Polski Ład. Katowice dostały 86 milionów złotych na drogi. Na przedszkola i parki zabrakło

Katowice dostały spory zastrzyk pieniędzy z Polskiego Ładu na inwestycje drogowe. Mowa o 86 milionach złotych. Miastu nie przyznano jednak dofinansowania na remont przedszkola, szkoły oraz rewitalizację parków.

24Kato
Katowice

Do województwa śląskiego mają trafić ponad dwa miliardy złotych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu.

- Miliard dwieście milionów złotych to pieniądze, które zostaną przeznaczone na poprawę infrastruktury drogowej - zapowiedział wojewoda Jarosław Wieczorek podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 października.

Katowice dostały pieniądze na drogi. Na szkoły i parki zabrakło

Katowice starały się o pieniądze na realizację trzech projektów, bo tylko na tyle pozwalał Program Inwestycji Strategicznych. Aby uzyskać większe wsparcie, połączono je w bloki po kilka inwestycji.

Udało się zdobyć prawie 86 milionów złotych na „budowę nowych układów drogowych dla skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych”. Za tą tajemniczą nazwą kryje się między innymi połączenie ulic Mickiewicza i Grundmanna, budowa nowych dróg na osiedlu Tysiąclecia oraz w Piotrowicach, a także na północ od Strefy Kultury.

- Nie mamy jeszcze formalnego potwierdzenia, czekamy na udostępnienie oficjalnych dokumentów, przede wszystkim promesy, która zagwarantuje nam te pieniądze - podkreślił Łukasz Mendala z biura prasowego Urzędu Miasta Katowice.

Miasto wnioskowało także o 7 milionów na rozbudowę Przedszkola Miejskiego numer 79 i adaptację pomieszczeń Szkoły Podstawowej numer 64 w Panewnikach na potrzeby przedszkolne, a także 33 miliony na modernizację parków miejskich. Tych pieniędzy, według listy udostępnionej na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, nie udało się uzyskać.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia bez pieniędzy na komunikację publiczną

Zawiedzione rozdaniem pieniędzy z Polskiego Ładu mogą się czuć przede wszystkim władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ta bowiem wnioskowała o 485 milionów złotych na zakup autobusów i kolejne 30 milionów złotych na budowę przystanków autobusowych i tramwajowych. Udało się uzyskać jedynie cztery i pół miliona na udostępnianie urzędowych danych.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon