Prawie 500 wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach. Czas na weryfikację

Prawie pół tysiąca wniosków złożyli mieszkańcy do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach. Znaczna część z nich wpłynęła w ciągu ostatniego tygodnia, a ponad setka dosłownie ostatniego dnia.

W ostatni piątek kwietnia zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach. Bilans? Łącznie mieszkańcy stolicy województwa zgłosili prawie pół tysiąca wniosków: 296 do Budżetu Obywatelskiego oraz 201 do Zielonego Budżetu.

Najaktywniejsi mieszkańcy Ligoty-Panewnik, Bogucic i Szopienic-Burowca

Na 296 zgłoszonych do BO wniosków 39 miało charakter ogólnomiejski. Najwięcej zadań o charakterze lokalnym dotyczyło Ligoty-Panewnik - 22 wnioski, a po 16 wniosków Bogucic i Szopienic-Burowca. Zdecydowanie więcej wniosków niż w ubiegłym roku dotyczy Janowa-Nikiszowca – o ile w poprzedniej edycji BO dla tej dzielnicy zgłoszono 6 wniosków, to tym razem było ich już 13.

Wśród zgłoszonych pomysłów pojawiły się takie, które dotyczą rozbudowy oraz modernizacji infrastruktury rowerowej (Koszutka, Brynów cz. Wschodnia-Os. Zgrzebnioka, Dąb i Zarzecze), parkingów, montażu monitoringu (Bogucice, Dąbrówka Mała), placów zabaw (Ligota-Panewniki, Dąbrówka Mała, Janów-Nikiszowiec), czy rewitalizacji skwerów i doposażenia parków (Śródmieście, Ligota-Panewniki, Załęże). Utworzenie nowych psich wybiegów zgłoszono dla Bogucice oraz Brynowa cz. Wschodnia-Os. Zgrzebnioka. Wśród zadań miękkich znalazły się natomiast projekty dotyczące organizacji jarmarków (Kostuchna, Podlesie) czy festynów dzielnicowych (Murcki, Bogucice, Szopienice-Burowiec) oraz warsztaty dla młodszych i starszych katowiczan.

Spodziewano się, że wnioski do BO będą spływały do ostatnich godzin trwania naboru i statystyka pokazuje, że było to założenie słuszne. W ostatnim tygodniu wpłynęło 247 projektów, z czego 113 ostatniego dnia trwania naboru (kiedy to przedłużono godziny działania punktu konsultacyjnego).

W tym roku, zachęcaliśmy wnioskodawców do zgłaszania swoich pomysłów poprzez generator wniosków. Za pomocą tego narzędzia zgłoszono 48 proc. projektów. 3 wnioski wpłynęły za pomocą platformy ePUAP, a 18 e-mailem. 132 wnioski, a więc 45 proc. zostało zgłoszonych osobiście przez wnioskodawców lub przez pełnomocników – teraz te wnioski będą wprowadzane do systemu informatycznego, a co za tym idzie na stronę internetową BO, tak by wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogli się z nimi zapoznać – mówi Justyna Buchalik naczelnik wydziału komunikacji społeczne katowickiego ratusza.

Rekordzista złożył aż 11 wniosków do Zielonego Budżetu

W przypadku wniosków zgłoszonych do Zielonego Budżetu (to pula wydzielona z budżetu miasta przeznaczona na pomysły mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska) ich łączna wartość przekracza 6,3 mln zł. Najwięcej, 16 wniosków dotyczy Ligoty-Panewnik, 14 Wełnowca-Józefowca, a 12 Załęża. Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. utworzenie sąsiedzkiej wypożyczalni narzędzi w mieście, zazielenienie ulic np. 1 Maja, Wawelskiej, Wielkopolskiej, Słowackiego, Bielskiej, Drozdów czy Jankego, edukacyjne spacery dla mieszkańców po katowickich parkach i lasach (m.in. Wełnowiec-Józefowiec, os. Paderewskiego-Muchowiec, Giszowiec, Piotrowice-Ochojec, Śródmieście, Załęże) czy utworzenie w Dolinie Trzech Stawów czterech edukacyjnych sadów miejskich.

Czwarta edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają coraz więcej pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Mieszkańcy zgłosili 201 wniosków, w tym 29 o charakterze ogólnomiejskim. Rekordzista złożył aż 11 wniosków dotyczących obu kategorii, a więc lokalnych i ogólnomiejskich – podsumowuje prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Do kiedy weryfikacja?

Kolejnym krokiem będzie weryfikacji złożonych wniosków. Te złożone do BO przejdą weryfikację formalną (do 29 maja) oraz merytoryczną (do 10 sierpnia). Do 30 czerwca będzie czas na łączenie zgłoszonych wniosków i zgłaszanie do nich zastrzeżeń i uwag. Na projekty zgłoszone w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego będzie można oddać swój głos od 11 do 24 września.

Pierwszy etap weryfikacji zadań zgłoszonych do Zielonego Budżetu wraz z ogłoszeniem wyników weryfikacji zakończy się do 5 czerwca, a drugi do 1 września. Do 27 września zakończy prace Zespół Oceniający, a wyniki jego prac oraz informacja o wyborze zadań do realizacji nastąpi do 29 września.

Katowice

Może Cię zainteresować:

A co ty byś zgłosił do Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego? Do podziału 5 mln zł

Autor: Michał Wroński

15/04/2023

Katowickie Centrum Onkologii

Może Cię zainteresować:

Katowickie Centrum Onkologii największym zwycięzcą Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

22/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon