Ponad 85 tysięcy mieszkańców korzysta z Katowickiej Karty Mieszkańca. Przez dwa lata zaoszczędzili łącznie 3,3 mln złotych

Katowicka Karta Mieszkańca działa już od dwóch lat. Ze zniżek, w 12 miejskich instytucjach i u 100 prywatnych partnerów miasta, korzysta ponad 85 tysięcy mieszkańców. Jak się okazuje, katowiczanie najczęściej wybierają wersję karty, która jest dostępna przez aplikację i najchętniej korzystają ze zniżek na miejskich basenach.

Fot. Radosław Kaźmierczak
Dzięki KKM można również nabyć tańsze bilety na wybrane festiwale w Katowicach

Przypomnijmy, że program „Katowicka Karta Mieszkańca” funkcjonuje od 1 września 2020 r. Mimo obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 – szczególnie istotne dla programu były ograniczenia w funkcjonowaniu basenów, siłowni, jednostek kultury, które oferują zniżki – od rozpoczęcia realizacji programu do 31 sierpnia 2022 r. wydanych zostało 85 029 kart.

Gdzie rejestrowano karty? Oto statystki:

 • 52 580 kart zostało zarejestrowanych poprzez aplikację,
 • 7 777 kart zostało zarejestrowanych przez stronę internetową,
 • 23 615 kart zostało wydanych w formie plastikowej,
 • 57 kart zostało wydanych w formie karty wirtualnej (karta przypisana do karty płatniczej).

Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Katowicka Karta Mieszkańca umożliwia katowiczanom korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w basenach miejskich dzięki KKM mieszkańcy naszego miasta płacą 8 zł za godzinę, a osoby spoza Katowic 20 zł. To najwyższa zniżka oferowana w ramach KKM, bo wynosząca 60% – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Fot. UMK

3,3 mln złotych oszczędności

Do programu włączyło się już ponad 100 partnerów prywatnych oraz 12 jednostek miejskich. Wśród oferowanych dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca zniżek są m.in. zniżki na miejskie baseny „pod chmurką” – Bugla i Rolna, baseny Brynów oraz Burowiec, korty tenisowe czy siłownie. Posiadacze KKM mogą kupić bilet z 20-procentowym rabatem na wakacyjne festiwale, takie jak Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival Katowice. Zniżki obejmują także bilety na spektakle organizowane np. w ramach Letnich Ogrodów Teatralnych. Katowicka Karta Mieszkańca oferuje także zniżki na usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, weterynaryjne, prawne, jubilerskie, transportowe, a nawet na wyjazdy turystyczne, wycieczki i noclegi. KKM oferuje również zniżki m.in. na tor kartingowy, do Śląskiego Wesołego Miasteczka „Legendii”, na wypożyczenie sprzętu na spływy kajakowe i pontonowe, relaks w Termach Chochołowskich, wstęp do parków trampolin, papugarni, wypożyczenie wrotek, zniżkę do księgarni, zwiedzanie muzeów oraz wiele innych.

Katowicka Karta Mieszkańca jest realizacją jednego z głównych zobowiązań prezydenta miasta. – Ponad 85 tysięcy wyrobionych kart potwierdza, że to był bardzo dobry pomysł. W portfelach katowiczan dzięki zniżkom pozostało już 3,3 mln zł. Zachęcam do wyrobienia karty wszystkich tych, którzy jeszcze tego nie zrobili – naprawdę warto! – mówi prezydent Marcin Krupa.

Do końca sierpnia 2022 mieszkańcy Katowic skorzystali w sumie z 307 tys. zniżek (po pierwszym roku było to 99 tys.), które pozwoliły im zaoszczędzić 3,3 mln zł (po pierwszym roku było 890 tys. zł). Wśród miejskich instytucji mieszkańcy najchętniej korzystali z basenu Brynów, w który zliczono 145,2 tys. transakcji i udzielono zniżek na kwotę 1,5 mln zł. Niewiele mniej popularny był basen Burowiec, w którym z Katowickiej Karty Mieszkańca skorzystano 113,5 tys. razy, co pozwoliło mieszkańcom zaoszczędzić 1,2 mln zł.

Najczęściej mieszkańcy korzystają ze zniżek na miejskich basenach. Fot. KAW

W obszarze kultury, Katowice Miasto Ogrodów odnotowało 1,9 tys. transakcji, a tym samym oszczędności wyniosły 23 tys. zł, NOSPR 425 transakcji z 6,4 tys. zł oszczędności, a Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum – 356 transakcji z 3,9 tys. zł oszczędności dla mieszkańców.

Kto i w jaki sposób może wyrobić kartę i korzystać z wszystkich jej profitów? Katowicka Karta Mieszkańca wydawana jest w trzech formach, a każdy mieszkaniec może jednocześnie posiadać każdą formę KKM:

 • Aplikacja mobilna (m-Karta) – to najwygodniejszy i najszybszy sposób na pozyskanie Katowickiej Karty Mieszkańca. Osoby zameldowane na stałe w Katowicach taką kartę mogą wyrobić samemu o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu. System automatycznie po wprowadzeniu danych sprawdzi, czy taka osoba znajduje się w bazie meldunkowej w Katowicach. Jeśli tak będzie – to karto od razu zostanie udostępniona. Aby uzyskać kartę w ten sposób, należy pobrać bezpłatną aplikację (m-Karta) z Google Play (smartfony z system Android) lub App Store (smartfony z systemem iOS), uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Dodatkowym atutem aplikacji jest także możliwość uzyskiwania informacji o nowych zniżkach itp.
 • Jeżeli osoba nie jest zameldowana na stałe w Katowicach ale należy do którejś z pozostałych grup osób uprawnionych do otrzymania Karty – będzie musiała dostarczyć do Urzędu (Biuro Obsługi Mieszkańca Rynek 1) wniosek wraz z wymaganymi dokumentami określonymi w regulaminie Programu.
 • Przypisanie do posiadanej karty bankowej (karta wirtualna) – osoby zameldowane na stałe w Katowicach mogą zażyczyć sobie „zakodowania” Katowickiej Karty Mieszkańca w swojej karcie bankowej w wyznaczonych placówkach Akceptantów Karty (jednostki miejskie będące partnerami Programu. Osoby nieposiadające stałego meldunku, ale odprowadzające podatek w Katowicach – by przypisać KKM do karty płatniczej, będą musiały udać się do Biura Obsługi Mieszkańca (Rynek 1).
 • Wersja plastikowa – aby ją otrzymać, należy udać się do Urzędu Miasta Katowice – do Biura Obsługi Mieszkańca (Rynek 1). Można także wcześniej wypełnić wniosek dostępny pod adresem www.kkm.katowice.eu.

Kartę mogą otrzymać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek),
 • są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • osoby przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek,
 • studenci uczelni zameldowani w Katowicach na pobyt czasowy,
 • osoby zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach, które nie ukończyły 26 roku życia,
 • osoby przebywające w całodobowej placówce pomocy społecznej na terenie miasta Katowice.

Więcej informacji, w tym regulamin programu, znajduje się tutaj, szczegóły także w aplikacji mobilnej KKM oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca – Rynek 1.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon