Pierwsze nowe hybrydowe autobusy marki Volvo już jeżdżą po Katowicach. Mają klimę, Wi-Fi i ładowarki USB

Czy ktoś widział już "na mieście" nowe hybrydowe autobusy marki Volvo? Pierwsza zamówiona transza tych pojazdów dotarła do Katowic. Autobusy już jeżdżą po ulicach miasta.

Nowe hybrydowe autobusy wyprodukowała firma Volvo Bus Corporation. Umowa na nie została podpisana w połowie 2022 roku, a pierwsze cztery pojazdy obsługują już katowickie linie, m.in. 7, 12, 43, 133, 296, M101.

- Ciągle staramy się modernizować tabor autobusowy jeżdżący w PKM Katowice, tak by był on jak najbardziej ekologiczny, ale też komfortowy dla podróżnych. Normę EURO 6 spełnia już ponad 50% pojazdów, normę EEV - ponad 30% pojazdów, 20 autobusów posiada napęd elektryczny. Nowoczesne i wygodne pojazdy mogą wpływać na decyzje mieszkańców dotyczące wyboru środka lokomocji. Takie inwestycje wpisują się w ideę zrównoważonego transportu, którą promujemy w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Pierwsze nowe autobusy hybrydowe już wożą naszych mieszkańców, teraz czekamy na kolejne pojazdy, zgodnie z umową łącznie będą to 22 autobusy, przy czym ostatnie trafią do nas w drugiej połowie roku – dodaje prezydent

Nowoczesny napęd i wiele udogodnień dla pasażerów

Hybrydy to połączenie dwóch typów silników – spalinowego i elektrycznego. Silnik spalinowy spełnia normę EURO 6. Jednostka elektryczna zapewnia dynamikę jazdy po mieście przy niewielkich prędkościach. Gdy autobus jedzie z większą prędkością i potrzebna jest większa moc, wtedy lepiej sprawdza się silnik spalinowy. Docelowo, dla nowych pojazdów zostaną wyznaczone strefy zeroemisyjne, w których autobusy będą poruszały się wyłącznie na silniku elektrycznym.

Oprócz nowoczesnego napędu pojazdy są wyposażone w wiele udogodnień dla pasażerów – to m.in. dwustrefowa klimatyzacja, ładowarki USB, Wi-Fi i elektroniczne tablice informacyjne. Każdy z autobusów 12-metrowych ma 32 miejsca siedzące, a jednorazowo może przewieźć do 85 pasażerów, natomiast w autobusach 18-metrowych liczba miejsc siedzących wynosi 43, a przewieźć można maksymalnie 130 pasażerów. Łącznie PKM Katowice będzie miał do dyspozycji 22 autobusy hybrydowe – 5 przegubowych i 17 jednoczłonowych, a ich koszt wyniesie prawie 50 mln zł.

- Tabor w PKM jest zróżnicowany – mamy autobusy spalinowe, elektryczne, a teraz pojawiają się jeszcze hybrydowe. Z każdym rokiem staramy się go coraz bardziej unowocześniać i dopasować do zmiennej sytuacji gospodarczej, dlatego chętnie inwestujemy w alternatywne metody zasilania. Nie wiemy, jak będzie wyglądał transport przyszłości, ale staramy się jak najlepiej przygotować – zarówno pod względem napędu, jak i udogodnień dla pasażerów – podkreśla prezes PKM Katowice Roman Urbańczyk.

Droga nowego autobusu na ulice

Po dostarczeniu pojazdu przez producenta, dział techniczny na miejscu dokonuje przeglądu i sprawdza zgodność ze specyfikacją zamówienia. Autobus po zarejestrowaniu zostaje zgłoszony do organizatora transportu, aby zaprogramować w nim system ŚKUP nowej generacji. Dopiero po takim przygotowaniu, autobus może rozpocząć obsługę linii.

Nowe pojazdy pojawiły się w barwach katowickiego przewoźnika w ramach realizowanego projektu „Poprawa jakości środowiska naturalnego oraz zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego poprzez zakup autobusów hybrydowych dla PKM Katowice Sp. z o. o.” Pierwszy autobus hybrydowy w PKM Katowice wyjechał na ulice stolicy województwa śląskiego rankiem 1 czerwca na linię 43. Obecnie jeżdżą 4 takie pojazdy.

W latach 2015-2022, Katowice kupiły 145 nowych autobusów za łączną kwotę ponad 212 mln zł. Na 2023 r. zakontraktowane są łącznie 22 autobusy hybrydowe za ponad 50 mln zł oraz 8 autobusów gazowych o wartości ponad 15 mln zł.

Nowy park u zbiegu Leopolda i Le Ronda

Może Cię zainteresować:

W Bogucicach powstaje nowy park. Znajdą się tam m.in. zielony labirynt i ogród sensoryczny

Autor: Redakcja

06/06/2023

Staw morawa katowice

Może Cię zainteresować:

Katowicka Dolina Pięciu Stawów. Powstaną tu m.in. kąpielisko i ścieżka rowerowa, a dziki parking będzie zagospodarowany

Autor: Redakcja

05/06/2023

Ewa piecewicz kierowca autobusu 03

Może Cię zainteresować:

Ewa Piecewicz, kierowca autobusu miejskiego: Egzamin za pierwszym razem. Prowadzenie autobusu to nic trudnego

Autor: Katarzyna Pachelska

28/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon