Podium ze schodami powstanie przy biurowcach .KTW. Będzie to miejsce dostępne dla wszystkich

Choć budowa drugiego, wyższego, biurowca .KTW przy Strefie Kultury koło Spodka dobiegła końca, to na terenie przy kompleksie .KTW to nie koniec prac budowlanych. Na skwerze przy al. Roździeńskiego powstanie rampa, a na niej - podium ze schodami, które ma pełnić rolę miejsca spotkań.

TDJ Estate
Koncepcja zagospodarowania miejskiego terenu przy KTW

Oba biurowce kompleksu .KTW przy al. Roździeńskiego już stoją. Pierwszy, niższy, został wybudowany w 2018 r., drugi - wyższy (to najwyższy budynek obecnie w Katowicach) zostanie oddany do użytku w pierwszym półroczu 2022 roku. Obecnie trwają prace wykończeniowe we wnętrzu biurowca. Inwestorem kompleksu jest śląska firma TDJ Estate, należąca do jednego z najbogatszych Polaków, Tomasza Domogały.

Więcej: Najwyższy budynek Katowic i Górnego Śląska będzie oddany do użytku za pół roku. Biurowiec .KTW II ma 133 m wysokości

Nowy obiekt na skwerze na rogu al. Roździeńskiego i Olimpijskiej

Jednak to nie koniec prac budowlanych na terenie kompleksu. 23 grudnia 2021 r. spółka KTW II wystąpiła do Urzędu Miasta Katowice z wnioskiem o pozwolenie na budowę "jednokondygnacyjnego obiektu podziemnego z rampą zjazdową". Ma on powstać dokładnie na skwerze na rogu al. Roździeńskiego i ulicy Olimpijskiej.

Koncepcja zagospodarowania terenu została przygotowana przez bytomską pracownię Medusa Group, która odpowiada też za projekt .KTW.

Będzie to infrastruktura techniczna i drogowa, która ma wspierać obsługę komunikacyjną biurowców .KTW (obecnie w tym miejscu znajduje się zaplecze techniczno-socjalne). Pojawi się tu również przestrzeń publiczna. W obrębie rampy zjazdowej zostanie zlokalizowana tzw. infrastruktura brudna do odbioru odpadów.

Otwarta przestrzeń publiczna w kształcie podium ze schodami

- Propozycję zagospodarowania terenu przygotowaliśmy wspólnie z architektami renomowanej, wielokrotnie nagradzanej pracowni Medusa Group. To oni odpowiadają m.in. za projekt .KTW. Naszym priorytetem było zachowanie ładu przestrzennego i zaprojektowanie miejsca reprezentacyjnego, które dobrze wpisze się w charakter Strefy Kultury, będącej wizytówką miasta i regionu - mówi Katarzyna Pudłowska, marketing team leader w TDJ Estate.

Przedstawiciele TDJ Estate mówią, że zależy im na stworzeniu tu przestrzeni publicznej, ogólnodostępnej, otwartej; miejsca spotkań, które zbliża ludzi i animuje ten fragment centrum miasta. - Często widzimy rodziny i grupy znajomych chętnie korzystające z letniego amfiteatru przy siedzibie NOSPR. Chcielibyśmy zachęcić przechodniów i spacerowiczów do spędzania czasu również w przestrzeni po drugiej stronie kładki - dodaje Katarzyna Pudłowska.

Osią projektu stał się charakterystyczny mebel miejski, który ma postać podium ze schodami. Te ostatnie pełnią funkcję siedziska. Tu, wg koncepcji architektów, każdy mógłby przysiąść z kubkiem kawy czy książką.

- Chcemy zadbać także o zieleń i małą architekturę, które ożywią tę przestrzeń, a jednocześnie stworzą bardziej kameralny klimat, naturalnie oddzielając teren od sąsiadujących z nim pasów drogowych - informuje Katarzyna Pudłowska z TDJ Estate.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon