Powrót żubrów do Katowic, zielone bulwary Rawy, trzy nowe parki. Forum Samorządowe i Marcin Krupa przedstawili pomysły na kolejną kadencję

Kampania przed zaplanowanymi na 7 kwietnia wyborami samorządowymi szybko się rozkręca. Dzisiaj, w środę 21 lutego 2024 r., Forum Samorządowe i Marcin Krupa przedstawili w Parku Kościuszki niektóre z pomysłów na kolejną kadencję Marcina Krupy jako prezydenta Katowic. Dotyczą one zieleni miejskiej, czystego powietrza i czystości w mieście, spraw związanych ze zwierzętami czy ekologii.

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Parku Kościuszki, Marcin Krupa, kandydujący na trzecią (i ostatnią - według prawa) kadencję prezydenta miasta, przedstawił kilka pomysłów na nadchodzącą kadencję. Dotyczyły one m.in. ekologii, czystości w mieście czy zieleni.

Pomysły Marcina Krupy na jego ostatnią kadencję jako prezydenta Katowic

Najbardziej spektakularnym wydaje się pomysł powrotu żubrów do Lasów Murckowskich. Przypomnijmy, że historia żubrów na Górnym Śląsku zaczęła się w Murckach.

- Murckowianie zawsze mówili o tym, że Lasy Murckowskie, będąc pewną spuścizną i kontynuacją Puszczy Pszczyńskiej, miały w swoich zasobach żubry. Chcemy, żeby żubry powróciły do Katowic. Jestem już po rozmowach z nadleśnictwem, które ten pomysł zaakceptowało. Będziemy wspólnie z mieszkańcami typowali, w których miejscach żubry mają się pojawić, bo trzeba im odpowiednie zagrody, odpowiednie miejsce przygotować. To miejsce, jako miasto, przygotujemy - deklaruje Marcin Krupa jako kandydat na prezydenta Katowic.

Inne pomysły z sekcji "Zielone Katowice" to:

  • etapy III i IV rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów w Szopienicach (zagospodarowanie terenu przy stawie Borki i budowa pomostów wędkarskich przy Hubertusach i realizacja inwestycji przy Hubertusach)
  • zielone bulwary Rawy,
  • zalesienie hałd w Wełnowcu i w Kostuchnie
  • utworzenie trzech nowych parków: przy ul. 1 Maja naprzeciwko Centrum Przesiadkowego Zawodzie; w Lasku Alfreda w Wełnowcu i u zbiegu ul. Brynowskiej i Ligockiej, gdzie dziś jest pokopalniany staw
  • utworzenie zielonych skwerów w Dąbrówce Małej (skrzyżowanie z ul. Milowicką) i na placu Herberta na osiedlu Witosa
  • rewitalizacja parków: Kościuszki, Murckowskiego i placu Andrzeja
  • rewitalizacja otoczenia stawów: "Dupina" w Podlesiu (przy rzece Mlecznej), u zbiegu ul. Brynowskiej i Ligockiej, stawów Barbara i Janina, dwóch stawów przy ul. Wczasowej w Zadolu

Zielone bulwary Rawy i zielone dzielnice

- Zielone Bulwary Rawy to jest temat, który się przewija się ostatnio w kwestiach związanych z rewitalizacją całej przestrzeni wokół tej dzielnicy, która ma być docelowo dzielnicą akademicką. Rzeka w tym miejscu została wprowadzona w betonowe koryto, my chcemy ją zazielenić. Zapewne nie będzie można jej odbetonować, ale zazielenić wszystkie brzegi - jak najbardziej. Być może będzie można zapewnić Rawie możliwość meandrowania, jeśli będzie taka zgoda ze strony Wód Polskich. Nad tym działamy również w ramach Miasta Nauki - mówi Marcin Krupa.

Marcin Krupa przedstawił też pomysł "zielonych dzielnic", odnoszący się do wszystkich części Katowic. W każdej ma zostać posadzonych 1000 drzew. Będzie też program "ściągania asfaltu" wzorem alei Korfantego tam, gdzie będzie to możliwe. Ambitnie zaplanowano też stworzenie aż 50 parków kieszonkowych w Katowicach oraz wcielenie w życie programu tworzenia miniogródków przy blokach.

Zieleń ma się też pojawić, tam gdzie będzie to możliwe, na dachach miejskich budynków. Forum Samorządowe i jego kandydat chcą też budowy większej liczby miejskich farm fotowoltaicznych, wymiany całego oświetlenia w mieście na LED-owe i przejęcia lamp od firmy Tauron.

Kilka pomysłów Forum Samorządowego i Marcina Krupy dotyczy zwierząt. W każdej dzielnicy ma być wybieg dla psów. Przewidziano też modernizację miejskiego schroniska dla zwierząt oraz bezpłatną sterylizację psów i kotów. Do tego w Katowicach ma powstać grzebowisko, czyli cmentarz dla zwierząt domowych.

Marcin Krupa chce też odnowienia trotuaru ulic w centrum miasta, m.in. Mariackiej.

Skrzyzowanie strzelcow bytomskich podmlynem katowice

Może Cię zainteresować:

Szykują się nowe drogowe i rowerowe inwestycje w Katowicach: na osiedlu Paderewskiego, w Dąbrówce Małej i Brynowie

Autor: Katarzyna Pachelska

20/02/2024

Dolina pieciu stawow katowice 03

Może Cię zainteresować:

Postępy prac w katowickiej Dolinie Pięciu Stawów. Będą tu: nowe kąpielisko, alejka pieszo-rowerowa oraz parking

Autor: Redakcja

19/02/2024

Swoj plan wykonam ksiazka

Może Cię zainteresować:

Pamiętnik górnika z KWK Gottwald. Wiesław Złoch pisał w 1972 r.: "Nasze pierwsze dni na Śląsku nie były łatwe, bo o pracę nie było trudno, lecz gorzej z mieszkaniem"

Autor: Redakcja

16/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon