Szykują się nowe drogowe i rowerowe inwestycje w Katowicach: na osiedlu Paderewskiego, w Dąbrówce Małej i Brynowie

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach rozpoczął przetargi na kolejne inwestycje w infrastrukturę rowerową oraz drogową w mieście. Wykonawcy wyłonieni w tych przetargach zajmą się takimi robotami jak: budowa drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż ulicy Meteorologów, budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Granicznej, a także budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Pod Młynem.

Droga dla pieszych i rowerów na kolejnym docinku Meterologów w Brynowie

Przetarg dotyczy budowy drogi dla pieszych i rowerów na odcinku od ul. Bazaltowej do ul. Francuskiej, o długości nieco ponad 650 m. Dzięki tej realizacji poprawi się płynność przemieszczania rowerzystów, a także zwiększy się wygoda i bezpieczeństwo zarówno ich, jak i pozostałych uczestników ruchu. Nowa droga dla pieszych i rowerów poprowadzona zostanie po stronie ogródków działkowych zlokalizowanych przy ul. Meteorologów i będzie biegła od skrzyżowania z ul. Bazaltową do ul. Francuskiej.

W przetargu na realizację prac przewidziano 45 dni, a zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 29 lutego. Realizacja tej inwestycji jest wynikiem wyboru dokonanego w ramach Budżetu Obywatelskiego, wniosek ten w głosowaniu dla projektów lokalnych z Brynowa cz. wschodniej-os. Zgrzebnioka uzyskał 466 głosów.

Jednocześnie trwa przetarg na roboty budowalne przy sąsiadującym, 260-metrowym odcinku ul. Meteorologów, pomiędzy ul. Porfirową i Bazaltową. W tym przypadku otwarcie ofert nastąpi 23 lutego.

Rowerem do centrum z osiedla Paderewskiego

Kolejne istotne zadanie również realizowane w związku z wynikiem głosowania przeprowadzonego w ramach Budżetu Obywatelskiego to budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Granicznej od Ronda Zenktelera do ul. Sikorskiego. Realizacja tej inwestycji wiąże się z robotami ziemnymi i przebudową istniejącego chodnika na odcinku ponad 300 metrów. Ponadto na odcinku od ul. Sikorskiego do ul. Krasińskiego zostanie namalowany znak P-27, czyli tzw. „sierżant rowerowy”.

- „Sierżanty rowerowe” pojawiły się w Polsce pod koniec 2015 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, a formalna definicja tego znaku poziomego brzmi „kierunek i tor ruchu roweru” – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, który odpowiada za realizację tej inwestycji.

Otwarcie ofert zaplanowane jest na 28 lutego. Podobnie jak we wspomnianej wcześniej inwestycji, w tym przypadku wybrany wykonawca również będzie miał 45 dni na przeprowadzenie prac od momentu przekazania placu budowy.

Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Strzelców Bytomskich i Pod Młynem

Następna inwestycja dotyczy kierowców poruszających się przez Dąbrówkę Małą. Prowadzony jest przetarg mający wyłonić wykonawcę ronda, które powstanie na skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Pod Młynem. Wyłoniony w przetargu wykonawca przebuduje to miejsce, tworząc trzywlotowe rondo, które upłynni ruch i ułatwi kierowcom poruszanie się.

Każdy z wlotów skrzyżowania będzie „skanalizowany”, czyli przeciwne kierunki ruchu zostaną oddzielone wyspą kierunkową. Dodatkowo przejścia dla pieszych zostaną przesunięte w kierunku ronda i doświetlone, tak by zwiększyć bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty na realizację tej inwestycji do 1 marca 2024 r.

Smiertelny wypadek hala mpgk

Może Cię zainteresować:

Tragiczny wypadek w bazie MPGK w Katowicach. Nie żyje 59-letni pracownik

Autor: Katarzyna Pachelska

20/02/2024

Dolina pieciu stawow katowice 03

Może Cię zainteresować:

Postępy prac w katowickiej Dolinie Pięciu Stawów. Będą tu: nowe kąpielisko, alejka pieszo-rowerowa oraz parking

Autor: Redakcja

19/02/2024

Beboki stas hela katowice

Może Cię zainteresować:

44 figurki beboków są już w Katowicach. Można zostać łowcą beboków i zbierać specjalne pieczątki

Autor: Katarzyna Pachelska

14/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon