Katowicka Dolina Pięciu Stawów. Powstaną tu m.in. kąpielisko i ścieżka rowerowa, a dziki parking będzie zagospodarowany

Trwa postępowanie przetargowe na stworzenie kąpieliska przy północnym brzegu stawu Morawa. W ramach przetargu, do którego zgłosiło się 4 wykonawców, powstanie również ścieżka pieszo-rowerowa oraz zagospodarowany zostanie pobliski dziki parking. Inwestycja to kolejny etap metamorfozy Doliny 5 Stawów. W ubiegłym roku przy stawie Morawa powstała nowa stanica żeglarska.

KAW
Staw morawa katowice

W katowickiej Dolinie Pięciu Stawów powstaną m.in. kąpielisko i ścieżka rowerowa.

  - Dolina Pięciu Stawów w Katowicach ma olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w mojej umowie z mieszkańcami zobowiązałem się, że wykonamy kompleksową rewitalizację tego miejsca – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W trakcie przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacji ustalono, że obszar Doliny Pięciu Stawów powinien mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. Całkowicie zgadzam się z tymi postulatami. Dlatego krok po kroku realizujemy plan rewitalizacji doliny. Nowe oblicze zyskał już południowo-wschodni brzeg stawu Morawa – to dzięki wartej 6,5 mln zł budowie stanicy żeglarskiej i zagospodarowaniu terenu wokół niej. Teraz czas na uporządkowanie północnej części stawu i budowę w tym miejscu plaży oraz traktu pieszo-rowerowego w południowej części Morawy – dodaje prezydent.

  Morawa z nową plażą, ścieżką rowerową oraz parkingiem

  - Drugi etap inwestycji dotyczy stawu Morawa - przede wszystkim jej północnego brzegu, gdzie powstanie strefa kąpieliskowa z plażą wyposażoną m.in. w stanowisko dla ratownika oraz pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami, strefę sportową z boiskiem, plac zabaw czy też krąg grillowy – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

  To jednak nie wszystko, co zakłada ta inwestycja. Zakres prac przewiduje także stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej. Trasa ma rozpoczynać się przy budynku stanicy żeglarskiej, skąd – równolegle do południowej linii brzegowej stawu – poprowadzi do cmentarza. Długość tej trasy będzie wynosić około 900 metrów. Ponadto uporządkowany zostanie sposób parkowania w okolicy. W miejscu dzikiego parkingu – zlokalizowanego przy ulicy Sosnowieckiej, w pobliżu linii tramwajowej – powstanie przestrzeń parkingowa przystosowana do pozostawiania zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów.

  Obecnie trwa postępowanie przetargowe na realizację tych zadań w trybie zaprojektuj i wybuduj. Zainteresowanych realizacją, której budżet wynosi nieco ponad 13 mln zł, jest 4 wykonawców: TOPATOTERA Sp. z o.o. z ceną ponad 16,3 mln zł, Bako Sport G. Baran, R. Koziołek Spółka Jawna z ofertą opiewającą na prawie 12,9 mln zł, PRO-MB Michał Bil z kwotą na blisko 10 mln zł oraz MILIMEX S.A. z ofertą wycenioną na prawie 15,5 mln zł.

  Teraz komisja przetargowa będzie musiała przeanalizować złożone oferty, by doprowadzić do wyboru wykonawcy. Inwestycja ma być gotowa latem przyszłego roku.

  I etap rewitalizacji zrealizowany z sukcesem

  Realizowana w najbliższym czasie inwestycja to kolejny z elementów większego projektu, jakim jest rewitalizacja Doliny 5 Stawów. Wcześniej przy Morawie powstała nowa stanica wodna. Oprócz zbudowania obiektu, realizacja o wartości ponad 6,5 mln zł objęła również m.in. powstanie oświetlonych alejek, kei, pomostu, miejsca do grillowania oraz infrastruktury kąpielowej.

  Rewitalizacja Doliny 5 Stawów dotyczy terenu o powierzchni ponad 150 hektarów, z czego powierzchnia samych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów – czyli tyle, co 127 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dolinę tworzą stawy: Morawa, Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Bogaty przyrodniczo i atrakcyjny teren sprzyja różnym rodzajom wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu – nie tylko plażowaniu, ale także jeździe na rowerze, spacerowaniu, bieganiu czy wędkowaniu. Dlatego rewitalizacja zakłada, by uczynić tę przestrzeń bezpieczną, przy jednoczesnym zachowaniu jej naturalnego charakteru.

  W rozwoju miasta władze Katowic nie zapominają o roli zieleni w nowoczesnej, miejskiej przestrzeni. Trwa zazielenianie kolejnych lokalizacji w pobliżu ścisłego centrum, realizowane są również inwestycje w miejscach od niego oddalonych, które mieszkańcy wybierają na wypoczynek. Zaawansowane prace prowadzone są wokół Stargańca, trwają nasadzenia drzew w ramach zazieleniania ulicy Warszawskiej, modernizowany jest także krąg taneczny w Katowickim Parku Leśnym.

  Rowery katowice

  Może Cię zainteresować:

  Katowice walczą o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja już się zaczęła

  Autor: Katarzyna Pachelska

  03/06/2023

  Koszutka 1

  Może Cię zainteresować:

  Katowice w wiosennym anturażu. Miasto uśmiecha się do nas świeżą zielenią i intensywnymi kolorami kwiatów

  Autor: Katarzyna Pachelska

  02/06/2023

  Nowe boisko bogucice 03

  Może Cię zainteresować:

  Boisko przy szkole i zewnętrzna siłownia w Bogucicach zostały otwarte. To inwestycja z Budżetu Obywatelskiego

  Autor: Katarzyna Pachelska

  01/06/2023

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Dolina 5 Stawów, Katowice

  Rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów w Katowicach opóźnia się

  Kompleks sportowy przy ul. Asnyka, Katowice

  Nowy obiekt sportowy w Katowicach tętni życiem

  Zamek Krasiczyn

  Zamek w Krasiczynie. Perła renesansu w Polsce zaprasza!

  ZDJĘCIE GŁÓWNE

  Odkryj magiczny Szydłów, zwany stolicą śliwki!

  Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

  Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

  Strefa Carnall, Zabrze

  Nowa atrakcja turystyczna na Śląsku - Strefa Carnall

  Dolina Trzech Stawów, Katowice

  Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować