Pożar w budynku hospicjum w Katowicach. Doszło do zwarcia instalacji elektrycznej

Dzisiaj, w sobotę 26 listopada 2022 r., katowicka straż pożarna została zaalarmowana o pożarze w budynku hospicjum.

Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, dzisiaj, czyli w sobotę 26 listopada 2022 r., o godz. 17:19 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Katowicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku Hospicjum Cordis przy ul. Teofila Ociepki w dzielnicy Janów.

Jak się okazało, w budynku doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Na miejsce zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej.

- Po przybyciu strażaków na miejsce, okazało się, że pożar został już ugaszony z wykorzystaniem gaśnicy proszkowej przez jednego z pracowników hospicjum - mówi kapitan Rafał Gruszka, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. - Na miejscu strażacy sprawdzili sufit podwieszony w miejscu, gdzie wybuchł pożar. Okazało się, że utrzymywała się tam jeszcze temperatura około 50 stopni C. Strażacy fragment sufitu rozebrali, sprawdzili czy wszystko jest w porządku. Zalecili przegląd instalacji elektrycznej - dodaje kpt. Gruszka.

Nie było konieczności ewakuacji pacjentów czy personelu.

Jak wspomóc Hospicjum Cordis

Hospicjum Cordis, które istnieje od 1990 roku i codziennie otacza opieką nawet 100 osób, obecnie prowadzi akcję pt. "Hospicjum umiera powoli - podaruj mu życie", chcąc zwrócić uwagę na trudną sytuację finansową placówki. Katowickie hospicjum założyło zbiórkę (link: zrzutka.pl), w której zbiera fundusze na pokrycie kosztów działania.

"Środki finansowe, które trafiają do nas co miesiąc m.in. w ramach finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia, są zdecydowanie za małe w stosunku do realnych kosztów - ledwie wystarczają na wypłaty dla personelu... Pozostałe ogromne rachunki, które pojawiają się codziennie - bo przecież trzeba zapłacić za leki, opatrunki, wyroby medyczne, żywność, wodę, prąd i gaz - musimy opłacać pieniędzmi zebranymi podczas kampanii 1%, kiermaszów czy licytacji. Niestety te źródła nie są w stanie załatać ogromnej dziury budżetowej i nie są niewyczerpalne."

Wypadek Bogucice

Może Cię zainteresować:

Dwie kolizje w Katowicach. Jedna w nocy, druga z samego rana. Uważajcie, bo może być ślisko na drogach

Autor: Katarzyna Pachelska

26/11/2022

Komis płytowy Mariusz Klepacki

Może Cię zainteresować:

Kultowy komis płytowy w Katowicach ocalał. - Dzięki życzliwym ludziom znalazłem w sobie siłę, żeby dalej prowadzić to miejsce - mówi Mariusz Klepacki

Autor: Katarzyna Pachelska

25/11/2022

Śmierć 19letniej basi

Może Cię zainteresować:

Prokuratura wznowi śledztwo w sprawie bójki, do której doszło przed śmiercią 19-letniej Basi

Autor: Martyna Urban

24/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon