Jak informuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w sobotę 20 stycznia 2024 r. o godz. 19:17 kobieta została podtruta tlenkiem węgla w swoim mieszkaniu przy ul. Warzywnej w Katowicach Brynowie (to boczna uliczka od ul. Rolnej).
Decyzją Zespołu Ratownictwa Medycznego do szpitala zostały zabrane 4 osoby, poszkodowana kobieta oraz profilaktycznie - jej współmieszkańcy.
W tym sezonie grzewczym w województwie śląskim odnotowano 5 ofiar zgonu spowodowanego zatruciem tlenkiem węgla.
Oddziaływanie tlenku węgla na człowieka
Jak czytamy na stronie detektory.pl, poniższa tabela prezentuje zależność pomiędzy stężeniem tlenku węgla wyrażonym w ppm (ang. parts per million) a reakcją organizmu. Tlenek węgla jest gazem, który bardzo szybko wchłania się do krwioobiegu powodując reakcje organizmu (często trudne do odróżnienia od typowych dolegliwości), a w przypadku wyższych stężeń lub dłuższej ekspozycji doprowadzając nawet do śmierci.
| Stężenie tlenku węgla (ppm) | Reakcja organizmu | 
|---|---|
| 100 – 200 ppm | lekki ból głowy po przebywaniu w pomieszczeniu przez 2h | 
| 400 ppm | silny ból głowy po 1h | 
| 800 ppm | bardzo słabe samopoczucie już po pół godzinie, po 2h ryzyko śpiączki | 
| 1600 ppm | Po niespełna 20 minutach nasilający się ból głowy oraz wymioty, Po 2h zgon | 
| 3200 ppm | Ból głowy oraz torsje już po kilku minutach, Po 30 minutach zgon | 
| 6400 ppm | Po kilkunastu sekundach ból głowy oraz wymioty, Po upływie 20 minut zgon | 
| 12800 ppm | Po kilku wdechach człowiek traci przytomność, Śmierć po upływie 3 minut | 
 
      Może Cię zainteresować:
 
   
             
           
           
      

 
   
              

 
     	 
     	 
     	