosów, a jednocześnie uczestnicy konsultacji zgłaszali, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie alternatywnej trasy, łączącej zalety obu proponowanych rozwiązań. W efekcie powstał alternatywny wariant, dla realizacji którego ma zostać teraz opracowana dokumentacja projektowa.

- To ważne połączenie, oczekiwane przez wielu mieszkańców tej części Katowic - w samych konsultacjach w tej sprawie wzięło udział ponad 2 tys. osób. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wypracowaliśmy rozwiązanie, które wydaje się być optymalne dla tej inwestycji, co mam nadzieję znajdzie przełożenie w dobrze przygotowanym projekcie – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Teraz pora tę koncepcję zmienić w projekt budowlany, który jest podstawą do realizacji inwestycji w terenie – dodaje prezydent.

Nowy odcinek będzie się zaczynał przy nowym stadionie GKS Katowice

Przedłużenie ulicy będzie rozpoczynało się przy planowanym rondzie, które powstanie na skrzyżowaniu ul. Bocheńskiego z ul. Załęska Hałda. Następnie droga zostanie poprowadzona przez teren w rejonie skrzyżowania ul. Brygadzistów z ul. Dobrego Urobku oraz przez obszar dawnej linii kolei piaskowej. Nad liniami kolejowymi nr 171 i nr 141 przebiegnie wybudowanym w tym celu wiaduktem, skąd zostanie poprowadzona w kierunku skrzyżowania ul. Kijowskiej z ul. Wybickiego.

Na nową część ulicy Bocheńskiego składać się będzie wiele elementów infrastruktury. Oprócz drogi dokumentacja projektowa będzie obejmować chodniki i pobocza, drogę rowerową, zatoki autobusowe i wspomniany już wiadukt. Dla realizacji inwestycji konieczne będzie także przebudowanie istniejącego układu drogowego ul. Okrężnej.

Krok bliżej rozpoczęcia projektowania

W ogłoszonym postępowaniu przetargowym, dotyczącym opracowania dokumentacji projektowej dla tej inwestycji, oferty złożyło 5 wykonawców. Szacowane przez nich koszty wahają się od ok. 1,87 mln zł do prawie 4 mln zł przy zabezpieczonym budżecie ok. 2,8 mln zł. Teraz spółka Katowickie Inwestycje S.A., pełniąca rolę inwestora zastępczego, będzie analizować złożone oferty i realizować kolejne etapy przygotowania do rozpoczęcia prac projektowych, czyli wyboru wykonawcy i podpisania z nim umowy. Od momentu jej podpisania wykonawca będzie miał 2 lata na przygotowanie stosownej dokumentacji projektowej, z uwzględnieniem konsultacji projektu z mieszkańcami, Radami Dzielnic i zespołem konsultacyjnym ds. Polityki Rowerowej Miasta Katowice oraz uzyskaniem pozwoleń niezbędnych do realizacji inwestycji.

Budowa, projekty i przetargi na kolejne drogi

Planowana przebudowa ul. Bocheńskiego to nie jedyna duża inwestycja drogowa w obecnym czasie w Katowicach. Trwa realizacja ważnej dla mieszkańców osiedla Paderewskiego budowy. Wzdłuż ulicy Pułaskiego powstaje nowy układ komunikacyjny, poprawiający komfort i bezpieczeństwo nie tylko kierowców, ale także pieszych i rowerzystów. Na odcinku od ul. Granicznej do ul. Szeptyckiego oprócz nowej jezdni powstaje także ścieżka rowerowa, chodnik, parkingi, a zakres prac obejmuje również m.in. nasadzenia drzew oraz krzewów. Droga rowerowa wraz z chodnikiem realizowana jest także pomiędzy ul. Szeptyckiego a ul. Sikorskiego. Wartość tych prac, które mają zakończyć się jesienią, to niemal 7 mln zł.

Pod koniec listopada wybrano wykonawcę, który opracuje kompleksową dokumentację projektową przebudowy trzech skrzyżowań na ulicy Armii Krajowej - z ul. gen. Jankego, z ul. Kostki-Napierskiego, oraz z ul. Szarych Szeregów i ul. Stabika. Planowana modernizacja - szczególnie ważna dla mieszkańców Piotrowic, Kostuchny, Podlesia i Zarzecza - ma usprawnić ruch, a także poprawić komfort i bezpieczeństwo jego uczestników. Projekt będzie obejmował przebudowę jezdni i chodników, jak również nowe drogi rowerowe.

Z kolei w grudniu wybrany został wykonawca projektu dla innej istotnej inwestycji. To przebudowa ulicy Wieżowej, która ma umożliwić sprawne i bezpiecznie poruszanie się pomiędzy ul. Szarych Szeregów i ul. Bażantów. Stworzenie kompleksowego projektu dla inwestycji, oczekiwanej przez mieszkańców Kostuchny i Piotrowic, inwestycji ma potrwać 11 miesięcy.

Rondo Piotrowice 2

Może Cię zainteresować:

Dwójka radnych PiS przeciwko nadaniu rondu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Autor: Katarzyna Pachelska

10/01/2023

Kanalizacja, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice zainwestowały 100 mln zł w kanalizację. Budują też m.in. 25 podziemnych zbiorników retencyjnych

Autor: Katarzyna Pachelska

07/01/2023

Tramwaj Katowice

Może Cię zainteresować:

Wstrzymanie ruchu tramwajowego w Katowicach. Nie będą jeździć tramwaje na ważnej trasie. Znowu!

Autor: Katarzyna Pachelska

03/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ulica Bocheńskiego w Katowicach

Nowy, alternatywny wariant przedłużenia ul. Bocheńskiego

Przetarg na projekt przedłużenia Bocheńskiego

Jest przetarg na projekt przedłużenia ul. Bocheńskiego

Osiedle bederowiecka opal katowice wizualizacja

Drugie wielkie osiedle na terenach po Hucie Baildon

Pumptruck budowa dolina trzech stawow katowice 01

Pumptruck i ścianka tenisowa w Dolinie Trzech Stawów

Katowice Stacja PKP

Zaczyna się wielka przebudowa węzła kolejowego w Katowicach

Parking, Strefa Kultury

Parking wielopoziomowy w Strefie Kultury. Jest wniosek

Katowice, tory między przystankami Wiśniowa a Bracka

Torowisko w Katowicach Załężu będzie zmodernizowane